Przemysłowa estetyka nie przestaje zachwycać. Wszystko rozpoczęło się w latach 60. XX w., kiedy to amerykańscy artyści odkryli potencjał opuszczonych fabryk. Inspirująca przestrzeń i surowy minimalizm dodawały twórczości skrzydeł. Dziś niekoniecznie decydować się musimy na tak skrajne aranżacje. Zresztą bądźmy szczerzy. Nie każdy z nas dysponuje wysokim mieszkaniem z bogatą historią i o zniewalającej powierzchni. Zgodnie jednak z najnowocześniejszymi projektami architektów, loftowe klimaty śmiało wprowadzić można nawet do kawalerki. A więc do dzieła! Od czego zacząć?
Ponadczasowe meble i designerskie oświetlenie - doskonała baza industrialnej przestrzeni
Posiadamy nieduże mieszkanie w bloku, czy też planujemy urządzenie nowoczesnego domu jednorodzinnego? Stawiając na minimalistyczną aranżację zadbamy jednocześnie o optyczne powiększenie przestrzeni. Jednym z wciąż popularnych wyborów są aranżacje industrialne. Dziś mają one tak wiele twarzy, że każdy z pewnością odnajdzie swój ulubiony klimat. Z jednej strony zdecydować się możemy na surową stylizację, niemal całkowicie pozbawioną ozdób. Z drugiej strony nie zaszkodzi uciec w kierunku bezpiecznego wystroju soft loft, pozwalającego na manewrowanie kolorami i dekoracjami. Najpierw jednak stworzyć musimy solidną bazę w postaci odpowiedniego wykończenia ścian oraz podłóg. Inne, ważne kwestie to optymalny projekt oświetlenia oraz zakup idealnego wyposażenia.
Jeśli mowa o funkcjonalnych, stabilnych meblach wysokiej jakości, które mają nam posłużyć przez długie lata to zdecydowanie warto odwiedzić sklep online https://artegaleriamebli.pl/kategoria-produktu/kolekcje-mebli/meble-loft/. Ogromną zaletą oferty jest to, że meble mogą zostać indywidualnie dopasowane do wymagań klienta. Uszyte na miarę! Możemy zdecydować o kolorze oraz rodzaju drewna. W asortymencie znajdziemy stylowe wyposażenie do każdego pomieszczenia. Surowe regały na książki, stoły jadalniane oraz szafki RTV z elementami stalowymi i szklanymi. Drewniane łóżka i szafki nocne, a także fantazyjne hokery oraz meble na przedpokój. Proste bryły będą doskonale prezentowały się nawet na niewielkim metrażu.
Inną ważną kwestią, o której należy pomyśleć już na początkowym etapie tworzenia wnętrza industrialnego jest wykończenie ścian oraz podłóg. Pofabryczne stylizacje kojarzone są ze stalą, surowym drewnem, betonem, cegłą oraz szkłem. Podłoga z polerowanego betonu, wykładzina PCV przypominająca blachę ryflowaną albo drewniane deski? Ściana ceglana, pokryta płytami z betonu architektonicznego albo płytkami imitującymi drewno? Wybór jest ogromny. Pamiętajmy koniecznie o tym, by nie przytłoczyć mniejszych wnętrz. W nich prym powinny wieść jasne barwy. Tutaj raczej zrezygnujmy ze sporych, ceglanych powierzchni, które optycznie pomniejszają metraż.
Podstawowym i zawsze zwracającym uwagę elementem loftów jest oryginalny projekt oświetlenia. Nierzadko w jednym pomieszczeniu dopatrzeć się można nawet kilkunastu punktów świetlnych. Widoczne okablowanie tworzące artystyczne, geometryczne wzory. Designerskie lampy w drucianych oprawach oraz z wyeksponowanymi, dekoracyjnymi żarówkami. Tak tworzy się zjawiskowy, industrialny klimat!
Loftowe stylizacje - surowo czy może bardziej przyjaźnie i przytulnie?
Aranżacja industrialna nie musi być droga. Ważny jest pomysł oraz zastosowanie ekonomicznych rozwiązań. Na pewno warto zainwestować w wysokiej jakości meble, które posłużą nam przez wiele lat. Ogólną stylizację śmiało tworzyć można stopniowo. Współczesnym trendem jest wnętrze ewoluujące, zmieniające się i dostosowujące do potrzeb jego właścicieli, które każdego roku mogą być inne. Dysponując więc stabilną bazą w pomieszczeniu możemy dać się ponieść fantazji i nieustannie pracować nad oryginalnymi dekoracjami i nieoczywistymi akcentami.
Pofabryczne aranżacje przywodzą na myśl takie barwy, jak czerń, zgaszona biel oraz rozmaite odcienie szarości, w tym grafit. Surowy loft ocieplany jest często ciemnym brązem. Jeśli taka stylizacja jest dla nas zdecydowanie zbyt mało przyjazna to dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by skierować się ku idei soft loft. Tak zwany miękki styl industrialny daje wielbicielom oryginalnych wnętrz ogromne pole do opisu. Tutaj wkraczają jasne, przytulne beże tak bardzo zaprzyjaźnione z inną, nowoczesną estetyką - skandynawską.
Pójdźmy o krok dalej. Znajdźmy miejsce w naszej loftowej przestrzeni dla dużych roślin, tapicerowanych krzeseł i ciepłej, odważnej kolorystyki. Dynamiczna czerwień, energetyczna żółć, zjawiskowy niebieski albo soczysta zieleń? Kanapę udekorujmy poduszkami i przytulnymi pledami. Efektowne dekoracje okienne, bieżnik lub obrus na stole oraz ekologiczny lub nawet bardziej ekstrawagancki, perski dywan ręcznie tkany. Od razu lepiej? To oczywiście już tylko i wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji!
Komentarze