Ocet w ogrodzie - do czego można go zastosować?

Ocet w ogrodzieOcet to naturalna i bezpieczna dla roślin oraz środowiska naturalnego substancja, którą można wykorzystać do ochrony przed pospolitymi szkodnikami i chorobami atakującymi rośliny ogrodowe oraz domowe rośliny doniczkowe. Ocet pomoże również ograniczyć wzrost chwastów, a także odstraszy mrówki i ślimaki.

Syntetyczne chemiczne środki ochrony roślin to substancje potencjalnie toksyczne, które są szkodliwe zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia ludzi. Podczas ich stosowania trzeba zachować szczególne środki ostrożności, a zatrucie nimi grozi poważnymi następstwami zdrowotnymi, a w niektórych przypadkach nawet śmiercią. Zdecydowanie bardziej ekologicznym i co najważniejsze w pełni bezpiecznym rozwiązaniem jest zastąpienie chemicznych środków ochrony roślin, tymi naturalnymi, takimi jak na przykład ocet spożywczy.

Zastosowanie octu do zwalczania szkodników roślin

Ocet możemy z powodzeniem wykorzystać do zwalczania popularnych szkodników: na dorosłych roślinach ogrodowych, balkonowych oraz doniczkowych uprawianych w domu. Nie zaleca się jego stosowania na młodych siewkach oraz szczególnie wrażliwych gatunkach roślin o bardzo delikatnych liściach. Z powodzeniem jednak możemy po niego sięgnąć, gdy mszyce lub inne szkodniki zaatakują rośliny ozdobne, sadownicze lub warzywa.

Do oprysku przeciw szkodnikom wykorzystuje się wodny roztwór octu w proporcji 1 część octu na 10 części wody. Do roztworu powinniśmy również dodać nieco zwykłego szarego mydła, mydła ogrodniczego lub delikatnego płynu do naczyń, co spowoduje, że preparat dłużej utrzyma się na roślinach i na samych szkodnikach na nich bytujących.

Naturalny środek ochrony roślin z octu możemy wykorzystać w formie oprysków - wystarczy zaopatrzyć się w spryskiwacz do kwiatów w sklepie ogrodniczym lub nasączyć w nim szmatkę i przecierać nią delikatnie porażone przez szkodniki części roślin.

Ocet pomoże zwalczyć między innymi takie uciążliwe szkodniki roślin jak:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • gąsienice na przykład bielinka,
  • miseczniki,
  • tarczniki.

Ocet na chwasty

Wodny roztwór zwykłego spirytusowego octu spożywczego to również niezwykle skuteczny środek chwastobójczy. Wystarczy sporządzić preparat z 1 części octu i 2 części wody i spryskać nim niepożądane chwasty, które wyrosły w ogrodzie. Ulegną one zniszczeniu i zaschną. Preparat będzie jeszcze skuteczniejszy, gdy dodamy do niego odrobinę sody oczyszczonej. Pamiętajmy, aby nie spryskiwać takim preparatem roślin ogrodowych, które nie są chwastami, zwłaszcza tych młodych, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich wzrost.

Co jest niezwykle istotne, taki naturalny środek chwastobójczy jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia i nie zaszkodzi środowisku, czego nie można powiedzieć o bardzo niebezpiecznych preparatach chwastobójczych zawierających glifosat, który wywołuje wiele chorób w tym tak poważne jak nowotwory i przewlekłe choroby autoimmunologiczne. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Dlatego lepiej usunąć chwasty ogrodowe ręcznie lub zrobić ekologiczny środek na chwasty z octu.

Ocet to również świetny naturalny preparat odstraszający mrówki i ślimaki. Wystarczy posmarować nim brzeg donicy lub chodnik, czy płytki w pobliżu zaatakowanych roślin, a szkodniki zaczną ich unikać, ponieważ nie znoszą one octu.

Ocet okaże się skuteczny także wtedy, gdy chcemy zniechęcić kota do obgryzania liści jakiejś rośliny doniczkowej. Posmarujmy nim doniczkę, a zwierzę przestanie się do niej zbliżać.

Ocet do zakwaszania gleby w ogrodzie

Ocet pomoże nam zakwasić glebę w dużych pojemnikach pod uprawę roślin lub na niewielkich obszarach naszego ogrodu. Wiele gatunków roślin do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje podłoża kwaśnego. Rosną w nim lepiej choćby różaneczniki.

Pamiętajmy, że możemy zakwasić podłoże octem tylko wtedy, gdy jeszcze nie rosną w nim rośliny. Aby to zrobić, powinniśmy sporządzić roztwór z 1 części octu i 8 części wody i obficie polewać nim podłoże, które chcemy zakwasić. Ziemię warto również dobrze przekopać lub wymieszać. Po zabiegu odczekujemy kilka dni w i sprawdzamy pH podłoża w kilku różnych miejscach. Jeśli nadal jest ono zbyt wysokie w stosunku do naszych potrzeb, cały zabieg powtarzamy. Po zakwaszaniu ziemi octem musimy odczekać około 4 tygodni, zanim będziemy mogli posadzić niej rośliny.

Z kolei, jeśli chcemy zakwasić podłoże, w którym już rosną rośliny, możemy to zrobić, dodając do niego nieco torfu lub zwykłe fusy z kawy. Jeśli to okaże się niewystarczające, sięgnijmy po profesjonalne nawozy zakwaszające glebę dostępne w kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych.

Zwykły ocet spożywczy to bardzo tani, bezpieczny, ekologiczny i sprawdzony środek, który pomoże nam walczyć ze szkodnikami roślin. Warto wypróbować jego działanie.

Komentarze