Modrzew europejski - jak wygląda? Uprawa w ogrodzie

Modrzew europejskiModrzewie to wyjątkowe drzewa iglaste, które jesienią przebarwiają się na piękny złocisty kolor i co nietypowe, zrzucają igły na zimę. Igiełki modrzewi zdecydowanie różnią się od igieł choćby sosny czy świerka. Są one bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i zebrane w bardzo dekoracyjne pęczki. Co prawda modrzewie nie zdobią ogrodu przez cały rok, ale są wyjątkowo piękne od wczesnej wiosny, gdy na gałązkach zaczynają pojawiać się delikatne jasnozielone igiełki, po późną jesień, gdy całe drzewo robi się złocisto-żółte.

Znanych jest kilkanaście gatunków modrzewia, jednak w Polskich ogrodach najczęściej można spotkać modrzew europejski, który idealne sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych.

Modrzew europejski

Modrzew europejski jest dostępny w wielu ciekawych odmianach różniących się siłą wzrostu oraz pokrojem. Znajdziemy wśród nich zarówno wysokie drzewa, jak i okazy karłowe nadające się nie tylko do niewielkich ogródków, ale nawet do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Poznaj tajniki uprawy modrzewia europejskiego.

Jak wygląda modrzew europejski?

Modrzew europejski (Larix decidua) jest drzewem iglastym z rodziny sosnowatych Pinaceae wywodzącym się z gór środkowej Europy - Karpaty oraz Alpy. W Polsce jego naturalne siedliska występują wyłącznie w Tatrach, ale drzewo to możemy spotkać też w innych rejonach kraju, ponieważ zostało mocno rozpowszechnione w wyniku nasadzeń.

Podstawowy gatunek modrzewia to bardzo wysokie (do 50 metrów) i długowieczne drzewo (żyje 500-600 lat). Ma on pojedynczy pień, a korona ma kształt szerokiego stożka.

Kora młodych modrzewi jest gładka i ma kolor brązowo-zielony, natomiast u starszych egzemplarzy przybiera barwę szaro-brunatną i staje się głęboko spękana, a nawet łuszcząca się. Zawiera ona sporo żywicy.

Igły modrzewi są wyjątkowo dekoracyjne. Wyrastają w pęczak po 20-40 sztuk, są miękkie i mają intensywnie zielny kolor. Jesienią przebarwiają się one na żółto, a przed nadejściem zimy opadają.

Modrzew jest gatunkiem jednopiennym, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się na tym samym drzewie. Męskie kwiaty modrzewi są jasnożółte, okrągłe i wyrastają na kilkuletnich krótkopędach. Z kolei kwiaty żeńskie pojawiające się na ulistnionych krótkopędach początkowo są purpurowo-czerwone, a później zielenieją. Modrzew zakwita wczesną wiosną wraz z pojawianiem się na pędach młodych igieł.

Szyszki modrzewia europejskiego

Choć szyszki są niewielkie, bo osiągają zaledwie do 5 cm długości oraz 3 cm szerokości, to są one wyjątkowo dekoracyjne. Młode szyszki modrzewia europejskiego są barwy zielonej, a dojrzałe brązowieją. Mają one piękne zaokrąglone łuski i opadają na ziemię po wypadnięciu z nich nasion.

Szyszki modrzewia

Modrzew jest gatunkiem o dużej zmienności i naturalnie można spotkać wiele jego form, które rozróżnia się i klasyfikuje według wyglądu kwiatów żeńskich.

Odmiany modrzewia europejskiego

Dostępnych jest również sporo wyselekcjonowanych odmian ogrodowych tego gatunku.

Najciekawsze odmiany modrzewia do ogrodu, ale też na taras lub balkon to:

  • Horstmann Recurved - jest to szczepiona forma modrzewia dorastająca do wysokości kilku metrów, Drzewo na nieco nieregularną koronę i piękne dekoracyjne jasnobrązowe poskręcane pędy, które są dekoracyjne również zimą bez igieł;
  • Kórnik - jest to Polska odmiana wyhodowana pod koniec XX wieku z tak zwanej "czarciej miotły" w szkółce w Kórniku niedaleko Poznania. Jest to niska odmiana o niedużych przyrostach, której korona ma postać szerokiego stożka lub kuli;
  • Krejča Mutation - to także odmiana wyhodowana z "czarciej miotły". Powstała ona w Czechach w 1989 roku. Jest to odmiana niska dorastająca do zaledwie 2 metrów wysokości o nieregularnym pokroju i bardzo nierównomiernych przyrostach. Bardzo dobrze sprawdza się w uprawie pojemnikowej;
  • Little Bogle - bardzo ładna odmiana o gęstym pokroju i ozdobnych powyginanych pędach. Drzewka są niskie i rosną bardzo wolno. Po 10 latach uprawy osiągają zaledwie 1,5 metra wysokości;
  • Pendula - jest to grupa odmian o zwisających pędach. Są one wyjątkowo odporne i idealne do uprawy w warunkach miejskich;
  • Puli - szczepiona odmiana o cienkich, wiotkich przewieszających się pędach. Pięknie prezentuje się jako soliter;
  • Repens-200 - letnia angielska szczepiona odmiana modrzewia o zwisającym pokroju i pędach pełzających po ziemi.

Uprawa modrzewia europejskiego

Modrzew to drzewo w pełni mrozoodporne o niewielkich wymaganiach, którego uprawa jest łatwa. Nie wymaga ono wielu zabiegów pielęgnacyjnych i ma wiele zastosować.

Warunki uprawy i pielęgnacji modrzewia europejskiego:

1. Stanowisko
Modrzewie są światłolubne. Będą więc najlepiej rosły na stanowisku słonecznym. Wybierając miejsce dla modrzewia, warto też pamiętać o tym, że jego system korzeniowy jest mocno rozbudowany i potrzebuje miejsca. Nie sadźmy więc drzewa przy murach oraz w pobliżu innych dużych drzew. Z kolei przy sadzeniu żywopłotu modrzewiowego, pamiętajmy, aby zachować około 80 cm odległości pomiędzy roślinami.

2. Podłoże
Modrzew lubi próchniczną, żyzną, lekko gliniasta i mocno wilgotną ziemię o pH 5,5 do 7. Będzie zdecydowanie słabiej rosnąć w bardzo lekkim i suchym podłożu.

3. Podlewanie
Modrzew to gatunek dosyć wrażliwy na niedobór wody. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska z dobrze utrzymującym wilgoć podłożem. Młode rośliny od razu po posadzeniu obficie podlewamy. Warto też podlewać modrzew latem w czasie upałów i długich okresów suszy. Nie zapominajmy też o tym, że w uprawie pojemnikowej podłoże przesycha znacznie szybciej niż w gruncie i konieczne jest regularne podlewanie drzewek. Przesuszone drzewa szybko tracą igły.

4. Sadzenie
Najlepszym terminem sadzenia modrzewia jest jesień. Drzewka sadzimy do gruntu, zanim ziemia zmarznie. Po sadzonki modrzewia europejskiego najlepiej wybrać się do dobrej szkółki. Wybierzmy zdrowe, ładne drzewka bez objawów żerowania szkodników czy uszkodzonych mechanicznie gałązek.

Modrzew w ogrodzie

Modrzew europejski w ogrodzie

Modrzew to eleganckie drzewo dające liczne możliwości zastosowania w ogrodzie, na tarasie oraz balkonie. Do dużych ogrodów warto wybrać okazałe wysokie odmiany modrzewi. Z kolei w niewielkich przydomowych ogródkach sprawdzą się raczej te średniego wzrostu oraz karłowe. Te ostatnie świetnie wyglądają na skalniakach i obrzeżach rabat oraz w formie niskich żywopłotów. Modrzew to świetny wybór na żywopłoty formowane różnej wysokości, ponieważ gatunek ten szybko rośnie i bardzo dobrze znosi cięcie.

Niskie odmiany modrzewia europejskiego będą stanowić piękną ozdobę tarasu lub balkonu posadzone w dużej dekoracyjnej donicy albo skrzyni drewnianej. Wpisują się one bardzo ładnie w niemalże każdą aranżację balkonową. Tworzą ciekawe zestawienia z obficie kwitnącymi latem popularnymi kwiatami balkonowym jak surfinie, pelargonie, bidens, żeniszek czy fuksja, ale również pięknie komponują się z jednorocznymi i wieloletnimi ziołami takimi jak rozmaryn, lawenda, bazylia, pietruszka czy pięknie kwitnące rumianek i nagietek. Bardzo ciekawą i oryginalną aranżację możemy stworzyć, ustawiając donice z miniaturowymi modrzewiami w rogach balkonu lub tarasu, a pomiędzy nimi rozmieszczając pojemniki z warzywami jak na przykład pomidorki koktajlowe, mini papryki, fasolka szparagowa czy groszek cukrowy.

Komentarze