Najładniejsze elewacje domów - zdjęcia, opisy, inspiracje

Najpiękniejsze elewacje domówNajładniejsze elewacja domów, czyli jakie? Nowoczesne minimalistyczne, klasyczne, a może sielskie, ciepłe i przytulne. Jak to mówią, o gustach się nie dyskutuje, dlatego większość inwestorów uważa, że właśnie jego elewacja jest najpiękniejsza. A jak to wygląda w praktyce? Jakie mamy możliwości wykończenia ścian zewnętrznych domu i po co właściwie wydajemy tyle pieniędzy na zewnętrzną okładzinę ścian?

Elewacja niewątpliwie jest wizytówką całej posesji, zapowiedzią tego, czego możemy się spodziewać wewnątrz domu. Jednak spełnia ona jeszcze kilka równie ważnych, jak nie ważniejszych funkcji, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o wykończeniu ścian zewnętrznych.

Czym właściwie jest elewacja domu?

Elewacja to okładzina ścian zewnętrznych, której głównym zadaniem jest ochrona domu przed warunkami atmosferycznymi. Chroni ona ściany przed wilgocią, wnętrze domu przed mrozem, wiatrem i palącym słońcem, ponadto stanowi ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zatem ma ona wymiar nie tylko estetyczny. Jednak to nie wszystko, to właśnie za jej pomocą możemy skorygować proporcje domu, sprawić, że budynek będzie "zgrabny" i estetyczny.

    Najładniejsze elewacje domów - ranking subiektywny

    O gustach się nie dyskutuje, dlatego w naszym rankingu najpiękniejszych fasad znalazło się kilka zupełnie różnych, ale zachwycających projektów. Warto pamiętać, że to, co dla jednych jest już passe, dla innych będzie spełnieniem marzeń, dlatego różnorodność architektoniczna jest tak ważna.

    Elewacja numer 1, czyli nowoczesny parterowy dom z panelami na dachu

    Naszym numerem 1 jest minimalistyczny nowoczesny parterowy domek z panelami słonecznymi na dachu. Projektant wykazał się mistrzowskim wyczuciem stylu i smaku łącząc w tej jednej budowli tak różne materiały. Dzięki mistrzowskiej kompozycji szkła, drewna, betonu i paneli słonecznych dom jest nie tylko piękny w pełnym słońcu, ale też rozkwita po zmroku, a co najważniejsze jest przyjazny dla środowiska. Projekt ten pokazuje, że dla chcącego nie ma nic trudnego, inwestor zażyczył sobie panele, ale w takim miejscu, żeby nie szpeciły posesji i dodawały budynkowi uroku. Zatem zostały zamontowane na delikatnie pochyłym dachu, w taki sposób, że w promieniach słońca cały dom błyszczy niczym drogocenny klejnot. Duże okna, które zajmują na planie domu więcej powierzchni niż murowane ściany, sprawiają, że elewacja wygląda na lekką, zaś chłód szkła został ocieplony deską elewacyjną.

    Elewacja numer jeden
    Elewacja nr 1

    Ogromne otwory okienne sprawiają, że po zmroku, kiedy w pomieszczeniach zostanie zapalone światło, jego elewacja rozkwita. Projekt jest doskonałym przykładem na to, jak wkomponować fasadę w otoczenie, choć w tym wypadku architekt poszedł o krok dalej. Zastosowanie deski elewacyjnej oraz podłoża wokół budynku w kolorze i motywie występującym na podłodze wewnątrz sprawia, że zamknięta w ścianach przestrzeń wychodzi na podwórze i odwrotnie. Smaczku tej elewacji dodają słupy, podtrzymujące zadaszenie tarasu, oraz bardzo cienkie antracytowe ramy okienne, które subtelnie kontrastują z elewacją i wnętrzem domu.

    Elewacja numer 2, czyli współczesna kostka, dawne projekty w nowoczesnej odsłonie

    Numerem 2 w naszym rankingu najpiękniejszych elewacji, jest nowoczesny dom typu kostka, który zachwyca bryłą, jej wykończeniem i wreszcie wszechobecną geometrią. To właśnie ona sprawia, że projekt jest wyjątkowy. Ponownie na pierwszy plan wysuwają się deska elewacyjna w ciepłych kolorach i przejrzystość ogromnych okien na tle śmietankowej elewacji z klasycznym barankiem. Połączenie szkła, metalu obecnego przy szklanych balustradach oraz imitacji drewna i roślinności, która pnie się po słupach, sprawia, że panuje równowaga. Masywne murowane ściany w kolorze śmietankowym oraz aluminiowe ramy podkreślają trwałość i masywność budowli.

    Elewacja numer dwa
    Elewacja nr 2

    Szkło sprawia, że wydaje się ona przejrzysta, lekka i bardzo nowoczesna. Natomiast deska elewacyjna ociepla wszystkie te materiały, tworząc domowy klimat. Roślinność, która pnie się po słupach, podkreśla zamiłowanie właścicieli do przyrody. Na uwagę zasługują dwa symetryczne balkony, sprytnie połączone, niby wsparte przez dekoracyjne słupy obite deską elewacyjną. Warto dodać, że architekt zastosował tą dodatkową dekoracyjną konstrukcję. Powstała ona w celu poszerzenia boków domu, które w stosunku do całej bryły wyglądały na zbyt wąskie. Ostatni element tej budowli to główna sypialnia na najwyższej kondygnacji z każdej strony otoczona tarasem. Jednak nie wychodzi ona poza obrys budynku, a najwyższy punkt domu jest zbyt mały na tle całej konstrukcji, żeby optycznie go wydłużyć i zwęzić. Jest to doskonały przykład na to, że nawet niemodny już dom typu kostka z ubiegłego stulecia, przy odrobinie pomysłowości i odwagi może stać się zachwycającą ultranowoczesną budowlą. W tym wypadku kluczową kwestią była aranżacja elewacji, przemyślana kompozycja materiałów, dobudowa najwyższej kondygnacji oraz ogromnego tarasu.

    Elewacja numer 3

    Wśród najpiękniejszych elewacji nie sposób pominąć parterowy kubistyczny domek z gustownymi filarami w kolorze piaskowym. Podświetlone złocą się i ocieplają biel na ścianach oraz białe ramy okienne. Uzupełnieniem jasnych barw jest ciepło ciemnych drewnianych dodatków, które nieśmiało pojawiają się na fasadzie pod postacią słupów na narożnikach oraz nowoczesnych mini żaluzji nad wejściem, których zadaniem jest rozproszenie światła przed domem. Drewniane elementy doskonale komponują się z deską tarasową przed domem oraz drewnianą masywną balustradą na tarasie. Na uwagę zasługuje fakt, że nie ma tu elementów typowo dekoracyjnych, a każdy ozdobny fragment budynku jest jego konstrukcją. Jak w większości nowoczesnych domów to światło z dużych okien oraz oświetlenie ścian zewnętrznych tworzą klimat i sprawiają, że całość prezentuje się naprawdę zjawiskowo.

    Elewacja numer trzy
    Elewacja nr 3

    Elewacja numer 4

    Wśród najpiękniejszych elewacji nie może zabraknąć ciepłego klimatycznego domu z dwuspadowym dachem i dobudówką, który w naszym rankingu zajął miejsce 4. Jest to uroczy klasyczny projekt, który zachwyca prostotą i funkcjonalnością. Śmietankowe ściany, grafitowy dach, szare ramy okienne oraz deska tarasowa - to materiały i barwy dobrze nam znane. Uroku dodają im meble ogrodowe, roślinność i filar kominowy, który został po mistrzowsku wyeksponowany w całej aranżacji. Nie tylko nie szpeci, lecz pełni teraz funkcję dekoracyjną. Wielkie brawa dla architekta za pomysłowość!

    Elewacja numer cztery
    Elewacja nr 4

    Elewacja nr 5

    Rozłożysty dom z lukarną i wykuszem oraz wielospadowym dachem w stylu amerykańskim to nasz numer 5. Utrzymany w spokojnych barwach łagodnej niebieskiej szarości, śmietankowej bieli na ścianach i czystej bieli na drzwiach oraz ramach okiennych. Naturalny kamień w jasnym odcieniu, filary oraz szprosy w oknach łagodzą fantazyjny projekt domu i sprawiają, że fasada wygląda uroczo i bardzo rodzinnie. Patrząc na ten budynek, można wyobrazić sobie ciepło domowego ogniska i wnętrze, w którym każdy z domowników znajdzie wymarzone miejsce dla siebie.

    Elewacja numer pięć
    Elewacja nr 5

    Elewacja numer 6

    Na szóstym miejscu w naszym rankingi znalazł się parterowy domek z drewnianą elewacją i takimi też oknami. Dwuspadowy dach dodaje mu sielskości, obszerny taras zdradza, że właściciele tego domu cenią sobie komfort, kochają przyrodę i naturalne materiały.

    Elewacja numer sześć
    Elewacja nr 6

    Elewacja numer 7

    Wśród najpiękniejszych elewacji nie może zabraknąć, też tej ozdobionej zielenią. To przykład na to, że nie trzeba wydawać majątku, żeby stworzyć przepiękne ściany zewnętrzne. Oczywiście jak już wspomnieliśmy wcześniej, o gustach się nie dyskutuje, a bukszpany można dowolnie przycinać. Wprawdzie od kilku lat lepszym rozwiązaniem będą inne gatunki roślin np. trzmielina, której nie lubi ćma bukszpanowa. Na uwagę zasługuje również fakt, że do porośniętej roślinnością elewacji, możemy dodać zielone filary, balustrady, a nawet ganek, bez konieczności ich murowania. A zatem roślinnością również można korygować proporcje bryły domu. Wystarczy tylko wykonać metalowy stelaż i posadzić pnącza. W ten sposób można otworzyć elementy budynku, których nie przewidział w projekcie architekt.

    Elewacja numer siedem
    Elewacja nr 7

    Szukając inspiracji do wykończenia ścian zewnętrznych, nie zawsze trzeba się kierować trendami, każdy budynek ma swój urok, tylko trzeba go wydobyć i wyeksponować. Czasem wystarczy odpowiedni dobór kolorystyki, innym razem zastosowanie różnorodnych materiałów. W przypadku budynków, których bryła jest nieproporcjonalna, możemy zastosować iluzję, która pozwoli nadać budowli właściwy kształt. Każda elewacja może być piękna na swój sposób. A estetyka nie jedno ma imię, co najlepiej obrazuje nasz ranking najpiękniejszych fasad.

    Jak wybrać elewację dla swojego domu?

    Właściwa aranżacja elewacji może przywrócić niewłaściwe proporcje budynku. Dlatego, zanim przystąpimy do snucia marzeń o realizacji projektu, warto, zastanowić się nad tym, czy bryła naszego domu nie wymaga drobnej korekty. A jak to zrobić? Wykonaj zdjęcie całego budynku, ale w taki sposób, żeby była widoczna przestrzeń wokół niego i nad nim. Popatrz na zdjęcie i zastanów się, czy jest on idealny, czy może widzisz coś, co psuje twoje wyobrażenie o doskonałym domu. Jest zbyt wysoki, za niski, za szeroki lub bardzo wąski.

    Kolory elewacji, jak dopasować kolory do bryły domu?

    Teraz otwórz zdjęcie domu w jednym z programów graficznych, do wyboru masz kilka darmowych opcji i zmień kolor elewacji. W pierwszym projekcie zrób ściany w ciepłej tonacji, na drugim w chłodnej, potem zastanów czy jednobarwny dom spełnia twoje oczekiwania. Jeśli nie, zacznij dodawać kolorowe elementy np. do białych ścian szare lub antracytowe filary, poziome pasy w narożnikach itp. W ten sposób znajdziesz kolorystykę, w której obrębie będziesz szukać okładziny ścian. Zdarza się, że już pierwszy wybór jest idealny lub wręcz odwrotnie do znalezienia idealnej kolorystyki, będziesz potrzebował wielu prób. Najlepsze zdjęcia wydrukuj i porównaj, ale dopiero po kilku godzinach lub nawet następnego dnia, pokaż też domownikom.

    Jak wizualnie zmienić proporcje bryły domu?

    Aranżacja elewacji to doskonały sposób na korektę bryły budynku, dlatego zawsze oprócz prób kolorystycznych, warto wykonać kilka prób z jej dekoracją. Nie musimy od razu montować gzymsów i płaskorzeźb na budynku, ale warto zastanowić się nad elementami, które sprawią, że zbyt wysoki lub zbyt niski budynek nabiera właściwego kształtu. Najczęściej są to niedrogie dodatki, które mogą sprawić, że zwyczajny domek zamieni się w okazały dom jak z folderu. W tym wypadku zacznij również od projektu na komputerze lub jeśli wolisz, odręcznie na wcześniej wydrukowanych projektach z kolorami elewacji. Pobaw się, nawet jeśli znalezienie odpowiednich proporcji zajmie Ci wiele czasu. Ta metoda jest znacznie tańsza niż dekoratorskie wpadki na budynku i ich naprawianie. Możesz dodać słupy, filary, ganek, taras lub dodatkową barwę.

    1. Za niski dom, możemy wizualnie podwyższyć, umieszczając na elewacji pionowe pasy lub inne elementy w ich kształcie. Najtańszym sposobem jest pomalowanie jednego lub dwóch narożników, na kontrastujący kolor. Na każdej ze ścian kontrast kolorystyczny nie powinien zajmować więcej miejsca niż szerokość maksymalnie 1,5 pustaka lub 3 cegieł. Inną możliwością jest przyklejenie deski kompozytowej w pionie na narożnikach lub dwóch pasów wokół drzwi wejściowych. Jeśli natomiast chcemy wykonać drewnianą elewację na całym budynku, to sprawa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy przykręcać wszystkie deski pionowo, wówczas "wyciągną" one ściany do góry i optycznie budynek będzie wyższy.
    2. Za wysoki dom, co często zdarza się w domach typu kostka stawianych na przełomie lat 50 i 70 ubiegłego stulecia. Wówczas modny był kształt domów z wielkiej płyty, więc i projekty domów jednorodzinnych były ich miniaturą. W dzisiejszych czasach są uważane za największą architektoniczną porażkę, ale nawet PRL-owskie kostki można unowocześnić, a co najważniejsze sprawić, że będą one wyglądały proporcjonalnie. Większość wysokich prostokątnych domów ma jeden lub więcej balkonów. A to bardzo dobra wiadomość, w tym wypadku można je wykorzystać jako element, który sprawi, że budynek nabierze właściwego kształtu. Po pierwsze balkonowe balustrady wymieniamy na takie, których kształt będzie tworzył poziome pasy. Doskonale w tej roli sprawdzą się nowoczesne panele z blachy tworzącej dwa lub trzy pasy albo na te z hartowanego szkło zewnętrznego. Już sama zmiana barierek sprawi, że wysoki wąski "klocek" zostanie podzielony na trzy niższe i optycznie obniży całą bryłę. Po drugie ściany na wysokości balkonów można pomalować w poprzeczne pasy w kontrastującym kolorze. Taki zabieg sprawi, że "przetniemy" elewację na kilka mniejszych części i uzyskamy trzy proporcjonalne szerokie prostokąty. Inną możliwością jest montaż deski elewacyjnej na wysokości balkonów. A jeśli chcemy uzyskać ultranowoczesny efekt, deskę montujemy od parteru, piętro i poddasze malujemy na jasny kolor np. szary lub taupe i zamieniamy kute balustrady na szklane.
    3. Za szeroki dom, możemy wizualnie zwęzić, stosując poziome pasy, czyli robiąc podobny zabieg, jak w przypadku za niskiego budynku. Pasy wzdłuż domu, tym razem powinny być nieco szersze, ale nadal najlepiej sprawdzi się kontrast na narożnikach, oraz wokół drzwi wejściowych. Możemy do stworzenia tej iluzji wykorzystać farbę w innym kolorze niż główna lub wszystkie dostępne materiały elewacyjne.
    4. Wąski i wysoki dom lub zbudowany węższym bokiem do frontu posesji również nie wygląda estetycznie. Ratunkiem dla takich budowli są poprzeczne dekoracje np. deska elewacyjna położona poziomo. Jeden lub dwa poprzeczne pasy w połowie wysokości, a także balustrady, nawet jeśli oznaczać to będzie jedynie taras lub balkon francuski.

    Komentarze