Nowoczesna kuchnia - trendy. Modne kuchnie - inspiracje, pomysły, zdjęcia

Aranżacja nowoczesnej kuchni - inspiracjeModna nowoczesna kuchnia to minimalistyczna lub urządzona "na bogato", bardzo dobrze wyposażona i koniecznie otwarta na salon. nowoczesne aranżacje kuchni zachwycają prostotą i elegancją, są piękne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. W 2021 roku kuchnia jest traktowana jak pomieszczenie robocze, w którym nie powinno zabraknąć nowoczesnych sprzętów kuchennych w eleganckim wydaniu pozostawionych na widoku lub ukrytych pod zabudową kuchenną.

Aranżując kuchnię, należy pamiętać, że funkcjonalność powinna iść w parze z elegancją.

Modna nowoczesna kuchnia powinna być:

  • ergonomiczna,
  • bardzo dobrze wyposażona,
  • łatwa w utrzymaniu w czystości,
  • elegancka.

W bieżącym roku kuchnię otwieramy na salon, aranżacja kuchni powinna być spójna z wystrojem całej strefy dziennej. Piękna, elegancka, dobrze zorganizowana i bardzo dobrze wyposażona, nowoczesne sprzęty kuchenne i nowinki technologiczne są równie ważne, jak kolor i wzór zabudowy kuchennej. Chcesz urządzić pięknie kuchnię zgodną z najnowszymi trendami? Pożegnaj się z kuchennymi bibelotami!

Liczne drobiazgi pozostawione na blacie kuchennym są już niemodne. W nowoczesnych kuchniach mniej znaczy więcej, puste blaty, geometria i sterylność, tak prezentuje się modna kuchnia na najbliższe kilka sezonów.

Inspiracje, trendy kuchenne

Wśród kuchennych trendów na najbliższe kilka sezonów znalazły się aranżacje kuchni "dopięte na ostatni guzik". Nowoczesne kuchnie aranżujemy w najdrobniejszym szczególe od podłogi aż po sufit a każdy element wystroju i wyposażenia jest dokładnie przemyślany. Aranżacja powinna być spójna z wystrojem całej strefy dziennej, czyli już nie tylko salonu, ale też jadalni i korytarza.

Szukasz pomysłu na modną kuchnię?

Zainspiruj się aranżacjami, które zachwycały na targach meblowych i są dziełem znanych projektantów wnętrz. Kuchnie, które przedstawiamy poniżej to przykłady najmodniejszych aranżacji stworzonych zgodnie z najnowszymi trendami. Wśród materiałów wykończeniowych, które powinny się pojawić w modnej kuchni, znalazła się stal nierdzewna polerowana i drapana, miedź pięknie połyskująca, udająca złoto. Już pod koniec ubiegłego roku czarny metal zagościł w modnych kuchniach, powstają z niego otwarte półki, nieco surowe i loftowe.

Aranżacja kuchni - pomysły, inspiracje

Nowoczesna kuchnia z egzotycznym drewnem

Egzotyczne drewno lub jego imitacja w połączeniu z metalowym, czarnym stelażem to jeden z najmocniejszych trendów. Ciemne stylowe drewno gości w modnych kuchniach pod postacią blatów kuchennych, panela nad blatem roboczym, frontów kuchennych, a także okładziny na jednej ze ścian i na podłodze.

Aranżacja kuchni w stylu glamour

Nowoczesna kuchnia z blatem z kamienia naturalnego

Naturalny kamień to kolejny dosyć mocny trend, prawdziwym faworytem wśród prawdziwego kamienia jest marmur z widocznymi żyłkami. Wśród proponowanych duetów znalazło się zestawienie stali nierdzewnej z matową płytą MDF, naturalny kamień z lakierowaną płytą na wysoki połysk, oraz czarne metalowe stelaże zestawie z naturalnym drewnem.

Proponowane przez dekoratorów wnętrz meble kuchenne to zabudowa meblowa od podłogi do sufitu. Szafki kuchenne montujemy aż pod sufit, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Gładkie fronty kuchenne bez uchwytów i ozdobnych ramek to również znak rozpoznawczy nowoczesnych kuchni.

Zabudowa kuchenna nie musi wyglądać jak typowe meble kuchenne. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej odchodzą od klasycznego projektu zabudowy, zastępując dolne i górne szafki geometryczną zabudową meblową, która jest montowana na kilku poziomach i nie przypomina znanych nam dotychczas ciągów mebli kuchennych. Dwa różne blaty na różnych poziomach, podobnie jak dolne szafki kuchenne. W minimalistycznych zabudowach kuchennych często tradycyjne szafki są zastępowane przez podwójne szafki jamniki z systemem klik, czyli otwierane na dotyk. Inną możliwością są otwarte drewniane półki kuchenne na czarnym metalowym stelażu. Nowoczesna zabudowa kuchenna może być jedno lub wielokolorowa, coraz częściej dekoratorzy wnętrz projektują kuchnię w dwóch, trzech, a nawet czterech kolorach. Zestawienie czerni, brązu i szarości lub bieli nie czyni kuchni kolorową, ale podkreśla jej wyjątkowy projekt.

Wyspa kuchenna - inspiracje

W nowoczesnych otwartych na salon lub całą przestrzeń dzienną kuchniach wyspa kuchenna jest jak wisienka na torcie. Starannie wykończona, elegancka subtelna i luksusowa. Rok 2021 to wielki powrót wysp kuchennych, które powinny być nie tylko praktyczne, ale też piękne. W modnych zabudowach kuchennych wyspa ma stanowić łącznik między elegancką strefą roboczą, jaką jest kuchnia, jadalnią i salonem. Powinna być spójna z zabudową kuchenną i wystrojem salonu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyspa kuchenna po stronie kuchni miała inny kolor i wykończenie niż po stronie salonu. Inną możliwością jest wykonanie kontrastującej z kuchnią i salonem wyspy kuchennej.

Aranżacja kuchni z wyspą kuchenną

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Piękna elegancka i wykończona drogimi materiałami będzie zachwycać i przyciągać uwagę niczym elegancka komoda w salonie lub urocza konsola do przedpokoju. Wyspa kuchenna powinna być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Wyspa kuchenna po stronie kuchni może być schowkiem na drobne akcesoria np. przyprawniki, cukiernicę itp. Po stronie salonu ozdobną półką na książki lub inne przedmioty. Projektując wyspę kuchenną, warto pamiętać, że mimo powinna być zbudowana w taki sposób, żeby siedzenie przy niej było komfortowe. Wśród inspiracji znajdziecie wyspy kuchenne z charakterystycznym wgłębieniem na nogi. Pamiętajmy, że modna aranżacja kuchni to kuchnia komfortowa, ergonomiczna, maksymalnie funkcjonalna, piękna i elegancka - taka też powinna być wyspa kuchenna.

Mebel łączący salon z kuchnią to doskonała przestrzeń na porządny ekspres do kawy. W 2021 roku ekspres do kawy wychodzi z kuchni. Jest sprzętem, który powinien znajdować się jak najbliżej salonu, np. na wyspie kuchennej, lub stoliku do serwowania kawy. Wyspa kuchenna może mieć charakter typowo reprezentacyjny i pełnić funkcję mini stolika na granicy kuchni i salonu lub roboczy. W wyspach kuchennych coraz częściej montowana jest płyta do gotowania z eleganckim okapem np.w kształcie walca. Inną możliwością jest umieszczenie w wyspie kuchennej zlewu z dekoracyjną złotą, srebrną lub miedzianą baterią.

Kuchnia - inspiracje

Aranżacja minimalistycznej eleganckiej kuchni

W tegorocznych trendach królują piękne, eleganckie minimalistyczne aranżacje kuchni. Począwszy od ścian przez zabudowę meblową i podłogę. A to oznacza, że meble kuchenne są "szyte na miarę" jak nigdy wcześniej. Rezygnujemy zatem z wąskich szafek typu cargo, ozdobnych mini półeczek na kuchenne drobiazgi, fantazyjnych szklanych paneli ściennych nad blatem, fikuśnych uchwytów meblowych i innych ozdób. W nowoczesnych minimalistycznych kuchniach rezygnujemy również z przeszklonych witryn i frezowanych frontów kuchennych. Modna zabudowa kuchenne charakteryzuje się prostą formą, gładkimi frontami i pustym blatem kuchennym. W trendach na pierwszym miejscu znalazły się kuchnie całkowicie lub częściowo otwarte na salon, a nawet duże otwarte strefy dzienne obejmujące nie tylko kuchnię i jadalnię, ale też salon i korytarz. A to oznacza, że kuchnia w nadchodzących sezonach jest częścią dużej otwartej przestrzeni, w którą powinna się idealnie wpisywać.

Modne kuchnie to bardzo przemyślane aranżacje, które tworzymy z uwzględnieniem aranżacji w innych strefach dużej otwartej przestrzeni dziennej. Modna samodzielna minimalistyczna kuchnia również powinna być przemyślana w najdrobniejszym szczególe. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma funkcjonalność ergonomia i estetyka. Wyposażenie modnej kuchni powinno być bardzo nowoczesne i profesjonalne, mimo że w minimalistycznych kuchniach sprzęt AGD ustawiamy w słupku lub zabudowujemy.

Aranżacja kuchni w stylu glamour

Aranżacja kuchni w stylu glamour znalazła się tuż obok minimalistycznych mebli kuchennych w rankingu najmodniejszych w roku 2021. Kuchnia w stylu glamour to pomieszczenie pełne przepychu, drogich materiałów, połysku i elegancji. W takiej aranżacji nie może zabraknąć kamiennych blatów roboczych, złotej, miedzianej lub srebrnej armatury kuchennej oraz pięknej zabudowy meblowej. Kuchnia z lustrzanymi frontami górnych oraz lakierowanymi, fornirowanymi na wysoki połysk z naturalnego egzotycznego lub drewna dolnych szafek. W kuchni w stylu glamour połysk to podstawa, jednak wprowadzenie zbyt wielu materiałów i kolorów do aranżacji sprawi, że w pomieszczeniu będzie panował chaos daleki od elegancji w stylu glamour. Dlatego też w modnych kuchniach glamour powtarzamy kolory, faktury i wzory np. na blacie i podłodze lub blacie i ścianie ponad nim. Taki zabieg pozwala uzyskać wyjątkowy efekt wizualny, a aranżacja kuchni zachwyca doborem i zastosowaniem materiałów.

Jaki blat do kuchni?

Blat roboczy w modnej aranżacji kuchni pełni dwie funkcje

  1. jest przestrzenią do przygotowywania posiłków,
  2. jest prawdziwą ozdobą całej aranżacji.

W trendach na najbliższe kilka lat pojawiły się piękne blaty z naturalnego drewna najlepiej egzotycznego, a także drogie blaty z prawdziwego kamienia. Największym zainteresowaniem cieszy się marmurowy blat z widocznymi żyłkami. Jednak uwaga jasny naturalny marmur na blacie kuchennym, to nie najlepszy pomysł, ponieważ marmur łatwo można zabarwić. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie w tym wypadku blat kuchenny z płyty imitującej biały żyłkowany blat. Kolejna propozycja to piękny czarny skóropodobny blat, który fakturą przypomina naturalną skórę, jest łatwy w utrzymaniu w czystości, czarny gładki blat na wysoki połysk i czarny matowy blat. Ponadto wśród modnych blatów kuchennych znalazł się blat ze szlifowanego betonu oraz stali nierdzewnej. Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się blaty kuchenne laminowane, czyli tańsza wersja drogich drewnianych i kamiennych blatów. Nowoczesne blaty często są montowane na dwóch różnych poziomach, co podnosi funkcjonalność kuchni i walory estetyczne zabudowy kuchennej.

Jaki kolor blatu kuchennego?

Blaty kuchenne występują prawie we wszystkich kolorach, co jest dobrą wiadomością dla miłośników kolorowych kuchni. Najpopularniejszy od kilku lat jest blat szary, czarny i w kolorze jasnego i ciemnego dębu. Jednak przez najbliższych kilka sezonów modne będą również srebrne i miedziane blaty, czyli subtelniejsza wersja stali nierdzewnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również blaty w mocnych barwach i pastelowych kolorach dotychczas bardzo rzadko wybierane. Trend ten jest ściśle związany z szaloną kolorystyką mebli kuchennych, którą coraz odważniej promują projektanci wnętrz. W nowoczesnych aranżacjach kuchni często blat kuchenny ma dokładnie taki sam kolor jak zabudowa meblowa. Taki zabieg sprawia, że meble kuchenne zyskują na elegancji i subtelności. W pastelowych kuchniach blat roboczy jest o ton ciemniejszy lub o ton jaśniejszy od całej zabudowy meblowej.

Blat na wyspie kuchennej może mieć taki sam wzór i kolor jak blat nad szafkami kuchennymi lub kontrastować z całą zabudową meblową. Znakiem rozpoznawczym modnej wyspy kuchennej jest masywny pogrubiony blat, który wygląda, jakby został nałożony korpus wyspy. Taki blat sprawia, że wyspa kuchenna wygląda bardzo porządnie i elegancko.

Jakie fronty kuchenne?

O ile projekt zabudowy kuchennej nie ma żadnych elementów ozdobnych, to już fronty można wybrać gładkie lub ze słojami, srebrną, złotą nitką lub przebarwieniami. Nadal najczęściej wybieranym kolorem jest biel na wysoki połysk.

Inspiracje aranżacyjne - różowa kuchnia

  • W 2021 białe połyskujące fronty łączymy z czernią w macie, także ze złotem, miedzią i mosiądzem. Modne fronty szafek kuchennych to matowe czarne lub grafitowe, granatowe, brązowe, a nawet w kolorze butelkowej zieleni czy różu matowe płyty meblowe. Gładkie fronty kuchenne pozbawione uchwytów, ozdobnych ramek i frezów zamontowane jeden obok drugiego tworzą długie poziome linie, które optycznie powiększają kuchnię.
  • Szafy kuchenne, czyli fronty w rozmiarze XXL najczęściej w modnych kuchniach są montowane na odrębnej ścianie i w innym kolorze niż reszta zabudowy. Płyta, z której powstają fronty szaf kuchennych, mogą zostać powtórzone również na wyspie kuchennej, lub ścianie nad blatem kuchennym. Projektanci polecają również przeniesienie wzoru z frontów kuchennych XXL na podłogę lub jedną z niezabudowanych ścian.
  • Fronty górnych szafek kuchennych w modnych kuchniach mają inny kolor niż dolnych, coraz częściej szafki wiszące występują podwójnie, tworząc zabudowę pod sufit. Fronty podsufitowych szafek mogą być wykonane z takiej samej płyty jak te znajdujące się poniżej lub ściana z szafką kuchenną. Wybierając kolor i wzór podsufitowych frontów, pamiętajmy, że kuchenne pawlacze są równie głębokie a czasem nawet głębsze niż dolne szafki, co oznacza, że będą przyciągały uwagę. Inną możliwością jest wprowadzenie dodatkowego koloru, który będzie współgrał z zabudową kuchenną i zostanie powtórzony w innej części przestrzeni dziennej, najlepiej tej, która znajduje się najbliżej kuchni.
  • Srebrne, złote i lustrzane fronty kuchenne pojawiają się coraz częściej w nowoczesnych kuchniach w stylu glamour. Fronty kuchenne w tych jakże niebywałych kolorach sprawiają, że zabudowa kuchenna staje się luksusowa, pełna przepychu. Wybór takich frontów najczęściej oznacza rezygnację z innych błyszczących dodatków np. srebrnych uchwytów meblowych.

Armatura kuchenna

Modna armatura kuchenna to połączenie dwóch sprzecznych nurtów. Jeśli zlew kuchenny to najlepiej minimalistyczny, podwieszany pod blatem i prawie niewidoczny. Baterie, korki i dozowniki na płyn do naczyń są natomiast prawdziwą ozdobą całej aranżacji. Modne baterie kuchenne to czarne, złote, srebrne, miedziane i satynowe. Urocze w stylu retro lub ultranowoczesne zachwycające prostą formą i minimalizmem. Zlewy kuchenne ze stali nierdzewnej znane z ubiegłych lat, powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują podwieszane pod blatem lub odlane w blacie kuchennym gustowne czarne i grafitowe zlewozmywaki. Konglomeratowe, kompozytowe i ze spieków kwarcowych zlewy kuchenne będące integralną częścią blatu.

Armatura kuchenna

W kuchniach w stylu glamour montowane są zlewozmywaki podblatowe i wpuszczane w blat w kolorze złotym miedzianym lub czarnym. Powoli odchodzi się natomiast od zlewozmywaków narożnych i asymetrycznych. Prostokątne, kwadratowe i okrągłe małe zlewy kuchenne w całej gamie kolorystycznej cieszą się największą popularnością. Nowoczesne kuchnie są dobrze wyposażone. W większości z nich znajduje się zmywarka, a to oznacza, że duży dwukomorowy zlew jest zbędny i można go zastąpić niewielkim subtelnym zlewozmywakiem, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca na blacie.

Sprzęt AGD

Modna nowoczesna kuchnia powinna być wyposażona w nowinki technologiczne, które podnoszą rangę tego pomieszczenia. Dobry ekspres do kawy, super nowoczesną płytę grzewczą i okap, piekarnik i mikrofalówkę. Pozostałe sprzęty kuchenne mogą być zabudowane, ale również powinny być ultranowoczesne. Coraz częściej w nowoczesnych kuchnia pojawia się odkurzacz podblatowy, dzięki któremu kuchnia otwarta na salon zawsze jest czysta.

Oświetlenie do kuchni

Oświetlenie w kuchni nie jedno ma imię. W tym roku łączymy nowoczesne minimalistyczne listwy LED nad blatem kuchennym z wykwintnymi żyrandolami nad stołem i modnym nowoczesnym oświetleniem nad wyspą kuchenną. Lampa lub lampy nad wyspą kuchenną pełni funkcję oświetleniową i jednocześnie może stanowić coś w rodzaju parawanu oddzielającego kuchnię od salonu. Dodatkowo na dużej otwartej przestrzeni dziennej można zamontować delikatne oświetlenie ledowe przypodłogowe wzdłuż zabudowy meblowej, dzięki któremu strefa kuchenna jest stylowo podkreślona.

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej obok halogenów kierunkowych pojawiają się loftowe druciane lampy, a także kryształowe żyrandole, które podkreślają aranżacje kuchni w stylu glamour i neoklasycznych. Jedno jest pewne im więcej oświetlenia, tym piękniejsze i bardziej funkcjonalne pomieszczenie.

Dekoracja ścian w kuchni

Kuchnia coraz częściej z typowo roboczego pomieszczenia staje się ozdobą domu, jest dobrze wyposażona i funkcjonalna. W takim pomieszczeniu farba i zwyczajne płytki to za mało. Dlatego dekoratorzy wnętrz proponują rozwiązania, dzięki którym pomieszczenie staje się zupełnie wyjątkowe. Nasza propozycja to jedna ściana wyłożona laminowanymi lub drewnianymi panelami, które znajdują się również na podłodze. Inna możliwość to dekoracja ściany kuchennej naturalnym kamieniem, z którego powstał blat kuchenny. Zabawa formą i eleganckie duety sprawiają, że aranżacja kuchni staje się wielowymiarowa i niezwykła.

Inspiracje kuchenne

Jaki kolor ścian do kuchni?

W nowoczesnych kuchniach białe ściany zostają zastąpione przez szare beżowe, granatowe, antracytowe, a nawet czarne. Tak ciemny kolor ścian doskonale prezentuje się na dużej otwartej przestrzeni, z aneksem kuchennym i zabudowa kuchenna zajmuje tylko jedną lub dwie ściany. Ścianę nad blatem kuchennym można udekorować ładnymi płytkami bezfugowymi lub sześciokątnymi płytkami z kontrastującą fugą. Równie mocnym trendem są kwadratowe i prostokątne płytki ułożone w rzędach, żegnamy natomiast płytki ułożone na zakładkę, czyli w tak zwaną cegiełkę i jodełkę, które od 2021 roku są już niemodne. Szklane panele nad blatem kuchennym, w tym roku są z satynowe lub piaskowane, czyli z chropowatego szkła. Inną możliwością jest umieszczenie pod półprzezroczystym panelem szklanym grafiki ze wzorem płyty, z której wykonano zabudowę. W kuchniach w stylu glamour szkło i kafelki można zamienić na uroczą i bardzo elegancką ozdobną srebrną lub złotą mozaikę z motywem plastra miodu, lub na grafitowe lustra.

Jaka podłoga do kuchni?

Drewniana lub drewnopodobna podłoga w eleganckiej kuchni prezentuje się doskonale, podkreśla rangę pomieszczenia i łączy kuchnię z salonem. W aranżacjach monochromatycznych polecana podłoga to eleganckie białe płytki imitujące biały marmur lub gładkie na wysoki połysk. Natomiast w ultranowoczesnych aneksach kuchennych podłoga w części kuchennej najczęściej kontrastuje z podłogą w części dziennej, jest w kolorze zabudowy kuchennej lub bardzo zbliżonym.

Jakie tekstylia do kuchni?

W ultranowoczesnych minimalistycznych i loftowych kuchniach tkaniny są nie modne, a to oznacza, że nie pojawiają się w ogóle. Natomiast w aranżacjach kuchni neoklasycznych, retro i glamour tkaniny pojawiają się pod postacią uroczych półprzezroczystych firanek i zasłon, oraz tapicerowanych krzeseł. W nowoczesnych otwartych, jak i samodzielnych kuchniach doskonale prezentują się również nowoczesne dywany w modną marokańską koniczynę lub geometryczne wzory. Do kuchni polecamy praktyczne dywany zewnętrzne, które są plamoodporne, nie nasiąkają wilgocią i co najważniejsze są łatwe do utrzymania w czystości.

Klepka podłogowa i parkiet w jodełkę, które pamiętamy z ubiegłej epoki, znów są na czasie i pojawiają się w najpięknych aranżacjach kuchni i na podłogach w całej otwartej przestrzeni dziennej. Bielone deski podłogowe oraz panele imitujące naturalną deskę najlepiej nadgryzioną zębem czasu. Deski z odzysku lub postarzane pięknie kontrastują z nowoczesną zabudową meblową i dodają jej uroku.

Źródła:

Komentarze