Lewizja liścieniowa - odmiany, uprawa, pielęgnacja lewizji

Lewizja liścieniowaLewizja liścieniowa jest półzimozieloną byliną, którą możemy uprawiać zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w donicy na balkonie, tarasie albo patio. Ten niezwykle oryginalny gatunek słynie z pięknych kwiatów o gwiazdkowatym kształcie. Rośliny będą pasować do ogródków skalnych, ogrodów w stylu azjatyckim czy orientalnym, ale sprawdzą się także w radosnych i kolorowych sielskich czy wiejskich ogrodach.

Zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie świetnie prezentują się w zestawieniu z takimi gatunkami jak rojniki i rozchodniki, ale bardzo ciekawe jest również ich zestawienie z aromatycznymi ziołami takimi jak tymianek, macierzanka czy rumianek.

Lewizja to roślina dosyć wymagająca i kapryśna, dlatego najczęściej jest ona uznawana za trudną w uprawie. Jednak, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki wzrostu, to nie powinny pojawiać się żadne większe problemy.

Poznaj tajniki uprawy lewizji liścieniowej.

Lewizja liścieniowa - najpiękniejsze odmiany

Jeśli jesteś miłośnikiem rzadko spotykanych i bardzo oryginalnych gatunków roślin, to z pewnością spodoba Ci się lewizja.

Lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) znana także jako lewizja zagłębiona to bylina z rodziny zdrojkowatych (Montiaceae). Wcześniej ze względu na podobieństwa do portulaki, klasyfikowano ją jako roślinę z rodziny portulakowatych. Gatunek ten wywodzi się z Kalifornii i Oregonu, gdzie występuje dziko na terenach górskich. W uprawie jest to roślina spotykana na obszarach o umiarkowanym oraz ciepłym klimacie.

Lewizja liścieniowa Elise
Lewizja liścieniowa - Elise

Lewizja to niewielka, lecz bardzo dekoracyjna i oryginalna roślinka. Dorasta ona zaledwie do około 20 cm wysokości. Liście tego gatunku są odwrotnie jajowate, długie, pofalowane na brzegach i pokryte matowym kutnerem. Tworzą one gęstą i dosyć regularną odziomkową rozetę. Kwiaty lewizji osadzone są na długich nagich sztywnych pędach i są zebrane w wiechowate lub baldachowate kwiatostany. Są one szeroko - lejkowate i mają piękny gwiazdkowaty kształt. Kwiaty tego gatunku są dosyć duże i składają się z 7-10 wąskich lancetowatych płatków, na których widnieją wyraźne cienkie paski. Zarówno kolor samych płatków, jak i pasków uzależniony jest od odmiany. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone czy różowe.

Lewizja kwitnie wiosną - od końca kwietnia do końca czerwca.

Najpiękniejsze odmiany lewizji to:

  • Alba o białych kwiatach,
  • Elise, której kwiaty są pomarańczowe,
  • Little Mango o kwiatach biało-żółtych,
  • Regenbogen, której kwiaty mogą być białe lub delikatnie żółte,
  • Yellow o kwiatach cytrynowożółtych.

Lewizja liścieniowa - uprawa w ogrodzie i na balkonie

Lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa

Lewizja jest dosyć wymagającą rośliną. Nie jest ona bowiem tolerancyjna co do warunków wzrostu, dlatego bardzo często jej uprawę określa się mianem trudnej. Tymczasem w istocie uprawa tego gatunku wcale nie należy do bardzo trudnych, a kluczem do sukcesu jest zapewnienie roślinom dobrych warunków wzrostu. W naturze roślina rośnie w dosyć specyficznych okolicznościach przyrody - zasiedla ona szczeliny skalne i kamienne zbocza. W uprawie ogrodowej lub doniczkowej oczywiście możemy spróbować odwzorować jak najlepiej jej naturalne warunki siedliskowe, ale nie jest to niezbędne.

Pielęgnacja lewizji liścieniowej

1. Stanowisko

Lewizja lubi stanowiska jasne i słoneczne, ale w żadnym wypadku nie powinny to być miejsca narażone na silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne przez cały dzień, jak na przykład takie o wystawie południowej. Rośliny nie znoszą bowiem dobrze silnego nagrzewania liści oraz podłoża wokół nich. Dlatego lepiej posadzić je w miejscu jasnym, ale osłoniętym od silnego słońca, a także zacisznym i bez silnych wiatrów. Zaleca się także sadzenie rośliny lekko pod kątem lub osłonięcie rozety liści na przykład daszkiem, aby nie gromadziła się w niej woda opadowa, co prowadzi do gnicia.

2. Podłoże

Najładniej rośnie w lekkiej przepuszczalnej próchnicznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo nie lubi zastojów wodnych, dlatego nie sadźmy jej w miejscach wilgotnych i często zalewanych - będzie to skutkować szybkim gniciem korzeni. W uprawie pojemnikowej należy natomiast pamiętać o porządnej warstwie drenażu na dnie doniczki. Przed sadzeniem w ogrodzie lub pojemniku, zaleca się wymieszanie podłoża z odrobiną piasku. Z kolei już po posadzeniu rośliny, warto podsypać jej rozetę drobnym żwirkiem. Nie sprawdzi się jednak każdy żwirek - nie może on mieć odczynu zasadowego jak na przykład grys dolomitowy Bardzo dobrym wyborem będzie za to żwirek kwarcowy.

3. Podlewanie i nawożenie

Wiosną i latem podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Unikajmy zarówno mocnego przesuszania roślin, jak i ich przelewania. W uprawie doniczkowej ze względu na mniejszą objętość podłoża i jego szybsze przesychanie, konieczne jest częstsze podlewanie niż w przypadku roślin rosnących w gruncie w ogrodzie. Jesienią należy dążyć do osuszenia stanowiska lewizji, ponieważ roślina najlepiej zimuje właśnie w suchym podłożu.

Nawożenie w ogrodzie właściwie nie jest konieczne. Jeśli chcemy, możemy jedynie zasilić roślinę 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym przeznaczonym do gatunków kwitnących. Świetnie sprawdzi się on także w uprawie doniczkowej.

4. Rozmnażanie

Rozmnażanie roślin nie jest trudne. Możemy to zrobić z nasion wysiewanych do gruntu późną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków albo poprzez sadzonki liściowe lub rozetki potomne.

Czy lewizja liścieniowa jest w pełni mrozoodporna?

Niestety nie. Na odsłoniętych wietrznych stanowiskach, podczas wyjątkowo mroźnych zim lub w chłodniejszych rejonach kraju rośliny mogą częściowo albo całkowicie przemarzać. Dlatego warto osłonić je na zimę przed zamoknięciem oraz zabezpieczyć przed mrozem na przykład agrowółkniną. Również w uprawie doniczkowej na balkonie lub tarasie lewizja jest bardziej narażona na przemarznięcie. Dlatego rośliny w pojemnikach warto przed zimą przesadzić do gruntu w ogrodzie, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to najlepiej zabrać je na zimowanie do chłodnego jasnego pomieszczenia - może to być na przykład jasna klatka schodowa, czy pomieszczenie gospodarcze. Za to podczas łagodnych zim, roślina czuje się doskonale i często nawet częściowo zachowuje liście przez cały okres jesienno-zimowy.

Komentarze