Trawy miskanty. Miskant chiński, olbrzymi, cukrowy

Trawa miskantMiskanty to jedne z najpopularniejszych traw ozdobnych. Te wysokie trawy o bardzo dekoracyjnych kwiatostanach pięknie prezentują się przez cały rok. Będą wyglądać okazale zarówno w ogrodzie urządzonym w stylu wiejskim, jak i w takim skrajnie nowoczesnym. Miskanty to rośliny duże i ekspansywne, które najlepiej wyglądają w większych ogrodach. Jednak można je również sadzić w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.

Miskant jest równie piękny i dekoracyjny co trawa pampasowa, ale znacznie mniej kapryśny i łatwiejszy w uprawie, dlatego jest coraz częściej wybierany nawet przez początkujących miłośników ogrodnictwa. Do wyboru mamy kilka gatunków miskantów i wiele ciekawych odmian. Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować miskanty.

Trawy miskanty - najlepsze gatunki i odmiany do ogrodu i na taras

Miskant (Miscanthus) to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych Poaceae. Miskantów jest kilkanaście gatunków, lecz uprawianych w celach dekoracyjnych w Polsce jest zaledwie kilka. Trawy te na naturalnych stanowiskach występują najczęściej w południowo-wschodniej Azji, a nieliczne także w krajach Dalekiego Wschodu oraz w Afryce. Najpopularniejsze gatunki miskantów znajdują się poniżej.

1. Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus)

Jest to gatunek osiągający wysokość 1,5 - 2 metry. Zaczyna kwitnąć pod koniec lipca lub w sierpniu. Kwiatostany tego gatunku są bardzo duże okazałe i puszyste. Mają one kolor srebrny. Źdźbła są sztywne, a liście równowąskie i bardzo długie. Na liściach widoczne jest dosyć wyraźne dekoracyjne brązowe żebrowanie, a jesienią przebarwiają się one na żółto.

Miskant cukrowy

Miskant cukrowy jest rośliną niezwykle ekspansywną, która bardzo szybko rozrasta się wszerz dzięki podziemnym rozłogom. Może więc w czasie zaledwie jednego sezonu zająć sporą przestrzeń w ogrodzie. Jeśli chcemy tego uniknąć, wówczas warto wokół rabaty, gdzie rośnie ta trawa, wkopać w ziemię szeroki pas folii, która ograniczy rozrastanie się roślin.

Jest to gatunek odporny na mróz i suszę. Rozmnaża się go przez podział rozłogów wiosną.

Ciekawą odmianą jest Robustus.

2. Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

To właśnie ten gatunek jest najczęściej wybierany do ogrodów. Jest on bardzo dekoracyjny, łatwy w uprawie i dostępny w wielu różnych odmianach. Trawa ta osiąga wysokość do 2 metrów i ma sztywne na dole, a przewieszające się u góry szerokie liście. Na każdym liściu widoczna jest wyraźna jasna pręga przebiegająca przez środek blaszki.

Miskant chiński

Miskant chiński kwitnie od sierpnia do października. Jego kwiatostany w zależności od odmiany mogą być srebrne, srebrno-beżowe, różowe, czerwone, a liście mniej lub bardziej pasiaste.

Odmiany miskanta chińskiego

Variegatus
Liście biało lub kremowo obrzeżone, kwiaty beżowo-srebrne, wysokość do 2 metrów,

Zebrinus
Liście zielone z białymi lub żółtymi poprzecznymi pasami, kwiatostany srebrno-brązowe, wysokość do 2 metrów,

Miskant zebrinus

Strictus
Liście z żółtymi poprzecznymi paskowaniami, kwiatostany jasnoczerwone, wysokość do 2 metrów,

Sioux
Liście zielone, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo, kwiatostany czerwonawe. Jest to odmiana niższa niż pozostałe osiągająca od 0,7 do 1,1 metra.

Silver Stripe
Liście zielone ze srebrzystą pręgą pośrodku, nieprzebarwiające się jesienią. Kwiatostany różowo-brązowe. Maksymalna wysokość roślin to 1,1 metra.

Rotsilber
Liście zielone ze srebrnym paskiem, jesienią przebarwiają się na kolory pomarańczowy oraz czerwony. Kwiatostany początkowo są czerwonawe, a później srebrne. Odmiana osiąga wysokość do 1,2 metra.

Rotfuchs
Liście soczyście zielone z jasnym paskiem pośrodku. Kłosy w kolorze pomarańczowym czasami przebarwiające się na srebrno. Odmiana osiąga wysokość do 2 metrów.

Malepartus
Zielone liście z białym paskiem na środku jesienią przebarwiające się na miodowy kolor. Kwiatostany okazałe, czerwono-różowe, niekiedy przebarwiające się na srebrzysty kolor. Wysokość roślin to maksymalnie 1,8 metra

Morning light
Liście biało obrzeżone, jesienią przebarwiają się na kolor brązowo-bordowy. Kwiatostany bladoróżowe. Rośliny dorastają do 2 metrów wysokości.

Gracillimus
Wąskie zielone liście z jasnym pasem na całej długości jesienią przebarwiają się na miodowy kolor, kwiatostany niezbyt okazałe różowo-czerwone, wysokość do 2,2 metra.

Little Zebra
Liście z żółtymi i białymi poprzecznymi paseczkami, kwiatostany czerwone, niekiedy przebarwiające się srebrzyście.

Flamingo
Liście zielone, jesienią przebarwiające się na brązowo i pomarańczowo. Duże puszyste bardzo dekoracyjne kwiatostany początkowo są różowe, a później srebrzyste. Wysokość do 1,5 do 1,8 metra.

Silberfeder
Liście zielone z jasnym żebrowaniem pośrodku i okazałe bardzo duże, puszyste kwiatostany w kolorze srebrnym. Odmiana bardzo wysoka- do 2,5 metra.

Pünktchen
Odmiana o pięknych pasiastych liściach. Kwiatostany srebrzyste. Wysokość do 1,2 do 1,5 metra.

3. Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus)

Jest to mieszaniec gatunków Miscanthus sinensis oraz Miscanthus sacchariflorus. Tworzy bardzo okazałe szerokie i wysokie kępy. Przeważnie osiąga wysokość 2,5 do 3 metrów, jednak maksymalnie dorasta nawet do 4 metrów. Pędy rośliny są grube - od 1 do 3 cm i u dołu drewniejące, liście długie, a kwiatostany bardzo duże i dekoracyjne. Beżowo-szare kwiatostany miskanta olbrzymiego pojawiają się pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Miskant olbrzymi

Ze względu na swoje duże rozmiary i ekspansywność, trawa ta najbardziej pasuje do rozległych ogrodów naturalistycznych. Możemy z niej stworzyć również bardzo oryginalny naturalny żywopłot osłaniający nas w czasie wypoczynku w ogrodzie przed wzrokiem wścibskich sąsiadów i przechodniów. Taki naturalny parawan pomoże nam stworzyć cichy i przytulny zakątek przeznaczony do odpoczynku, w którym będziemy mogli się zrelaksować przy kojącym szumie traw. Miskant olbrzymi to trawa mało wymagająca, odporna na mróz i suszę, która rośnie dobrze nawet na bardzo kiepskich glebach.

Ze względu na swoją dużą masę, gatunek ten jest uprawiany nie tylko w celach dekoracyjnych, ale również energetycznych, jako roślina opałowa. Jego produktywność to w zależności od warunków uprawy od 10 do 30 ton suchej masy z hektara na rok. Plantacja utrzymuje się do 15 lat. Z odmian ozdobnych miskanta olbrzymiego polecany jest Jubilar o pięknych paskowanych liściach. Warto posadzić go w tylnej części ogrodu, aby stanowił tło dla kolorowych kwiecistych rabat, lub przy ogrodzeniu, jako naturalny parawan.

4. Miskant kwiecisty (Miscanthus floridulus)

Ten gatunek osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Kłosy są niewielkie. Niestety nie w każdym roku zdążą się one zawiązać przed nadejściem przymrozków. Gatunek ten jest ekspansywny, rośnie szybko i jest mrozoodporny. Nie straszne jest mu również czasowe przesuszenie.

Miskant kwiecisty

Ciekawą odmianą jest Giganteus, który osiąga od 3,5 do 4 metrów wysokości i przypomina wyglądem bambus lub olbrzymią trzcinę. Pędy tej odmiany są purpurowe i częściowo drewnieją. Można je wysuszyć i wykorzystać jako podpórki do innych roślin na przykład pomidorów. Trawa ta zwykle nie zakwita.

5. Miskant czyśćcowaty (Miscanthus oligostachyus)

Jest to gatunek, którego całkowita wysokość (wraz z kwiatostanami) nie przekracza 1,5 metra. Liście ładnie przebarwiają się jesienią na miodowo-pomarańczowy kolor, a kwiatostany są srebrzysto-białe. Gatunek ten nadaje się nie tylko do ogrodów, ale również jest świetny na taras lub balkon. Pamiętajmy, że uprawiając trawę w pojemniku, musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, zwłaszcza w czasie dużych upałów.

Bardzo interesującą odmianą miskanta czyśćcowa tego jest Nanus Variegatus. Jest to odmiana niska, osiągająca maksymalnie 80 centymetrów, która pięknie kwitnie latem i ma bardzo dekoracyjne paskowane liście. Świetnie komponuje się z wieloma kwitnącymi letnimi roślinami balkonowymi.

Miskant - uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Większość gatunków miskantów nie jest trudna w uprawie. Są to trawy odporne na niskie temperatury, choroby, szkodniki.

Sprawdź, w jakich warunkach będą rosły najlepiej:

1. Stanowisko

Miskanty preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Będą rosły również w półcieniu, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że osiągną mniejsze rozmiary i gorzej się wybarwią.

2. Gleba

Trawy najlepiej rosną w lekkich przepuszczalnych glebach. Miskanty będą rosły nawet w bardzo kiepskiej ziemi, jednak optymalne warunki dla tych traw to przepuszczalna próchniczna gleba. Unikajmy sadzenia miskantów w ciężkich zbitych i bardzo mokrych ziemiach. Nie będą w takich warunkach dobrze rosły i będą bardziej narażone na choroby grzybowe oraz gnicie.

3. Podlewanie i nawożenie

Miskanty rosnące w ogrodzie w zasadzie wcale nie wymagają podlewania. Są to gatunki odporne nawet na czasowe przesuszenie. Podlewać należy wyłącznie młode sadzonki oraz rośliny uprawiane w pojemnikach na przykład na balkonie lub tarasie. Doniczki lub skrzynki latem mocno się nagrzewają, a woda szybko paruje z podłoża. W ogrodzie podlewajmy trawy jedynie w przypadku długotrwałej suszy. Trawy te nie lubią nawożenia. Raz w sezonie, na wiosnę, można je co najwyżej zasilić kompostem.

4. Przycinanie

Pamiętajmy, aby nigdy nie przycinać traw jesienią. Zaschnięte liście i kwiatostany stanowią bowiem dla nich naturalną ochronę przed mrozem. Miskanty przycinamy wiosną. Najczęściej po prostu ścina się co roku całe rośliny na wysokość 10-20 cm. Niektórzy jednak wykonują tak radykalne cięcie tylko raz na kilka lat, a co roku usuwają jedynie uszkodzone liście oraz stare kwiatostany.

5. Zabezpieczanie na zimę

Większość miskantów jest całkowicie mrozoodporna. Przed działaniem niskich temperatur wato jedynie zabezpieczyć miskanty chińskie w pierwszym roku po ich posadzeniu. Można związać kępę sznurkiem i okryć ją włókniną.

6. Sadzenie i rozmnażanie

Trawy ozdobne można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Najkorzystniejszym dla roślin terminem jest wiosna, ponieważ wtedy mają najlepsze warunki do przekorzenienia się i rozrośnięcia. Młode rośliny kupujemy w postaci sadzonek w doniczkach. Można również spróbować wysiać je z nasion. Natomiast najłatwiejszą metodą rozmnażania miskantów jest podział ich karpy wczesną wiosną. Pamiętajmy, że jest ona bardzo twarda i jej przecięcie na kilka części będzie wymagać szpadla, a w przypadku bardzo dużych gatunków nawet siekiery.

Okazałe gatunki miskanta pięknie wyglądają jako solitery lub tło dla innych roślin. Z kolei te nieco niższe można zestawiać z bylinami i roślinami jednorocznymi na rabatach lub sadzić w dużych pojemnikach ustawionych wzdłuż chodnika, na balkonie lub tarasie. Trawy miskanty są dekoracyjne przez cały rok.

Komentarze

Aneta
Dobrze zebrane informacje o odmianach miskanta.
https://gardenowa.pl/