Lilia ogrodowa - jak o nią właściwie zadbać?

Lilie ogrodoweLilie (Lilium) to jedne z najefektowniejszych bylin polecane do sadzenia w wyeksponowanych miejscach. Zastosowanie poszczególnych grup jest podobne, jednak wymagania i związane z tym zabiegi pielęgnacyjne mogą nieco różnić się. Jak więc zadbać o nie, by corocznie cieszyły oczy obfitym kwitnieniem?

Lilie uprawiane w ogrodach dzieli się na dziewięć grup: lilie azjatyckie, lilie orientalne, lilie amerykańskie, mieszańce martagon, mieszańce candidum, lilie longiflorum, lilie trąbkowe, mieszańce nie zaszeregowane do innych grup, gatunki i odmiany botaniczne nie zaszeregowane do żadnej innej grupy.

Lilie najczęściej uprawia się na rabatach. Odmiany niższe sadzi się na froncie, wyższe na drugim planie. Pierwsze wymienione powyżej lilie ponadto warto uprawiać w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów, drugie to także niesztampowe dekoracje obrzeży nawierzchni, ścian i elementów małej architektury. Niemal każda z nich nadaje się na kwiat cięty i jest spektakularną ozdobą w wazonie. Jak uprawiać poszczególne grupy?

Lilie ogrodowe

Najważniejsze wymagania lilii ogrodowych

Wszystkie lilie powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Lekkie zacienienie może być jednak korzystne, np.: w okresie upałów, gdyż wtedy nie dochodzi do silnego nagrzewania się i w konsekwencji żółknięcia liści.

Najmniej wymagające pod względem stanowiska i gleby są lilie azjatyckie. Należy unikać sadzenia w zagłębieniach terenu, gdzie zbiera się woda. Optymalne podłoże jest żyzne, przepuszczalne, zasobne w próchnicę.

Większość lilii preferuje gleby lekko kwaśne (pH=5,5-6,5). Lilie amerykańskie i orientalne wolą niższy odczyn (pH=4,5-5), lilię białą i lilię złotogłów zaleca się sadzić w podłożu o pH=6,8-7,2. Lilie są z reguły odporne na mróz, chociaż przez pierwsze 2-3 lata uprawy powinno się stosować ściółkowanie. Bardziej wrażliwe pod tym względem są lilie orientalne. W ich przypadku bezpieczniejsze będzie wykopanie cebulek jesienią i przechowywanie przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (np.: w skrzyniach w suchym torfem). Byliny nie lubią ciężkich podłoży. W takim wypadku można wybrać którąś z opcji:

  1. rozluźnić glebę, np.: z użyciem kompostu i piasku a także wykonać drenaż;
  2. zrezygnować z uprawy.

Sadzenie lilii - jak nie popełnić karygodnych błędów?

Lilie powinno się sadzić jesienią (od września do połowy października) lub wiosną (od połowy kwietnia). Drugi sposób często praktykuje się w przypadku wrażliwych grup, np.: lilii orientalnych.

Cebule przed sadzeniem zaleca się potraktować zaprawą fungicydową (np.: Kaptanem). Głębokość sadzenia najczęściej oscyluje w granicach 10-15cm. Można także korzystać z uniwersalnej zasady, która mówi, że głębokość sadzenia powinna być równa 2,5-3 wysokościom cebul.

Prawidłowa rozstawa cebul wynosi od 30cm (niskie lilie) do ponad 50cm (lilie wysokie).

Cebulom lilii warto zapewnić przestrzeń z kilku powodów: będą mocniej rozrastać się, będą lepiej wyeksponowane a w dodatku zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Nie powinno się sadzić/kupować cebul, które u podstawy nie mają korzeni (prawdopodobne porażenie fuzariozą).

Lilia ogrodowa - pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie i spulchnianie podłoża (należy to robić ostrożnie). Nie powinno się dopuszczać do zaskorupiania wierzchniej warstwy gleby. W czasie susz lilie ogrodowe wymagają podlewania. Nawadnianie powinno być obfite, nie można przy tym moczyć nadziemnych części rośliny.

Cennym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża (ogranicza chwasty i wyparowywanie wody z gleby). Lilia dobrze reaguje na nawozy organiczne. Nawozy mineralne stosuje się kilkukrotnie w sezonie: wiosną azotowe, potem fosforowo-potasowe oraz z mikroelementami. Odmiany wysokie mogą wymagać podpór.

Raz na kilka lat liliom zaleca się zmienić stanowisko uprawy. To w pewnym stopniu ochroni je przed chorobami, szkodnikami a przy tym zapewni obfite coroczne kwitnienie.

Przekwitające kwiaty można usuwać, aby ograniczyć niepotrzebne straty energetyczne (wydatek niezbędny do zawiązania owocostanów).

Przy uprawie pojemnikowej trzeba pamiętać, aby skrzynie i donice miały co najmniej 20cm głębokości (a także drenaż). To zapewni dobre ukorzenianie.

Lilie w pojemnikach wymagają większej troski - częstszego podlewania i nawożenia (tu warto używać nawozów w płynie). W listopadzie ścina się suche pędy a pojemniki przenosi do ciemnego pomieszczenia o temp.: ok 2°C. Lilie przez zimę nie wymagają podlewania.

Źródło: www.bilscy.info.

Komentarze