Narzędzia ogrodowe dla początkującego ogrodnika - co warto kupić?

KosiarkaKażdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem zastanawia się, jakie narzędzia warto kupić. Wchodząc do sklepu ogrodniczego można poczuć się nieco zagubionym, a wielość możliwości i różnorodność oferowanych produktów nierzadko przyprawia o ból głowy. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiemy, jakie narzędzia ogrodowe warto wybrać na początek.

Szpadle, łopaty i kopaczki

Uprawianie ogrodu zwykle zaczyna się od odpowiedniego przygotowania podłoża pod sadzenie roślin. W związku z tym pomocne okażą się takie narzędzia ogrodowe jak szpadel czy łopata, dzięki którym będzie można wykopać otwór pod nowe krzewy, drzewa i większe rośliny ozdobne. Dobrze jest by łopata lub szpadel miały ostrą głowicę, która ułatwi wbijanie łopaty w ziemię oraz lekki trzonek, dzięki któremu operowanie łopatą będzie wygodne.

Oprócz dużej łopaty lub szpadla dobrze jest mieć też mniejszą łopatkę, dzięki której będzie można łatwo wykonać otwór pod rośliny cebulowe czy mniejsze rośliny ozdobne. Poręczna łopatka przyda się też podczas spulchniania ziemi na grządkach lub drobnych pracach pielęgnacyjnych, w których korzystanie z większej łopaty czy kopaczki będzie niewygodne.

Sekatory i nożyce do żywopłotu

Wybierając narzędzia ogrodnicze warto również zaopatrzyć się w sekator. Przydaje się on nie tylko do przycinania zbyt wybujałych gałęzi, ale i do zabiegów pielęgnacyjnych, gdy trzeba usunąć wyschnięte lub przemarznięte pędy. Wybór rozmiaru sekatora zależy przede wszystkim od tego, jakie rośliny rosną lub będą rosły w ogrodzie. Do przycinania niewielkich krzewów najlepszy będzie sekator ręczny, ale przycinanie drzewek owocowych czy bardziej wybujałych krzewów może być łatwiej wykonać sekatorem nożycowym lub sekatorem teleskopowym. Jeśli w ogrodzie ma być również żywopłot, to warto rozważyć zakup nożyc do żywopłotu, które pozwolą na jego łatwiejsze formowanie.

Kosiarka i podkaszarka

W większości ogrodów dużą część zajmuje trawnik, a zatem zaopatrując się w narzędzia ogrodnicze nie można zapomnieć o kosiarce. Dzięki niej koszenie jest szybkie i wygodne, a równo przystrzyżony trawnik staje się przyjemnym miejscem do wypoczynku. W dużych ogrodach, w których jest wiele rabat i roślin ozdobnych, warto rozważyć dodatkowo zakup podkaszarki. Pozwoli ona wygodnie przyciąć trawę przy krawężnikach i w innych miejscach niedostępnych dla kosiarki.

Artykuł napisany we współpracy z Rolmarket.pl.

Komentarze