Łazienka w stylu prowansalskim - jakie barwy, meble, armatura, dekoracje?

Łazienka w stylu prowansalskimŁazienka w stylu prowansalskim jest wyjątkowym pomieszczeniem, którego zalety docenią nawet zwolennicy surowych, minimalistycznych wnętrz. Trudno bowiem zostać obojętnym wobec tak uroczego pomieszczenia.

Łazienka prowansalska jest połączeniem elegancji i naturalnych, a jednocześnie bardzo drogich materiałów z dużą funkcjonalnością, jest więc przeznaczona dla tych którzy w pędzie codziennych obowiązków marzą o ergonomicznym wnętrzu za dnia i pięknym salonie kąpielowym wieczorem.

Łazienka inspiracje barwami Prowansji

Przeniesienie słonecznej Prowansji do polskich domów nie byłoby możliwe bez zachowania typowych dla tego regionu Francji jasnych pastelowych barw, które w łazience pełnią dodatkową funkcję - doskonale rozświetlają wnętrze i sprawiają, iż wydaje się większe. Dlatego zarówno płytki ścienne jak i podłogowe powinny być jasne najlepiej białe, kremowe, popielate. Na podłogę doskonale sprawdzi się naturalny kamień, z którego można również wykonać dodatkowe elementy ozdobne wokół wanny lub umywalki. Nieco tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płytek imitujących wybrany rodzaj kamienia. Nie będzie błędem wybór kafli łazienkowych w motywy kwiatowe nawiązujące do malowniczy lawendowych pól i ziołowych zagajników. Kolejną propozycją jest również boazeria najlepiej bielona, która ociepli wnętrze i doda mu romantyzmu, którego nigdy za wiele w prowansalskich aranżacjach.

Armatura łazienkowa w stylu prowansalskim

W łazienkach prowansalskich niemalże grzechem jest zamontowanie kabiny prysznicowej, chyba że ukryjemy ją za pięknym ażurowym parawanem lub za lustrem weneckim, w takiej aranżacji najlepiej sprawdzi się stylowa wolno stojąca biała wanna na fikuśnych złotych lub srebrnych nogach lub też miedziana, zacznie droższa, utrzymana w podobnym klimacie. Do tego umywalka na pięknym żłobionym postumencie. Baterie w stylu prowansalskim są eleganckie, bardzo ozdobne w stylu retro, które dodają blasku i charakteru całemu pomieszczeniu. Dużym wyzwaniem dla każdego dekoratora wnętrz jest sedes, trudno w tym wypadku kupić autentyk, ponadto należy pamiętać, iż łazienka mimo licznych elementów ozdobnych powinna być funkcjonalna, dlatego też nowoczesny wiszący egzemplarz ze spłuczą schowaną w ścianie nie powinien zepsuć klimatu pomieszczenia.

Meble - łazienka prowansalska

Meble do aranżacji prowansalskiej nieco zaskakują, gdyż nie są typowymi łazienkowymi sprzętami, może więc to być stara komoda z rattanowymi szufladkami na kosmetyki w naturalnym drewnianym kolorze lub bielona, ponadto wnętrza to nie pogardzi stylową toaletką lub konsolą nad którą umieścimy dodatkowe lustro i przybory kosmetyczne. Doskonałym uzupełnieniem będzie również stylowe krzesło pasujące do toaletki lub wygodny fotel przy wannie, na którym można położyć ręcznik i ubrania.

Dekoracje

Głównym elementem dekoracyjnym w prowansalskiej łazience jest ogromne lustro w stylowej drewnianej lub złoconej ramce, a także elegancki żyrandol, który bardziej przypomina ten do salonu czy jadalni oraz stojące świeczniki świadczące o wypoczynkowej funkcji pomieszczenia. Znaleźć tu można także duże okno z bawełnianą lub lnianą roletą. W tak zwanych "ślepych łazienkach" , których wciąż nie brakuje w polskim budownictwie można zamontować imitację okna z widokiem na prowansalskie pola lawendowe lub sielski widok francuskiej wsi.

Mała łazienka w stylu prowansalskim

Większość aranżacji w stylu prowansalskim jest przeznaczona dla dużych pomieszczeń, nie oznacza to jednak, iż właściciele pomieszczenia o mniejszym metrażu nie mogą stworzyć iście prowansalskiej łazienki. W tym wypadku warto zastosować meble opisane wyżej, jednak w taki sposób by spełniały przynajmniej dwie funkcje. Toaletkę wykorzystajmy więc jako szafkę na umywalkę, stylowy świecznik niech pełni jednocześnie funkcję wieszaka na ręczniki lub papier toaletowy. Dużą wygodną wannę na stylowych nóżkach można zamienić na głębszą, ale nieco krótszą, tak by zmieściła się w niewielkim pomieszczeniu. W małej łazience prawdziwym sprzymierzeńcem będą lustra i jasne imitujące naturalny kamień płytki, które wizualnie powiększą pomieszczenie.

Komentarze