Mała retencja w ogrodzie. Domowe sposoby na retencjonowanie wody

Retencja w ogrodzieMała retencja wodna jest bardzo prostym i efektywnym sposobem na gospodarowanie wodą opadową w naszym otoczeniu, ogrodzie. Pozwala spowalniać lub całkowicie zatrzymywać spływanie wody poprzez gromadzenie wody deszczowej za pomocą różnych rozwiązań. Budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów oraz nawet zwykła beczka postawiona w ogrodzie czy zadrzewianie swojego terenu pozwalają na zatrzymanie większych ilości wody.

Tym sposobem nie spływa tak szybko do kanalizacji deszczowej czy rowów, a jest gromadzona. Staje się zupełnie nowym i darmowym zasobem, który możemy wykorzystać w gospodarstwie domowym.

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

Gromadzenie deszczówki pozwala nam na korzystanie z darmowego źródła wody, które możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów i nie musimy ponosić kosztów związanych z użyciem wody z wodociągów. Możemy wykorzystywać ją do podlewania roślin znajdujących się w ogrodzie i w domu oraz myć nią narzędzia, meble, maszyny, samochody itp. Można też nią myć okna czy spłukiwać wodę w toalecie, a nawet ją pić. Najpierw, zanim zabierzemy się za picie takiej wody, koniecznie należy ją przefiltrować. Poza tym gromadzenie wody deszczowej stanowi dla nas zapasowe źródło wody.

Jak łapać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki jest działaniem ekologicznym, pozwalającym na ochronę środowiska, który przynosi nam wiele korzyści. Wbrew pozorom zbieranie wody deszczowej jest łatwe i może odbywać się na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy i jakie mamy możliwości finansowe. Nie potrzebujemy do tego fachowej wiedzy, ponieważ retencjonowanie wody może odbywać się na różne sposoby - od postawienia beczki po specjalistyczny system gromadzenia i rozprowadzania deszczówki.

Czytaj więcej na https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/mala-retencja-w-ogrodzie/.

Mała retencja - przykłady

Obiekty małej retencji, za pomocą których możemy gromadzić deszczówkę, jest wiele, a najczęściej użytkowane to:

  • Naziemne zbiorniki na deszczówkę - najlepiej do tego sprawdzą się beczki z tworzyw sztucznych (na przykład z polietylenu, który chroni wodę przed nagrzewaniem), ale pojemniki na deszczówkę, gliniane dzbany lub metalowe balie również mogą być do tego wykorzystane. Coraz większą popularność zyskują również paletopojemniki (o pojemności nawet do 1000 litrów) oraz łapacze wody, które zbierają wodę spływającą rynną.
  • Powierzchniowe zbiorniki małej retencji (np. oczka wodne z roślinnością) - są one zasilane wodą opadową, są jak naturalny zbiornik na deszczówkę, a przy okazji zdobią ogród.
  • Podziemne zbiorniki do retencjonowania wody - jest to system deszczówki polegający na zbieraniu wody z dachu budynku do zbiornika. Jednak przedtem, zanim woda zostanie zgromadzona, przechodzi przez filtry, gdzie jest oczyszczana, a następnie za pomocą pompy dostarczana do podziemnego zbiornika. Takie zbiorniki na deszczówkę mogą mieć pojemność od 1500 litrów do nawet 50 000 litrów.
  • Powierzchnie przepuszczalne (np. kostka ażurowa) - pozwalają na stopniowe wsiąkanie wody w podłoże i ograniczają jej spływ, dodatkowo z biegiem czasu przerastają roślinnością, która dodatkowo wchłania wodę deszczową.

Jeżeli chcemy skorzystać z najprostszego rozwiązania, czyli z naziemnego zbiornika na deszczówkę, to warto wiedzieć, że najczęściej mają one objętość od 100 do 300 litrów, jednak zawsze możemy dostawić kolejny zbiornik, jeżeli potrzebujemy gromadzić większe ilości wody deszczowej. Poza tym dodatkowy zbiornik o mniejszej pojemności zapobiegnie zastaniu się wody, tak jak może się to zdarzyć przy większych zbiornikach. Ważne jest również to, aby tworzywo, z którego jest wykonany zbiornik, było ciemnego koloru, aby nie przepuszczało promieniowania UV. Powstrzyma to rozwój flory bakteryjnej. Warto też wiedzieć, że zbiorniki mogą też spełniać dekoracyjną funkcję i mogą mieć wzór imitujący np. kamień czy drewno.

Łąka kwiatna pozwala utrzymać więcej wody w gruncie

Fot.: Łąka kwietna może stanowić element małej retencji. Warto wybrać mieszankę, w której znajdą się rośliny miododajne, aby połączyć retencjonowanie wody z troską o populację pszczół.

Mała retencja w ogrodzie - oczko wodne, rabata deszczowa, łąka kwietna

Oprócz stawiania zbiorników w ogrodzie, można też w nich tworzyć inne obiekty małej retencji - oczka wodne i ogrody deszczowe. Oczka wodne mogą być wykonane z betonu lub z gotowej formy z tworzywa sztucznego. Przy czym należy pamiętać, że do sprawnego funkcjonowania takiego obiektu potrzebne są też pompa napowietrzającą i filtry. Poza tym może on spełniać funkcję ozdobną - kiedy zakupimy do niego dekoracyjne oświetlenie i obsadzimy go kwiatami.

Innym rozwiązaniem mogą być ogrody deszczowe, które tworzone są z rabat deszczowych i łąk kwietnych. Oczyszczają one wodę i wiążą ją długo w glebie. Najlepiej przy ich tworzeniu wykonać dodatkowo instalację kropelkowego zasilania w wodę roślin. Może być ona stworzona bezpośrednio z rur spustowych lub za pośrednictwem zbiornika. Dobrym pomysłem jest też to, aby zlokalizować łąkę kwietną na terenie obficie zasilanym w wodę kropelkową lub poprzez rozsączanie na niewielkiej głębokości.

Rozsączanie polega na tym, że w ziemi znajdują się zbiorniki retencyjno-rozsączające, które magazynują wodę deszczową. Woda ta doprowadzana jest do nich rurą z drenażu lub z odwodnienia nawierzchni, następnie wsiąka w grunt przez liczne otwory w ściankach skrzynek. Na taki przygotowanej łące najlepiej posadzić rośliny wilgociolubne, a poza tym dodatkowym elementem takiej łąki może być też naturalny filtr wodny. Należy go wykonać w zagłębieniu terenu, dzięki czemu można stale utrzymywać wysoki poziom wody, który pozwala na posadzenie np. tataraku czy pałki wodnej.

Projekt małej retencji dla domu

Zanim zdecydujemy się na to, jaki zbiornik na wodę deszczową zakupimy, powinniśmy na wstępie przeanalizować kilka rzeczy. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej objętości zbiornika. Zbyt mały może być niewystarczający do założonych przez nas celów, jednak z drugiej strony zbyt duży może obniżyć jakość retencjonowanej wody. Wybór odpowiedniego zbiornika możemy oszacować na podstawie tzw. uzysku wody, czyli ilości wody, jaka jest możliwa do zgromadzenia i wynika ona m.in. z wielkości opadów i pokrycia dachu. Dodatkowo warto pamiętać o wyposażeniu zbiornika w filtr, który zapewni odpowiednią jakość wody i będzie czyścił ją ze stałych zanieczyszczeń np. gałązek czy liści.

Mała retencja w lasach

Lasy są jednym z większych regulatorów obiegu wody, mają one duże możliwości retencjonowania wody deszczowej. Można w nich tworzyć setki, a nawet tysiące niewielkich sztucznych zbiorników i oczek wodnych. Poza tym do tworzenia małej retencji zalicza się również przywracanie do dobrego stanu mokradeł. Mają one duże znaczenie lokalne, ponieważ poprawiają warunki wilgotnościowe i pozwalają magazynować zasoby wodne, a dodatkowo przyciągają różne gatunki płazów i ptaków, które mogą osiedlić się w nowych miejscach z idealnymi dla nich warunkami do życia.

Komentarze