Małe krzewy na pniu idealne do doniczek na patio

Krzewy na pniuTaras lub patio to miejsca, gdzie chętnie przebywa się z rodziną i przyjaciółmi. Wspólne posiłki czy biesiadowanie są oryginalną formą odprężenia, dlatego warto zadbać o aranżację miejsc, w których spędza się sporo czasu szczególnie w ciepłe dni. Jak zagospodarować patio lub taras? Krzewy na pniu są znakomitym rozwiązaniem.

Jak powstają krzewy szczepione?

Krzewy na pniu od lat cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoją urodę. Nie zajmują zazwyczaj wiele miejsca, dlatego są doskonałą propozycją na taras lub patio. Jak powstają takie krzewy? Składają się one z dwóch roślin - podkładki i odmiany, która jest do niej zbliżona genetycznie, a przy tym odporna na warunki atmosferyczne i łatwa w uprawie. Przykładem takich roślin są róże na pniu czy miniaturowe drzewka, idealne do uprawy w donicach na niewielkiej przestrzeni.

Nietuzinkowe ozdoby w doniczkach

Drzewka na pniu i miniaturowe krzewy stają się coraz modniejsze, głównie z uwagi na liczne zalety, które pozwalają pielęgnować rośliny na tarasie lub w patio. Najistotniejszą z nich jest oszczędność miejsca - krzewy na pniu idealnie nadają się tam, gdzie nie ma przestrzeni na ich klasyczne odpowiedniki. Taras, patio, przydomowy ogród czy wąska alejka - to najlepsze miejsca, aby zagospodarować je roślinami w donicach.

Krzewy na pniu są bardzo estetyczne i potrafią nadać roślinnej aranżacji wyjątkowego charakteru. Ich dekoracyjność jest jednym z głównych powodów wpływających na popularność. Co więcej, tego typu rośliny, w tym róże na pniu, są łatwe w pielęgnacji i cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Można też z łatwością kontrolować ich wzrost i zadecydować o ostatecznej wysokości.

Krzewy na pniu

Hity ogrodnicze na pniu

Szczepienie roślin pozwala na aranżację niewielkiej przestrzeni gatunkami, które naturalnie osiągają imponujące rozmiary. Wśród ogrodniczych trendów nieustannie dominują róże na pniu o szczególnie dekoracyjnej naturze, a wśród nich takie odmiany jak Bordeaux, Black Forest czy Lizzy. Równie dużą popularnością cieszą się eukaliptus niebieski, kulik cytrynowy czy oliwka europejska. Rosnące zainteresowanie wzbudzają także drzewka owocowe na pniu. Hitem są odmiany porzeczki czy agrestu. Warto wspomnieć także o ziołach - tymianek, rozmaryn czy lawenda na pniu zyskują rozgłos nie tylko z uwagi na swoją urodę, ale i walory kulinarne.

Pielęgnacja krzewów na pniu

Podobnie jak każda inna roślina krzew na pniu potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia. Istotne jest ponadto korygowanie kształtu korony poprzez przycinanie pędów wystających poza obrys. Zabieg ten najlepiej wykonać w okresie bezlistnym, co pobudzi roślinę do zagęszczenia.

Podczas wzrostu rośliny na jej pniu mogą pojawić się odrosty. Ważne jest, aby niemalże od razu je usuwać, w przeciwnym razie krzew może zatracić swoje walory ozdobne. Krzewy szczepione na pniu są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji i nie trzeba im poświęcać zbyt wiele czasu. Warto też dodać, że nowe odmiany szczepów krzewów i drzew co sezon pojawiają się w szkółkach ogrodniczych. Rosnący wybór sprawia, że z łatwością można wybrać roślinę dopasowaną do swoich warunków.

Komentarze