Nawożenie gleby - rodzaje nawozów, nawozy mineralne i organiczne

Nawóz naturalny - kompostDbając o wygląd porządek w domu dbamy również o jego wygląd estetyczny wewnątrz jak i na zewnątrz. W tym celu dekorujemy nasze domy kwiatami w różnych formach: doniczkowych, rabatowych, drzew, krzewów. Różne odmiany kwiatów i roślin posiadają różne wymaganie pielęgnacyjne po to by ładnie się prezentować i nie chorować. Dlatego w tym celu powstały różne nawozy do roślin, które mają na celu wzmocnić roślinę.

Każda roślina by prawidłowo wzrastać pobiera z gleby składniki odżywcze i pokarmowe. Jeśli tempo pobieraniach tych pokarmów jest większe niż naturalny wzrost zasobności podłoża, to gleba ulega tzw. wyjałowieniu. Wtedy w naturalnych warunkach w miejsce roślin o dużych potrzebach odżywczych pojawiają się gatunki, którymi wystarczają do życia gleby ubogie w składniki odżywcze. Jeśli proces ubożenia gleby stale będzie się pogłębiał to charakter danej roślinności ulegnie zmianie w danym miejscu gleby. Jednak po czasie intensywnego i regularnego zużywania składników odżywczych gleby następuje okres ich intensywnej produkcji, np. w wyniku rozkładu opadających liści. Dlatego tęż nic w przyrodzie nie dzieje się bez przyczyny. Dzięki temu można stwierdzić typowy dla danych warunków siedliskowych stan równowagi. Inaczej jednak dzieje się w przypadku ogrodów i pól uprawnych. w tym przypadku to człowiek powinien dbać o kontrolować stan zasobności gleby, poprzez właśnie stosowanie produktów nawożących i odżywiających glebę.

Rodzaje nawozów

Wyróżnia się różne rodzaje nawozów:

  • mineralne,
  • organiczne.

Nawozy mineralne produkowane są o jednym składniku lub wielu składnikach. Opakowanie danego nawozu zawsze producent podaje informację na temat składu poszczególnych składników, takich jak azot, fosfor, potas. Taki nawóz można kupić w sklepach ogrodniczych i są produkowane przez producentów nawozów.

Nawozy organiczne to takie, które można naturalnie wyprodukować samemu.

Nawozy organiczne

Najpopularniejszy nawóz organiczny to kompost. Na pryzmie kompostowej gromadzone są wyłącznie odpady pochodzenia roślinnego, które zawierają takie organizmy żywe jak: dżdżownice, ośliczki, detrytofagi i inne mikroorganizmy. Działalność tych organizmów sprawia, że podłoże zostaje przekształcone w bardzo obfite w składniki odżywcze podłoże. Dlatego tak chętnie ten rodzaj nawozu jest wykorzystywany pod uprawę roślin.

Innym rodzajem naturalnego nawozu jest tzw. zielony nawóz - odpowiednie gatunki roślin, które wiążą i kumulują azot atmosferyczny. Mogą one także dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu pobierać składniki odżywcze z głębokich warstw gleby. Rośliny te gdy we właściwym czasie przykryje się ziemią ulegają rozkładowi. W ten sposób uwalniają one nagromadzone w sobie substancje odżywcze do gleby. Przez co gleba zostaje wzbogacona o potrzebne składniki mineralne. Takie nawozy to m. in. łubin, gorczyca, wiórki rogowe, mączka kostna, mączka z krwi, obornik.

Które nawozy są lepsze?

Właściwie jest to bez znaczenia, ponieważ rośliny mogą pobierać tylko składniki w postaci mineralnej. Nawóz musi początkowo przejść w glebie proces rozkładu i mineralizacji. Proces ten trwa długo dlatego zawarte w nawozie składniki uwalniają się powoli i regularnie. Natomiast nawozy mineralne rozpuszczają się szybko. Zatem wybór zależny jest od tego, na czym nam zależy, czy na naturalności i bezpieczeństwie czy na szybkim efekcie. Jednak trzeba uważać aby nie przedobrzyć.

Kłopot ze stosowaniem nawozów mineralnych polega na tym, że posługując się nimi bez przeczytania zaleceń producenta, można doprowadzić do przenawożenia. Taki efekt będzie wpływał niekorzystnie na stan zdrowia danej rośliny jak i dla środowiska. Nadmiar składników odżywczych, które nie zostaną wykorzystane przez roślinę, przedostaną się później do wód gruntowych i w efekcie czego może dojść do skażenia wody pitnej, jezior, rzek, mórz. Dodatkowo tkanki przenawożonych roślin będą bardziej podatne na choroby. Do takiego procesu można także doprowadzić poprzez nawożenie gleby nawozami organicznymi, np. obornikiem.

Bezpieczną formą będzie zaś kompost, który swoje składniki odżywcze uwalnia powoli i systematycznie. Dlatego przy nawożeniu kompostem nie dojdzie do przenawożenia gleby.

Warto czasami pomóc roślinie by lepiej się rozwijała i piękniej się prezentowała. W tym celu warto zainwestować w nawóz. Jednak trzeba przez nawożeniem dowiedzieć się o najważniejszych informacjach, które zapobiegną niechcianym skutkom, takim jak przenawożenie gleby.

Komentarze