Meble dla dziecka, czyli jak urządzić dziecięcy pokój

Pokój dla dzieckaPokój dziecięcy to nie tylko miejsce do spania. Przy urządzaniu tego pomieszczenia dobrze jest zadbać o wyszczególnienie określonych stref: do zabawy, wypoczynku i nauki. Jak urządzić funkcjonalny i praktyczny pokój dziecięcy?

W jaki sposób urządzić pokój dla chłopca?

Pokój dziecięcy dla chłopca wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z plakatami superbohaterów na ścianach i motywem piłki nożnej. Nowoczesne pokoje dla chłopców są zwykle bardziej stonowane kolorystycznie, co wcale nie sprawia, że dziecko nie lubi w nich przebywać - wręcz przeciwnie! Urządzając pokój dla chłopca, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jego wiek. Inne potrzeby będzie miał niemowlak, a inne - dziecko w wieku szkolnym.

Dla chłopców, którzy rozpoczęli już naukę w szkole, konieczne jest wyznaczenie oddzielnego miejsca do nauki, a innego do zabawy. Przy biurku nie powinno umieszczać się zbyt wielu "rozpraszaczy" w postaci półek z zabawkami itp. Taki zabieg ułatwia dziecku skupienie podczas odrabiania lekcji. Łóżko w pokoju chłopięcym to może być jednocześnie miejsce do snu, relaksu, czytania książek i… prawdziwy plac zabaw! Nowoczesne łóżka dla chłopców mogą przybierać różne formy - wymarzonej wyścigówki, łajby pirackiej, a nawet imitować prawdziwy plac zabaw (np. łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Urządzanie pokoju dla małej dziewczynki opiera się na tych samych zasadach, co projektowanie wnętrza pokoju chłopięcego. W mniejszych pokojach dziecięcych świetnie sprawdzą się łóżka z dodatkową szufladą na pościel i półkami na zabawki. Połączenie łóżka i komody nie tylko oszczędza miejsce w pokoju dziecka, ale również doskonale organizuje niewielką przestrzeń.

Dziewczynki z pewnością docenią również meble w pastelowych barwach. Wygodne fotele w kolorze brudnego różu, tapicerowane pufy umieszczone w kącie pokoju i podobne dodatki w stylu glamour, będą cieszyć oko małej "księżniczki". Ważne jest aby pokój był stonowany kolorystycznie, a przestrzeń była dobrze zagospodarowana. Nadmiar kolorów w pokoju dziecięcym nie sprzyja skupieniu i relaksowi. Barwne zabawki o intensywnych kolorach, po skończonej zabawie można bezpiecznie zamknąć w specjalnych skrzyniach na zabawki, lub umieścić je w dolnej części łóżka piętrowego w estetycznych kartonach, lub plastikowych pudełkach.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do pokoju dziecka?

Urządzenie pokoju dla niemowlęcia jest z reguły nieco prostsze, niż dla dziecka w wieku szkolnym/nastolatka. Poza bezpiecznym łóżeczkiem ze szczebelkami, w rogu pokoju można też postawić przewijak z komodą i wygodny fotel do karmienia z pasującym do niego podnóżkiem - dzięki temu, rodzic może wygodnie karmić w nocy dziecko. Meble do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Dobrze jest wybierać meble:

  • tapicerowane,
  • drewniane,
  • z trwałej i łatwej w czyszczeniu i konserwacji płyty MDF.

Przy wyborze łóżka dla dziecka w wieku szkolnym, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Dzieci w tym wieku są zazwyczaj na etapie szybkiego wzrostu - można zatem wziąć pod uwagę mebel modułowy, który będzie rósł razem z dzieckiem, lub wybrać po prostu od razu większy wymiar łóżka. Meble do pokoju dziecka powinny być pozbawione ostrych krawędzi i być łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Wybierając biurko, fotele i komodę do pokoju dziecka należy również sprawdzić ich wymiary. Meble powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Szczególną uwagę należy przyłożyć do dopasowaniu biurka i krzesła do nauki. Pierwsze biurko ma zazwyczaj około 55 cm wysokości i jest idealne dla dziecka o wzroście 115-125 cm.

Kolorystyka i styl wnętrza pokoju dziecięcego w głównie mierze zależy od inwencji własnej rodzica. Warto dać dziecku dowolność w wyborze dodatków, takich jak np. motyw pościeli, narzuty i poduszek, a ważne decyzje np. odnośnie zakupu bezpiecznych mebli dziecięcych pozostawić sobie. Podział kolorystyczny na barwy "chłopięce" i "dziewczęce" jest już od dłuższego czasu passe. Urządzając przestrzeń w pokoju dziecięcym najlepiej jest postawić na uniwersalne, jasne barwy i klasyczne meble, które będą służyły dziecku przez kilka lat. Dzięki temu, uniknie się sytuacji, w której dziecko "wyrosło" z określonego motywu (np. tapety na ścianie w misie). Nowoczesne i designerskie meble do pokoju dziecka znajdziesz na https://vokato.com/pokoj-dziecka.

Komentarze