Łazienka w stylu Wielkiego Gatsby - czyli powrót Art déco

Łazienka art decoStyl Art déco jest znany na całym świecie już od lat 20.Wtedy to zaczęto stawiać na rozwiązania użytkowe, a zarazem przykuwające wzrok i ozdobne. Idealnym przykładem stylistyki z tamtych lat jest sceneria filmu Wielki Gatsby - błyszczące i efektowne dodatki, ogromne żyrandole i pomieszczenia wyłożone marmurem.I Nic w tym dziwnego-o charakterystycznych elementach tego stylu mówi już sama nazwa wywodząca się z francuskich wyrazów: art oznaczającego sztukę oraz décoratif czyli dekoracyjność, zdobność.

Art déco jest więc przeciwieństwem minimalizmu - pomimo tego, że używane kolory są często dosyć neutralne. Główną różnicę stanowią dodatki, połyskujące, często złote i zawsze wyraziste. Przez wiele lat styl ten przerodził się w jeden z głównych nurtów w aranżacji wnętrz. Stosowano go w salonach, jadalniach, jak również w przedpokojach, kuchniach i łazienkach. Jak więc zaaranżować łazienkę w tym ozdobnym i oryginalnym stylu?

Odpowiednie kolory

Pomimo ozdobnego charakteru stylu Art déco kolory ścian powinny pozostać jak najbardziej neutralne. Dzięki temu stworzymy doskonałe tło dla oryginalnych dodatków. Projektując łazienkę w tym stylu należy rozglądać się za płytkami w odcieniach beżu, brązu, bieli oraz czerni. Oczywiście nie musimy stosować jednego koloru ścian w całym pomieszczeniu! Barwy te można ze sobą zestawić oddzielając od siebie wyznaczone strefy w łazience, jak również wprowadzić je jako nietypowy element ozdobny. Połączenie ze sobą płytek w różnych odcieniach pozwoli również na optyczne jej powiększenie lub nadanie łazience bardziej domowego i przytulnego charakteru.

Łazienka art deco

Płytki o różnych powierzchniach

Aranżacje w tym stylu stawiały przede wszystkim na wysoką jakość zastosowanych materiałów. Dlatego często w pomieszczeniach pojawiał się naturalny marmur, kamień, drewno jak również szkło. Decydując się na płytki uniwersalne utrzymane w stylu Art déco należy wybierać te kolekcje, które nie tylko charakteryzują się wysoką jakością. Oprócz specyfikacji należy zawrócić uwagę na modele, których powierzchnia imituje naturalne materiały.

Płytki o takiej charakterystyce możemy znaleźć m.in. w ofercie marki Azario. Kolekcje takie jak Marmuri, Stone Marmi Black, czy Stone Satuario idealnie odwzorują charakterystyczne dla tego stylu marmurowe powierzchnie, a płytki drewnopodobne z kolekcji takich jak: Selma Wenge doskonale podkreślą styl całej aranżacji.

Łazienka art deco

Bez dodatków ani rusz

Art déco to przede wszystkim dodatki! Wszyscy, którzy uwielbiają błyszczące elementy na pewno odnajdą się w tym stylu. Do stonowanych płytek warto dołożyć eleganckie, połyskujące listwy w złotym bądź srebrnym kolorze. Sprawdzą się tu również duże lustra z oryginalnymi, rzeźbionymi lub ozdobnymi ramami. Nie zabraknie może również zabraknąć ozdoby sufitu - warto zastanowić się nad nieco większym żyrandolem z kryształami. Miejsce na blacie lub półce może zająć wazon z trawą pampasową.

Jeżeli nie chcemy wprowadzać do łazienki aż tylu dekoracji możemy postawić na wyposażenie wnętrza w złotą baterię umywalkową, prysznicową lub wannową, a także deszczownice w odpowiednim kolorze. Miejsce tradycyjnej wanny może zająć wanna wolnostojąca na zdobionych nogach. Taka konstrukcja może stać się jednym z głównych elementów łazienki w stylu Art déco. Dodatkowo starajmy się aby podstawowe przedmioty takie jak dozownik na mydło czy pojemnik na szczoteczki również były dopasowane do stylistyki całego pomieszczenia.

Art déco nie tylko do dużych łazienek

Podobają Ci się łazienki w stylu Art déco, ale Twoja łazienka nie jest zbyt duża? Nic straconego! Styl ten nie musi być przeznaczony jedynie do dużych łazienek. Aranżując niewielką łazienkę należy jednak pamiętać o paru istotnych kwestiach. Wybierając płytki należy postawić na te w jaśniejszych kolorach, co optycznie powiększy przestrzeń. Powieszenie lustra o większych rozmiarach nada wnętrzu wrażenie głębi, a jego ozdobna rama nada łazience odpowiedniego stylu. Ozdobną wannę możemy zastąpić stylową i funkcjonalną kabiną walk-in, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca, które będziemy mogli przeznaczyć na postawienie umywalki, czy miski WC - najlepiej tej o podwieszanej konstrukcji.

Łazienka art deco

Po projekty z wizualizacjami jak na załączonych zdjęciach wraz z pełną obsługą i kompletnymi rozwiązaniami zapraszamy do salonów BLU: https://www.blu.com.pl/salony.

Komentarze