Murki ogrodowe

Murek ogrodowyMurek ogrodowy może pełnić funkcję ogrodzenia terenu naszego ogrodu, oddzielać od siebie jego poszczególne części lub stanowić atrakcyjny element ozdobny małej architektury ogrodowej. Murek możemy także wykorzystać w charakterze oryginalnego siedziska przydatnego podczas spotkań przy ognisku lub grillu, zastępując nim tradycyjne meble ogrodowe.

Murek ogrodowy może być różnej wysokości, szerokości i koloru. Materiałów, z których możemy go wykonać, jest tak wiele, że ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. W zależności od wystroju ogrodu oraz gustu możemy wybrać konstrukcję z kamienia, cegieł, pustaków czy drewnianych kłód. Budowa tego praktycznego elementu wystroju ogrodu nie jest trudna. Z powodzeniem możemy zrobić to sami.

Murki ogrodowe - zalety

Murek w ogrodzie może być zarówno elementem dekoracyjnym, jak i pełnić funkcje techniczne oraz ochronne. To bardzo ciekawy pomysł, którym możemy zastąpić wiele innych elementów na przykład tradycyjny płot. Murek w ogrodzie to bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie.

Stanowią atrakcyjny wizualnie element aranżacji ogrodu
Murek może całkowicie zmienić klimat ogrodu i znacznie poprawić jego proporcje. Przykładowo może optycznie powiększyć przestrzeń. Gdy chcemy, aby nasz ogród sprawiał wrażenie dłuższego, wówczas wzdłuż jego krótszego boku warto postawić nieregularny murek zniżający się ku końcowi. Murek może również stanowić piękne tło dla rabat, atrakcyjny element ogródka skalnego, stanowić barierę ochroną dla gatunków wrażliwych na wiatr czy naturalną podporę dla roślin wspinających się, zwisających, czy o wysokich wiotkich łodygach.

Pomagają uporządkować ogród i podzielić go na strefy
Murki pomogą uporządkować przejścia pomiędzy różnymi strefami ogrodu na przykład warzywnikiem, rabatami kwiatowymi i miejscem przeznaczonym do rekreacji na świeżym powietrzu na przykład uprawiania sportu, czy przyrządzania jedzenia. Niewielkie murki w stylu rustykalnym rozmieszczone po całym terenie mogą również stanowić atrakcyjne szlaki spacerowe, prowadzące do dalszych zakątków ogrodu i zachęcać do spacerów, czy joggingu na świeżym powietrzu.

Zapobiegają obsuwaniu się ziemi
Murki to bardzo praktyczne rozwiązanie do ogrodów o nierównomiernej powierzchni. Przydadzą się one, jeśli teren naszego ogrodu jest pagórkowaty. Konstrukcja może pełnić wówczas funkcję oporową, a więc zapobiegać obsuwaniu się ziemi. Murek ogrodowy to doskonałe rozwiązanie, jako podarcie skarpy obsadzonej roślinami. Niewielkie murki ułatwiają również stworzenie bardzo ładnego ogródka skalnego z efektownymi piętrami roślinności.

Mogą zastąpić meble ogrodowe
Murek może stanowić element budowy grilla ogrodowego. Pełnić funkcję stolika na przekąski, czy siedziska. Dobrze zaprojektowana przestrzeń z ładnie wkomponowanymi w nią murkami to idealne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Umożliwia ono wykorzystanie murków w wielu sytuacjach takich jak spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół bez konieczności zakupu mebli ogrodowych. Murki są trwalsze, wyglądają bardzo naturalnie, ładnie komponują się z roślinnością i są niezwykle trwałe.

Są bardzo trwałe i z łatwością można zmienić ich przeznaczenie
Murki możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Choć są to solidne elementy ogrodowej architektury, które nie są mobilne, to jednak, z ich wykorzystaniem co roku możemy całkowicie przearanżować wystrój naszego ogrodu. Wystarczy dobór odpowiednich roślin. Wykorzystując gatunki jednoroczne, możemy często zmieniać wystrój ogrodu, sadząc przy murku przepiękne kwitnące pnącza, czy gatunki o ozdobnych liściach, a także wykorzystać murki do urządzenia warzywniaka.

Materiały na murek ogrodowy

Do budowy murków najczęściej wykorzystuje się kamień, choć ciekawie prezentują się również murki wykonane na przykład z:

 • drewnianych kłód,
 • gotowych bloczków betonowych,
 • pustaków łupanych,
 • cegieł,
 • gabionów.

Wśród murków kamiennych największą popularnością z kolei cieszą się te wykonane z:

 • piaskowca,
 • łupka,
 • kwarcytu,
 • granitu,
 • sjenitu.

Budowa murka ogrodowego nie jest trudna. Pracę możemy wykonać samodzielnie, zwłaszcza w przypadku niskich murków (40-60 cm wysokości), które nie wymagają fundamentu ani zastosowania zaprawy. W praktyce polega to po prostu na układaniu wybranych elementów jeden na drugim.

Z kolei przy wyższych murkach, na przykład pełniących funkcję ogrodzenia terenu, konieczne jest wykonanie fundamentu o grubości od 30 do 80 cm (w zależności od wysokości murka) oraz spojenie poszczególnych elementów murka zaprawą. Tutaj, jeśli nie mamy doświadczenia w pracach budowlanych, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty.

Jak zbudować murek ogrodowy?

Szybko i niedrogo zbudujemy go, używając gotowych betonowych bloczków. Są one dostępne w wielu interesujących wzorach oraz kolorach takich jak szarości, beże, brązy. Układanie elementów jest bardzo łatwe i nie zabiera wiele czasu. Możemy wykorzystać je nie tylko do budowy murków, ale także niewielkich fontann, skalniaka, czy stołu piknikowego.

Wybierając materiał na murek, zwróćmy uwagę na jego fakturę i kolor. Wybierzmy taki, który będzie spójny z elewacją naszego domu, czy ogrodzeniem budynku, aby całość sprawiała harmonijne i przyjazne dla oka wrażenie.

Jakimi roślinami obsadzić murki ogrodowe?

Tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone i zalezą od naszej wyobraźni. Rośliny, które będą pięknie się prezentować przy murku, znajdziemy wśród:

 • krzewów takich jak na przykład berberysy, mahonie, pięciorniki, czy pigwowce,
 • niskich drzewek- wierzby Hakuro, kosodrzewina, karłowe odmiany sosen i świerków,
 • pięknych kwitnących bylin przykładowo smagliczka nadmorska, żaglin ogrodowy, gęsiówka kaukaska, płomyk szydlasty, nasturcja ogrodowa,
 • roślin o ozdobnych liściach, do których należą żurawka ogrodowa, plaktrantus, funkia, rozchodnik, rojnik,
 • warzyw i owoców jak pomidory, cukinie, papryka, bakłażan, fasolka szparagowa, porzeczka, malina, zwisające odmiany truskawek.

Murki to ciekawe elementy małej architektury ogrodowej, które łatwością wykonamy sami. Mogą one pełnić wiele różnych funkcji i nadają ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Warto pomyśleć o nich już na etapie projektowania ogrodu. Choć w praktyce stawiając je, z łatwością zmienimy także kompozycję w już istniejącym ogrodzie.

Komentarze