Kwiaty na Boże Narodzenie

Cyklamen perskiPrzed świętami Bożego Narodzenia w naszych domach pojawiają się tradycyjne dekoracje takie jak choinka, stroiki i wieńce z gałązek iglastych czy jemioła. Doskonałym ich uzupełnieniem będą rośliny, które kwitną właśnie w o tej porze roku. Wybór gatunków jest spory i w większości są one łatwe w uprawie. Oprócz roślin o dekoracyjnych kwiatach, pięknie będą wyglądać również te o ozdobnych owocach. Sprawdź, jakie gatunki roślin doniczkowych kwitną w okresie Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe będą idealnym uzupełnieniem świątecznego wystroju mieszkania. Możemy je ustawić w ozdobnych donicach na stole z eleganckim odświętnym obrusem, na komodzie, przy choince czy po prostu na parapecie. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, to będą wyglądać pięknie nie tylko w okresie świątecznym, ale i przez całą zimę.

Kwiaty na Boże Narodzenie

Najlepiej sprawdzą się takie kwiaty, jak:

 • cyklamen perski,
 • zygokaktus (grudnik),
 • psianka koralowa,
 • azalia,
 • gwiazda betlejemska.

1. Cyklamen perski Cyclamen persicum.

Choć gatunek ten nadal nie jest tradycyjnie uważany za roślinę bożonarodzeniową, to coraz częściej wybieramy cyklameny do przyozdobienia naszego domu na święta. To zdecydowanie dobry wybór, ponieważ rośliny mają przepiękne kwiaty dostępne w kilku kolorach, ale również niezwykle dekoracyjne liście. Ponadto wybór ciekawych odmian różniących się między sobą pokrojem kwiatów oraz siłą wzrostu jest ogromny.

Typowe odmiany cyklamenów dorastają do wysokości około 25 cm. Możemy również kupić o wiele niższe cyklameny karłowe. Płatki kwiatów tego gatunku mogą mieć proste, pofalowane lub odgięte ku górze brzegi. Dostępne są w takich kolorach jak: biały, różowy, czerwony i fioletowy. Coraz częściej spotykane są również odmiany o kwiatach dwukolorowych, nakrapianych czy cieniowanych, które prezentują się niezwykle atrakcyjnie.

Bardzo ładne i dekoracyjne są również liście cyklamenów, które mają kolor ciemnozielony, a na ich powierzchni widoczne są wyraźne jasne marmurkowe rysunki.

Odmiany cyklamenów

 • Rococo o postrzępionych i falistych płatkach,
 • Odoratum o pachnących kwiatach,
 • Duplex o podwójnej liczbie płatków,
 • Fimbriatum o pojedynczych dekoracyjnie postrzępionych płatkach.

Gatunek ten nie należy do zbyt wymagających i jest łatwy w uprawie. Cyklamen najlepiej czuje się w umiarkowanie ciepłych pomieszczeniach (18-20 stopni) na stanowiskach ze światłem rozproszonym. Nie wymaga on żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest podlewanie kwiatów. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale nigdy zanadto mokre, ponieważ przelanie szybko prowadzi do gnicia bulwy cyklamenów i obumierania roślin.

Choć w naturze jest to gatunek bylinowy, to w uprawie domowej najczęściej jest traktowany jako roślina jednoroczna, ponieważ przechowanie go do następnego sezonu wymaga wiele zachodu i zapewnienia roślinie szczególnych warunków.

2. Zygokaktus Schlumbergera

Ten bożonarodzeniowy kaktus znany jest powszechnie jako grudnik. Jest to bardzo ładna, wdzięczna i prosta w uprawie roślina o niezwykle dekoracyjnych kwiatach. Występują one w kolorze białym, biało- różowym, różowym, łososiowym, bordowym oraz czerwonym.

Ozdobne są również soczyście zielone, mięsiste liście, które są ze sobą członowato połączone, co sprawia, że roślina ma zwisły pokrój.

Odmiany grudnika

 • Bristol Rose o ciemnoróżowych kwiatach,
 • Bristol Queen o kwiatach karmazynowo- białych,
 • Christmas Cheer, której kwiaty są czerwono- pomarańczowe,
 • Gold Charm o złocistożółtej barwie kwiatów,
 • Lilac Beauty o kwiatach różowo- lawendowych.

Grudniki lubią przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie oraz jasne stanowiska. Najlepiej kwitną w pomieszczeniach o temperaturze od 18 do 20 stopni. Jesienią w czasie zawiązywania pąków idealnie byłoby zapewnić grudnikowi jeszcze niższą temperaturę- w granicach 15-18 stopni. Pamiętajmy, że w zbyt ciepłym pokoju pąki wcale się nie pojawią, albo będą szybko opadać i roślina nie zakwitnie.

Kaktus bożonarodzeniowy lubi wilgotne powietrze, ale nie znosi przelewania. Dlatego dobrze jest podstawić w pobliżu rośliny na przykład podstawek z kamieniami zalanymi wodą, zwłaszcza gdy roślina stoi niedaleko kaloryfera. Z kolei podlewamy ją dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie i to niewielką ilością wody.

3. Psianka koralowa Solanum pseudocapiscum

To bardzo ciekawy i odpowiedni dla początkujących miłośników roślin gatunek. Ta wiecznie zielona wieloletnia krzewinka jest ozdobna nie z kwiatów, a z pięknych kolorowych owoców, które będą stanowić idealne dopełnienie bożonarodzeniowych dekoracji.

Psianka koralowa dorasta do wysokości około 30 cm, ma piękne intensywnie zielone liście oraz żywo pomarańczowe kuliste owoce o średnicy do 3 cm. Utrzymują się one na roślinie nawet przez kilka miesięcy.

Psianka będzie czuła się najlepiej na jasnym słonecznym stanowisku w żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej glebie. Pamiętajmy, że roślina ta nie lubi zbyt wysokich temperatur. Najlepiej postawić ją w pomieszczeniu, w którym jest pomiędzy 18 a 20 stopni.

Psianka jest byliną, która odpowiednio pielęgnowana będzie ładnie rosła przez co najmniej kilka sezonów. Od jesieni do wiosny trzymamy psiankę w mieszkaniu, a latem możemy przenieść roślinę na balkon lub taras.

Jest to gatunek wrażliwy zarówno na przesuszenie, jak i przelanie. W obu przypadkach może zareagować żółknięciem i opadaniem liści. Podlewajmy więc psiankę umiarkowanie i zapewnijmy jej dobry drenaż w doniczce.

Choć psianka jest bardzo dekoracyjną rośliną, to warto pamiętać, że jest ona trująca. Dotyczy to każdej części rośliny, a nie tylko, jak się powszechnie uważa, samych owoców. Dlatego, lepiej zrezygnować z takie dekoracji bożonarodzeniowej, jeśli w domu są małe dzieci, osoby starsze z zaburzeniami pamięci oraz zwierzęta.

4. Azalia Azalea indica

Ten gatunek azalii, jako jeden z nielicznych doskonale nadaje się do uprawy domowej w doniczkach. Jest to bardzo dekoracyjna i przepięknie kwitnąca od jesieni aż do wiosny roślina. Choć ten gatunek, w przeciwieństwie do pozostałych wyżej wymienionych, nie należy do łatwych w uprawie, warto spróbować. Jeśli mamy już doświadczenie w pielęgnacji domowych kwiatów doniczkowych i postaramy się zapewnić azalii jak najlepsze warunki wzrostu, wówczas z pewnością odwdzięczy się nam mnóstwem pięknych kwiatów przypominających pełen odmiany róż.

Liście azalii są błyszczące i intensywnie zielone, a kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, bądź czerwony.

Odmiany azalii indyjskiej

 • Theo o różowych kwiatach,
 • Lucine również o różowych kwiatach,
 • Alexander o czerwonym zabarwieniu kwiatów,
 • Madame de Crock, której kwiaty są białe z czerwonymi plamkami w środku,
 • Christine Matton o łososiowych kwiatach.

Azalia w niesprzyjających warunkach nie tylko nie kwitnie, ale również szybko zrzuca liście. Aby roślina ładnie rosła i obficie kwitła, powinniśmy zapewnić jej:

 • lekkie próchniczne podłoże koniecznie o kwaśnym odczynie. Najlepiej kupić w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym specjalną ziemię do uprawy azalii i różaneczników.
 • odpowiednią temperaturę. W pomieszczeniu, w którym stoi azalia powinno być pomiędzy 15 a 18 stopni. W zbyt wysokich temperaturach roślina wytworzy mało kwiatów lub nie zakwitnie wcale.
 • umiarkowane podlewanie. W uprawie azalii bardzo ważne jest to, aby podłoże w doniczce było przez cały czas lekko wilgotne. Nigdy nie doprowadzajmy ani do jego całkowitego przeschnięcia, ani do zalania, ponieważ roślina szybko zareaguje zrzucaniem kwiatów oraz żółknięciem i opadaniem liści.

Azalia jest rośliną bardzo wrażliwą. Pamiętajmy, że jeśli zauważymy, że dzieje się z nią coś złego, to należy reagować natychmiast. Szybkie naprawienie błędów w uprawie w większości przypadków pozwala uratować roślinę.

5. Gwiazda betlejemska Euphorbia pulcherrima

Wilczomlecz nadobny, znany powszechnie jako gwiazda betlejemska lub poinsecja, to jedna z najbardziej znanych i lubianych bożonarodzeniowych roślin. Ozdobną częścią rośliny są piękne kolorowe liście przykwiatkowe. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, kremowy, różowy lub czerwony.

Gatunek ten jest średnio trudny w uprawie, ale wymaga systematycznej pielęgnacji i odpowiednich warunków wzrostu. Aby roślina zachowała piękny wygląd na przez co najmniej kilka tygodni, powinniśmy jej zapewnić:

 • lekką przepuszczalną próchniczą ziemię,
 • umiarkowane podlewanie. Tutaj trzeba bardzo uważać. Najlepiej, gdy podłoże jest ciągle odrobinę wilgotne, ale nie mokre, dlatego roślinę podlewajmy często, ale niezbyt obficie. Reaguje ona bardzo szybko zarówno na przelanie, jak i na przesuszenie. Może to powodować masowe opadanie liści.
 • jasne, ale rozproszone światło. W zbyt ciemnych pomieszczeniach kolorowe listki gwiazdy betlejemskiej będą się słabo wybarwiać, a roślina będzie wybiegnięta. Z kolei zbyt silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne będzie powodować poparzenie i opadanie liści.
 • stałą umiarkowaną temperaturę. Wilczomlecz nadobny najlepiej czuje się w temperaturze oscylującej w okolicach 20 stopni. Bardzo nie lubi przeciągów i jest wrażliwy na wahania temperatury, dlatego nie należy stawiać go na parapecie przy oknie, które często otwieramy. Gatunek ten jest bowiem bardzo wrażliwy na chłody. Z tego powodu nie warto kupować poinsecji na targowiskach, gdzie roślina może być przemarznięta. Lepiej wybrać się do kwiaciarni lub centrum ogrodniczego. Tam rośliny stoją w odpowiedniej temperaturze. Pamiętajmy, aby podczas transportu do domu zabezpieczyć gwiazdę betlejemską co najmniej dwiema warstwami papieru, aby nie przemarzła.

Odmiany gwiazdy betlejemskiej

 • Advent Red o czerwonych podsadkach,
 • Christmas Beauty, także w kolorze czerwonym,
 • Infinity Red o intensywnie czerwonych podsadkach,
 • Christmas Carol Pink o podsadkach zabarwionych na jasno różowo,
 • Mars Pink także w kolorze różowym,
 • Pearl o przepięknych podsadkach w kolorze białym.

Pamiętajmy, że sok mleczny znajdujący się w liściach i łodygach rośliny jest trujący. Nie poleca się więc jej zakupu, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Ponadto gwiazda betlejemska wydziela substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry oraz alergie, dlatego po każdym dotknięciu rośliny, warto porządnie umyć ręce.

Warto uzupełnić bożonarodzeniowe dekoracje o dekoracyjne rośliny doniczkowe kwitnące zimą lub ozdobne z liści czy owoców. Możemy je ustawić na świątecznym stole, parapecie, komodzie lub przy choince. Wybierając rośliny, kierujmy się nie tylko gustem, ale przede wszystkim troską o zdrowie najbliższych. Pamiętajmy, że jeśli w domu są małe dzieci, powinniśmy zrezygnować z zakupu roślin trujących takich jak gwiazda betlejemska czy psianka koralowa.

Komentarze