Niezapominajka (niezabudka) - czym jest? Odmiany, kwiaty i uprawa niezapominajek

Niezapominajka niezabudkaNiezapominajka lub niezabudka to urocza roślina kwitnąca, która występuje na całej kuli ziemskiej poza mroźną Antarktydą. W Polsce niezapominajki rosną w lasach i nad brzegami jezior oraz stawów. Nie można ich zrywać, ponieważ są pod ochroną. Ta urocza roślina doczekała się również wielu odmian hodowlanych, które nieznacznie się różnią od tych dziko rosnących. Sprawdź, jak hodować niezapominajkę w ogrodzie i na tarasie oraz dlaczego i kiedy ustanowiono dzień niezabudki.

Niezapominajki (niezabudki, forget me not, pomněnka, unvergesslich) - w każdym kraju ta niepozorna i urocza jednocześnie roślina jest uważana za kwiat pamięci, o czym świadczą jej nazwy w poszczególnych językach. Podobno malutki bukiet niezapominajek kiedyś kobiety wręczały swoim ukochanym wybierającym się na wojnę. Kwiaty miały sprawić, że zakochani w czasie rozłąki będą pamiętać o uczuciu, jakie ich połączyło. W niektórych regionach Polski narzeczone przyjeżdżały na przysięgę wojskową z malutkim bukietem niezapominajek, który finalnie lądował w lufie karabinu. Niezapominajka jest również symbolem stanu Alaska i jednym z najczęściej tatuowanych kwiatów na całym świecie. Ponadto niezabudka jest rośliną silnie trującą i nie należy jej jeść ani wykonywać z niej żadnych domowych kosmetyków. Zwyczaje i wierzenie dotyczące niezapominajek sprawiły, że te urocze kwiaty można spotkać niemalże w każdym ogrodzie.

Niezapominajka - czym jest? Kwiat niezapominajki

Niezapominajka to jest roślina kwitnąca z niebieskimi, różowymi lub białymi kwiatami, które składają się z najczęściej z pięciu płaskich płatków przypominających mysie ucho. Subtelne płatki wyrastają wokół biało żółtego płaskiego słupka (damski kwiat) lub pręcika (męski kwiat). Łodyga niezapominajki jest lekko owłosiona z podłużnymi liśćmi skrętoległymi. Niezapominajka jest rośliną jedno i dwuletnią, przy czym w warunkach naturalnych każdego roku wysiewają się nowe sadzonki i na wiosnę w lasach można spotkać duże niezapominajkowe kępy i polany.

Niezapominajki w ogrodzie

Odmiany niezapominajki

Na świecie występuje około 41 gatunków niezapominajki, z czego 13 znajduje się na terenie Polski. Ponadto na rynku jest dostępnych kilkanaście gatunków hodowlanych niezapominajek, które kupujemy jako sezonowe jednoroczne i dwuletnie rośliny. Najpopularniejsze odmiany niezapominajki to:

  • polska,
  • alpejska,
  • błotna,
  • darniowa,
  • leśna,
  • górska,
  • piaskowa polna,
  • wczesna,
  • rózgowa,
  • smukła,
  • różnobarwna.

Uprawa niezapominajki

Niezapominajka kwitnie od maja do późnego października, czyli najczęściej do pierwszych przymrozków. W Polsce dziko rosnąca niezapominajka jest pod ochroną, więc nie można jej zrywać ani podbierać sadzonek. Ta urocza roślina jest silnie trująca, dlatego też samodzielne wykonywanie kosmetyków i leczniczych mieszanek jest bardzo niebezpieczne. W medycynie i kosmetologii niezapominajka jest wykorzystywana do produkcji leków i kosmetyków. Od 2002 roku, 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma przypominać o konieczności ochrony rodzimych gatunków roślin.

Kwiaty niezapominajki

Wymagania uprawowe niezabudki

Rodzime gatunki niezapominajek lubią stanowiska chłodne, ale nasłonecznione, mokrą, żyzną i próchniczą glebę. Rośliny te w naturalnych warunkach występują w lasach, na terenach bagnistych, na brzegach stawów i strumyków, dlatego też hodując je w ogrodzie czy na balkonie należy stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Niezapominajki są doskonałym uzupełnieniem klombów i rabat kwiatowych. Warto jednak pamiętać, że w nasłonecznionych ogrodach lepiej sprawdzą się odmiany występujące w Afryce czy Azji. Jeśli jednak postanowimy hodować na słonecznym klombie jedną z rodzimych odmian niezapominajki, należy jej stworzyć odpowiednie warunki. Roślinę sadzimy pod krzewami i drzewami iglastymi lub dużym najlepiej szczepionym krzewem, który stworzy jej naturalny chłód, ale nie będzie zasłaniał promieni słonecznych. Pod krzewem i wokół niezapominajek rozsypujemy korę.

Jak i kiedy wysiewać niezapominajkę?

Niezapominajkę wysiewany w czerwcu w miejscu stałym, czyli docelowym, lub w rozsadniku. W donicach i skrzynkach balkonowych niezapominajkę wysiewamy wczesną wiosną, ale po ostatnich przymrozkach. Małe roślinki fachowo nazywane siewkami przesadzamy do gruntu latem lub kolejnej wiosny. Sadzonki nawet młodych roślin są wyjątkowo odporne na mróz, dlatego nie ma konieczności osłaniania niezapominajek rosnących w gruncie. Jeśli jednak rośliny te są posadzone w bliskim otoczeniu innych gatunków, które wymagają zabezpieczenia przed mrozem, niezapominajki doskonale znoszą osłony z agrowłókniny, torfu, liści czy kory. Niezabudki rosnące w donicach bezwzględnie należy chronić przed mrozem, ponieważ ich korzenie mogą przemarznąć.

Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest kupno gotowych sadzonek niezapominajki, a te w zależności od gatunku i sprzedawcy kosztują od 3-5 zł za sztukę do 20 zł za kilka sadzonek na popularnych portalach aukcyjnych.

Uwaga: Siewki niezapominajki należy regularnie podlewać najlepiej dwa razy dziennie, kiedy słońce jest jeszcze wysoko i wieczorem po zachodzie słońca. Odpowiednie nawodnienie młodych roślin jest niezwykle ważne, ponieważ w suchej glebie siewki niezabudek szybko się przesuszają.

Jak hodować niezapominajkę w ogrodzie?

Niezapominajka jest doskonałym tłem dla innych roślin szczepionych, które mają gęste korony i a wokół pnia pozostaje pusta i słoneczna przestrzeń. Pod względem wymagań glebowych niezapominajka doskonale pasuje do wszystkich roślin, które lubią wilgotną kwaśną glebę. Wówczas zarówno podłoże, jak i ewentualne odżywki kwaśnolubnych okazów będą wspierały kwitnienie i wzrost niezapominajki.

Niezapominajka jest "towarzyska" i lubi towarzystwo innych gatunków roślin, dlatego doskonale sprawdza się jako tło dla innych kwiatów. Ponadto jest rośliną, która doskonale sprawdza się pod postacią obrzeża przy siatce czy drewnianym ogrodzeniu. Posadzona za innymi roślinami i krzewami zasłania podmurówkę i sprawia, że ogród zdaje się nie mieć końca.

Niezabudka w ogrodzie

Niezapominajka między iglakami pięknie kontrastuje i przepięknie kwitnie. Sadząc niezapominajkę w iglastym zagajniku, warto pamiętać, że jest to roślina, która lubi wilgotną próchniczą glebę, ale też ciepłe słoneczne miejsca, dlatego też musimy jej zapewnić dostęp do promieni słonecznych.

Niezapominajki na podmokłych terenach np. wokół oczka wodnego lub innych zbiorników wodnych odwdzięczają nam się pięknym długim kwitnieniem i mnóstwem uroczych kwiatów. Niezapominajka doskonale sprawdzi się również jako roślina, która zdobi przydrożne rowy, które po deszczu odprowadzają wodę z posesji. Raz wysiana niezapominajka będzie się rozsiewana przez wiatr i przez długie lata nie będzie trzeba jej dosiewać czy dosadzać.

Nasza porada: Niezapominajka bardzo szybko się rozsiewa, dlatego, jeśli planujemy ją hodować w niewielkich kępach, należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty. W przeciwnym razie kolejnego sezonu, niezapominajki rozsiane przez wiatr, będą rosły w całym ogrodzie, a nawet na trawniku.

Jak hodować niezapominajkę na tarasie i balkonie?

Niezapominajkę na balkonie lub tarasie możemy z powodzeniem hodować w donicach, warto jednak zapewnić tym roślinom glebę próchniczą i chłodne, ale słoneczne miejsce. Hodując niezapominajki na balkonie, należy je regularnie zraszać i niezbyt obficie podlewać raz dziennie. Wilgotna gleba dla tych roślin jest niezwykle ważna, ale trzeba uważać, żeby nie przelać niezapominajek. Gleba w donicy znacznie wolniej odprowadza wodę. Niezapominajki doskonale sprawdzają się jako tło dla innych roślin kwitnących wysadzonych w donicach. Można je łączyć z kwiatami pnącymi np. bakopą, petunią czy ozdobnymi liśćmi, które sadzimy w wysokich gazonach.

Niezabudka w ogrodzie rustykalnym

Niezapominajka jest znakiem rozpoznawczym wiejskich i rustykalnych ogrodów, w których urocze niezapominajki przeplatają się z nagietkami, aksamitkami i dzikimi różami. Niezapominajki w rustykalnym ogrodzie często są sadzone w iglastych zagajnikach, a nawet na skalniakach. Niezabudki dodają całej aranżacji sielskiego uroku i sprawiają, że przydomowy ogródek nabiera subtelnego wiejskiego wyrazu. Omawiane rośliny w takim ogrodzie można sadzić również w starych glinianych dzbankach, miseczkach, konewkach i wiaderkach. Kreatywna aranżacja niezabudki sprawia, że ta pospolita roślina nabiera subtelnej elegancji, staje się wykwintną oryginalną ozdobą ogrodu i tarasu.

Niezabudka w ogrodach w stylu Shabby Chic

Niebieska, bladoróżowa, wielobarwna, a nawet biała niezapominajka jest subtelną ozdobą ogrodów w stylu Shaby Chic. Można ją komponować z pięknymi pnącymi różami, a także szczepionymi wielobarwnymi miniaturowymi różami. A jeśli nie macie pomysłu na zaaranżowanie odnowionych babcinych ażurowych doniczek czy też uroczych dzbanuszków, niezapominajki będą niezastąpionym wypełnieniem białych i szarych naczyń w tym stylu.

Z jakimi roślinami komponować niezapominajkę?

Niezapominajka to roślina o bardzo uroczych drobnych kwiatach, która uwielbia być otoczona innymi gatunkami roślin, również kwitnących. Dlatego też niezapominajkę można hodować na jednym klombie lub w jednej donicy ze wspomnianą wcześniej bakopą, starcem, goździkami skalnymi. Niezapominajka równie pięknie komponuje się również z białymi miniaturami róż i ozdobnymi trawami, także nagietkami, aksamitkami czy bratkami. A jeśli marzy wam się ziołowy zakątek, który chcecie subtelnie ozdobić, niebieska niezapominajka pięknie komponuje się z miętą, szałwią, lawendą i wieloma innymi ziołami. Komponując niezapominajkę z ziołami, warto pamiętać, że jest to roślina silnie trująca, dlatego lepiej ją sadzić w donicach, które ustawimy pomiędzy ziołami.

Odmiany i uprawa niezapominajki

Niezabudka w pionowym miejskim ogródku

Uprawa niezapominajki jest niezwykle łatwa, dlatego też ta niewymagająca roślina doskonale nadaje się do uprawy w pionowych ogrodach miejskich, które dzięki obecności niezabudki zyskują sielski klimat. Rośliny te posadzone w donicy i przymocowane do pergoli tworzącej pionowy ogród, szybko przybierają odpowiedni kształt. Ich łodygi wyginają się w dół podobnie jak łodygi innych roślin, tworząc przepiękną kwiatową ścianę.

Jak stworzyć pionowy ogród z niezapominajką w roli głównej?

Zacznij od wyboru odpowiednio wysokiej pergoli, koniecznie ażurowej, czyli takiej, do której bez problemu przymocujesz doniczki. Teraz posadź w każdej donicy inny kolor niezapominajki białą, różową, niebieską i wielokwiatową (która najczęściej jest kompozycją niebieskich i białych kwiatów, lub niebieskich i różowych). W pozostałych donicach posadź ozdobne liście pnące, zioła, smagliczkę, bakopę lub ubiorek wiecznie zielony, który przepięknie kwitnie i doskonale prezentuje się w pionowych ogrodach. Niezapominajką w roli głównej w pionowych ogrodach będzie pięknie kwitła przez całe lato.

Komentarze