Lukrecja - słodkie lekarstwo: właściwości, zastosowanie, uprawa

Lukrecja - roslina, liście, kwiatLukrecja kojarzy się nam przede wszystkim z gotowaniem i słusznie - często wykorzystywana jest jako surowiec spożywczy ze względu na swoje walory smakowe oraz aromat. Co ciekawe, lukrecja jest także cennym surowcem zielarskim oraz rośliną, wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym.

Czym jest lukrecja?

Lukrecja jest rośliną z rodziny bobowatych, to bylina występująca naturalnie w Azji oraz Europie. Roślina obejmuje ponad 20 gatunków, z których najbardziej znana jest lukrecja gładka. Surowcem jest korzeń lukrecji, który jest wyjątkowo słodki.

Właściwości lukrecji i jej zastosowanie w ziołolecznictwie

Lukrecja wykorzystywana jest przede wszystkim jako surowiec zielarski. Posiada bowiem wiele cennych własności. Cennym składnikiem jest wyciąg z korzenia lukrecji. Udowodniono, że zawiera on składniki antynowotworowe, które pozwalają na zapobieganie oraz hamowanie rozwoju wielu typów nowotworów, w tym raka skóry. Stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych. Lukrecja wykazuje też działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Jest zalecana przy infekcjach górnych dróg oddechowych, w tym kaszlu (zarówno suchym, jak i mokrym), łagodzi chrypkę, może być stosowana w chorobach gardła oraz astmie.

Korzenie lukrecji

Wykazuje własności antyalergiczne, łagodzi objawy uczulenia, w tym katar czy wysypkę. Skutecznie łagodzi również stan zapalny błon śluzowych w przebiegu różnorodnych infekcji. Lukrecja ma właściwości przeczyszczające oraz moczopędne. Zaleca się jej stosowanie przy infekcjach nerek czy problemach z wyróżnianiem się. Skutecznie eliminuje zaparcia oraz usprawnia przemianę materii. Zapobiega kolce jelitowej u dzieci, pomaga przy zgadze, wzdęciach. Wyciąg z korzenia wykazuje też właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała próchnicy, przebarwianiu się szkliwa zębów oraz osadzaniu się kamienia. Delikatnie podnosi ciśnienie krwi, a jest o wiele zdrowsza niż kawa! Jej działanie łagodzące wspomaga leczenie wrzodów oraz innych chorób układu pokarmowego. Skutecznie chroni wątrobę. W tym wypadku sprawdzi się odwar z korzenia lukrecji. Co ciekawe, jest on zalecany także po zabiegach lekarskich w obrębie przewodu pokarmowego.

Przepis na odwar z lukrecji

Aby przygotować zdrowotny odwar, potrzebujemy pół łyżki stołowej sproszkowanego korzenia, którą zalewamy zimną woda (około pół szklanki) i następnie gotujemy na niewielkim ogniu kilka minut. Następnie napar przecedzamy oraz lekko studzimy. Jest gotowy do spożycia. Pijemy odwar dwa razy dziennie w celach profilaktycznych oraz leczniczych.

Lukrecja w przemyśle spożywczym

W przemyśle spożywczym lukrecja stosowana jest jako przyprawa (wykorzystuje się jej korzeń), m.in. w produkcji słodyczy, napojów czy ciast. W wielu krajach, w tym w Polsce, nazywana jest czarnym złotem i dostępna w postaci bardzo słodkich cukierków. Można je dodawać do napojów, zarówno zimnych, jak i gorących. Doskonale słodzi kawę, herbatę oraz wzbogaca smak drinków. Świetnie sprawdza się jako dodatek do słodkich pierogów czy kopytek. Korzeń można z powodzeniem zetrzeć na tarce. Lukrecji poszukujmy w sklepach ze zdrową żywnością oraz dobrych delikatesach.

Przetwory z lukrecji

Lukrecja w przemyśle kosmetycznym

Lukrecja znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdzie jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji, w czym szamponów, kremów oraz środków do mycia skóry trądzikowej. Lukrecja wykazuje działanie zatrzymujące wodę, nawilżające oraz kojące dlatego dodawana jest do produktów do mycia, w tym pianek, żeli, toników czy mydeł. Kosmetyki z lukrecją zalecane są także osobom z cerą wrażliwą, skłonną do podrażnień. Produkty z jej dodatkiem stosowane powinny być również przez posiadaczy cery tłustej oraz problemowej, w tym cery z trądzikiem. Lukrecja skutecznie łagodzi stan zapalny oraz przyspiesza proces gojenia się wykwitów, jak również zapobiega powstawaniu nowych poprzez skuteczne oczyszczanie skóry. Wyciąg z tej rośliny dodawany jest też do szamponów, dedykowanych włosom zniszczonym praz łamliwych. Lukrecja je wzmocni oraz odżywi. Z uwagi na własności przeciwbakteryjne jest składnikiem wielu past do zębów. Nadaje im również dodatkowych walorów smakowych.

Lukrecja - inne zastosowania

Wydawać by się mogło, że tak rozliczne zastosowanie lukrecji w pełni oddają jej właściwości ale nic bardziej mylnego. Roślina ta wykorzystywana jest na jeszcze szerszą skalę, a mianowicie w medycynie, a nawet browarnictwie czy przemyśle tytoniowym! W medycynie wykorzystywane są przede wszystkim jej właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwwrzodowe oraz antynowotworowe. Jest składnikiem wielu leków. Z kolei w przemyśle browarniczym oraz tytoniowym lukrecja stosowana jest jako przyprawa, nadająca gotowym produktom ciekawy aromat, wykorzystuje się oczywiście jej korzeń.

Przeciwwskazania do stosowania lukrecji

Okazuje się jednak, że istnieją przeciwwskazania do stosowania produktów z lukrecją oraz jej spożywania. Na roślinę ta uważać powinny osoby, które cierpią na choroby wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Nie zaleca się jej stosowania kobietom w ciąży. Osoby stosujące na stałe leki powinny skonsultować ze swoim lekarzem zamiar spożycia lukrecji. Dzienna dawka tego zioła wynosi maksymalnie 10 gramów, najlepiej łączyć lukrecję z innymi ziołami.

Uprawa lukrecji

Warto wiedzieć, że zdrową lukrecję można uprawiać również we własnym ogrodzie. Wymaga ona jednak odpowiednich warunków do dobrego wzrostu. Lukrecja potrzebuje żyznej gleby, rosnąc powinna w miejscach słonecznych ale i osłoniętych od silnego wiatru. Wysiew najlepiej robić w dużych donicach, co pozwoli nam na przeniesienie rośliny do domu czy garażu w okresie jesienno-zimowym. Lukrecja powinna być regularnie podlewana, zwłaszcza początkowej fazie wzrostu.

Komentarze