Najpopularniejsze eko trendy w oświetleniu do domów

Nowoczesne oświetlenieEko wnętrza to jeden z najważniejszych trendów obecnego sezonu, który z każdym kolejnym miesiącem obejmuje kolejne elementy modnego wyposażenia. Teraz przyszła pora na eleganckie i praktyczne oprawy oświetleniowe, wykonane z naturalnych surowców. Jakie są najmodniejsze rodzaje surowców, które warto wprowadzić do stylowych wnętrz oraz z czym można je łączyć, aby uzyskać najciekawsze efekty aranżacyjne? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Eko architektura - na czym polega i jak ją praktycznie wykorzystać?

Eko architektura powstała kilka lat temu, jako efekt coraz większego zainteresowania nurtami ochrony środowiska oraz powrotem do natury. Architekci na całym świecie próbują wpisywać budynki w otaczającą je przestrzeń, tworząc kompleksowe i spójne połączenie przyrody i techniki.

Z kolei nurty eko we wnętrzach stawiają na naturalność, która ma stanowić przedłużenie warunków zewnętrznych. Dlatego też, w aranżacjach pojawiają się naturalne materiały wykończeniowe, a także żywe kwiaty i inne rośliny, w tym niezmiernie modny ostatnio mech, np. chrobotek reniferowy chętnie wykorzystywany do tworzenia zielonych ścianek oraz elementów wyposażenia (stołów, lamp).

Eko wyposażenie to także najmodniejsze produkty oświetleniowe, które coraz chętniej wykorzystują naturalne surowce. Do najczęściej stosowanych materiałów zalicza się:

  • drewno,
  • kamień,
  • rattan i wiklinę.

Drewniane oprawy oświetleniowe - elegancja i natura

Ciekawe oprawy z drewna oferuje sklep z lampami Azzardo.com.pl, pełen nowoczesnych produktów, wpisujących się we wszystkie obowiązujące aranżacje.

Drewno najczęściej pojawia się jako element dekoracyjny lub uzupełnienie konstrukcji, choć w niektórych modelach cały klosz wykonano właśnie z tego eleganckiego materiału.

Nowoczesne oświetlenie

Lampy drewniane wpisują się w style minimalistyczne, zwłaszcza w nurty skandynawskie, w których piękno materiałów stanowi główną ozdobę wnętrza.

Nieco bardziej dekoracyjne modele, z mocno wypolerowanego drewna, o prostej, geometrycznej formie, sprawdzają się także w aranżacjach w modnym obecnie stylu art déco.

Oprawy drewniane to kwintesencja subtelnej elegancji oraz praktyczności, które wpisują się w niemal wszystkie modne obecnie aranżacje.

Kamień - opoka i podstawa konstrukcji lamp

Od lat kamień pojawia się w projektach wyposażenia wnętrz, również w lampach. Zazwyczaj stanowi element solidnej podstawy lamp stojących, podłogowych lub stołowych. Eleganckie i trwałe podstawy mogą być zrobione z granitu lub marmuru w różnych kolorach, co pozwala na proste i wygodne wpisanie ich w niemal każdą aranżację oraz styl wnętrzarski.

Kamień świetnie łączy się z metalem i szkłem. Wykorzystuje się go zatem we wnętrzach w stylu skandynawskim, minimalistycznym, ale też art déco i klasycznym. To uniwersalne i niezmiernie praktyczne rozwiązanie.

Wiklina - subtelny urok styli retro

Ostatnie miesiące przyniosły powrót jeszcze jednego materiału, który znów pojawia się w salonach i innych domowych wnętrzach. Plecionki z wikliny i rattanu wykorzystuje się do wytwarzania ciekawych opraw oświetleniowych, które dają wrażenie przytulności i ciepła.

Klasyczne plecionki najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach klasycznych oraz nawiązujących do styli historyzujących, o rustykalnym charakterze. Można również wprowadzić je do aranżacji skandynawskich, w których w połączeniu z tekstyliami dają ciekawe efekty dekoracyjno-wizualne.

Naturalne materiały - klucz do stylowego i modnego oświetlenia

Współczesnym lampy łączą w sobie klasyczne i naturalne materiały z nowoczesnym designem. Dzięki temu, powstają wzory ponadczasowe i uniwersalne, sprawdzające się w różnych przestrzeniach.

Eko trendy w oświetleniu pozwalają na tworzenie przyjemnych i przytulnych aranżacji, pełnych światła oraz kolorów. Warto po nie sięgnąć, gdy pragniemy wpisać się w modę oraz wnieść nieco natury do domowych wnętrz, nawet jeżeli na co dzień mieszkamy tylko w miejskiej dżungli.

Komentarze