Malowanie natryskowe - jak i czym malować ściany?

Malowanie natryskoweNatrysk to świetny sposób na szybkie, a jednocześnie bardzo precyzyjne pomalowanie wnętrza. Dobra farba i pistolet do malowania ścian to w zasadzie jedyne, czego potrzebujemy. Wszystko o malowaniu metodą natryskową - od A do Z.

Malowanie ścian natryskowo to doskonała alternatywa dla tradycyjnego nakładania farby za pomocą pędzli i wałków. Powierzchnie wyglądają znacznie lepiej, nie ma mowy o smugach, a podczas malowania zużywamy mniej produktu.

Na czym polega malowanie natryskiem?

Malowanie natryskowe to nic innego, jak natryskiwanie produktu na daną powierzchnię. Pistolet rozbija wyrób na malutkie kropelki, wykorzystując do tego np. sprężone powietrze. Następnie dzięki oddziaływaniu wysokiego ciśnienia farba jest rozpylana na powierzchnię ściany. Ten sposób sprawdza się przede wszystkim przy dużych powierzchniach do pomalowania, np. wszystkich ścianach w przestronnym wnętrzu czy elewacji budynku.

Zamiast wałków i pędzli wykorzystuje się tu praktyczny pistolet do malowania ścian. Wykańczanie lub remontowanie powierzchni natryskiem ma sporo plusów:

 • Malujemy szybciej, w związku z czym w krótszym czasie jesteśmy w stanie pokryć farbą większe powierzchnie.
 • Natrysk pozwala na wyjątkowo równomierną aplikację wyrobu.
 • Malujemy dokładniej, szczególnie w przypadku nieregularnych, porowatych, a nawet ażurowych powierzchni (sprawdza się np. do malowania tynku strukturalnego).
 • Szybko pokryjemy farbą zdobienia, np. gzymsy, sztukaterię, ozdobne panele itp.
 • W porównaniu do metod tradycyjnych zużywamy mniej produktu.

Czy każda farba sprawdzi się do malowania natryskowego?

Nie każdy, dostępny na rynku wyrób nadaje się do aplikacji metodą natryskową. Dedykowane farby mają zazwyczaj nieco rzadszą konsystencję. O tym, czy dana farba będzie odpowiednia do natrysku, można przeczytać przede wszystkim w jej karcie technicznej lub na stronie producenta. Co więcej, w opisie produktu znajdziemy także zalecane parametry urządzenia do malowania, ukierunkowanie dyszy, odległość pistoletu do malowania od ściany itd. Warto pamiętać, że tylko jeśli używamy konkretnych produktów oraz odpowiednio skalibrowanych przyrządów, możemy osiągnąć dobry efekt wizualny oraz użytkowy, czyli powłokę o oczekiwanych parametrach wytrzymałościowych, ochronnych itp.

Malowanie natryskowe

Jak używać pistoletu do malowania ścian i jak malować natryskowo?

 1. W pierwszej kolejności należy przygotować pomieszczenie, tzn. wynieść meble, jeśli to możliwe, lub zabezpieczyć je folią. Zabezpieczyć trzeba również okna, drzwi, listwy, podłogę.
 2. Następnie konieczne jest przygotowanie ścian do malowania: trzeba usunąć zniszczone, łuszczące się powłoki (zdrapać je) oraz pozbyć się ognisk pleśni, plam i zatłuszczeń (potrzebne będą do tego specjalne preparaty). Po umyciu ścian uzupełniamy ubytki za pomocą zaprawy. Odpylamy powierzchnie i przecieramy je wilgotną (dobrze wyciśniętą) ściereczką.
 3. Teraz pora na przygotowanie urządzenia, czyli pistoletu do malowania ścian - ustawiamy jego parametry, ściśle kierując się instrukcjami producenta farby.
 4. Wlewamy farbę do zbiorniczka, przelewamy do wiaderka lub mieszamy w opakowaniu - w zależności od rodzaju urządzenia.
 5. Przed przystąpieniem do malowania właściwego robimy test na niewielkiej powierzchni - powinien to być niewyeksponowany fragment ściany, który po remoncie zostanie przesłonięty przez mebel.
 6. Jak malować pistoletem? Trzymamy dłoń z urządzeniem w zalecanej odległości od ściany. Prowadzimy rękę w kierunku od góry do dołu.
 7. Nakładamy tyle warstw, ile zaleca producent. Ostatnią warstwę aplikujemy wraz z kierunkiem padania promieni słonecznych lub rozchodzenia się wiązek światła w pomieszczeniu.
 8. Malowanie natryskowe

Czy malowanie natryskowe to rozwiązanie wyłącznie dla profesjonalistów? Oczywiście, że nie. Co więcej, to metoda, która da świetne rezultaty, również jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracach remontowych.

Komentarze