Mieszkanie z ogródkiem - prywatne zacisze w pobliżu centrum

Mieszkanie z ogródkiemMarzenie o posiadaniu własnego domu lub mieszkania jest powszechne. Najbardziej atrakcyjny dla przeciętnej rodziny wydaje się dom wolnostojący, zapewniający prywatność i dużą powierzchnię mieszkalną. Domy jednorodzinne w dużych miastach są jednak drogie i zwykle oddalone od centrum. Popularną w ostatnim czasie alternatywą jest mieszkanie z własnym ogródkiem. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Mieszkanie z terenem zielonym w atrakcyjnej lokalizacji

Ogród do prywatnego użytku jest ogromnym atutem mieszkania. Na rynku można znaleźć wielopokojowe mieszkania z ogrodami, których powierzchnia sięga nawet 200 m². Są to mieszkania w stanie deweloperskim lub gotowe do zamieszkania. Mogą być zlokalizowane na przedmieściach lub w centrum. Te w środku miasta cieszą się dużą popularnością, ponieważ zapewniają dobry dostęp do infrastruktury, a jednocześnie możliwość relaksu w zaciszu prywatnego ogródka. Nie trzeba także dojeżdżać do oddzielnej działki, by móc popracować w ogrodzie.

Mieszkanie można wyszukać za pośrednictwem portali internetowych, które dostosowują lokal do potrzeb nabywcy. Wystarczy wskazać miasto i pożądane cechy budynku. Przykładową wyszukiwarkę znajdziemy na portalu Obido.pl.

Wady mieszkania z ogródkiem

Mieszkania z ogrodami mają kilka wad, które czynią je mniej korzystnymi od domu jednorodzinnego. Przede wszystkim są to mieszkania jednopoziomowe, zlokalizowane na parterze. Ich mieszkańcy mogą więc skarżyć się na hałas z ulicy lub ograniczoną prywatność i bezpieczeństwo. Ponieważ mieszkanie znajduje się w budynku wspólnym, nie można swobodnie ingerować w jego funkcjonalności.

Uwaga na regulacje prawne!

Należy także znać status prawny ogrodu przyłączonego do mieszkania. Jeśli nie może być wyodrębniony jako działka geodezyjna, spółdzielnia mieszkaniowa może ograniczać jego zagospodarowanie. Zakres możliwości będzie zależał od umowy (ustanowienia służebności lub zezwolenia na użytkowanie). Można na przykład nie otrzymać zgody na postawienie w ogrodzie placu zabaw lub fontanny.

Zalety mieszkania z ogródkiem - alternatywa dla domu

Dom jednorodzinny to kosztowna inwestycja. Dlatego osoby z mniejszym budżetem lub niższą zdolnością kredytową częściej decydują się na mieszkania z ogrodem. Koszty utrzymania również są niższe w przypadku mieszkań. Dla niektórych ważną zaletą jest to, że porządkami i odśnieżaniem podjazdów zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa. Ogródek zwiększa wartość nieruchomości i może ułatwiać jej korzystną sprzedaż w przyszłości.

Komentarze