Odkurzacz centralny - poznaj jego największe zalety

Odkurzacz centralnyOdkurzacz centralny to system stosowany w nowym budownictwie. Dzięki niemu sprzątanie staje się wygodniejsze i efektywniejsze. Na czym polega? Czy warto dokonać takiej inwestycji?

Z czego składa się system centralnego odkurzania?

Główną częścią jest tak zwana jednostka centralna, która jest agregatem. Wytwarza ona podciśnienie. Do niej podłącza się przewody łączące ją z gniazdami ssącymi. Najczęściej znajduje się ona w pewnej odległości od pomieszczeń mieszkalnych.

Odkurzacz centralny zapewnia efektywne sprzątanie dzięki odpowiedniemu umieszczeniu gniazd ssawnych. Do sprzątania służy wygodny w użyciu wąż.

Cały system uruchamia się za pomocą włożenia węża do gniazda ssącego lub za pomocą włącznika znajdującego się na wężu. Zbierane odpady przechodzą przez rury PVC do głównej jednostki. Na zewnątrz przedostaje się już oczyszczone powietrze. Aby do tego doszło, instalacja wylotowa powinna przechodzić jak najkrótszą drogą od jednostki centralnej. Sam odkurzacz należy umiejscowić tam, skąd najłatwiej będzie opróżnić pojemnik ze śmieciami.

Jakie są zalety odkurzaczy centralnych?

Główna różnica między odkurzaczem centralnym a tradycyjnym odkurzaczem jest jakość powietrza u wylotu systemu. W sprzęcie tradycyjnym powietrze wraca do pomieszczenia po uprzednim przejściu przez filtr lub worek. Odkurzacz centralny gwarantuje oczyszczenie powietrza i odprowadzenie go na zewnątrz. Dzięki temu wszystkie drobnoustroje zostają zebrane w jednym miejscu, a nie wylatują z powrotem.

Nowoczesne systemy są zbawienne dla alergików. Zbierany kurz jest usuwany z niemal stuprocentową skutecznością.

Wyróżnia się także dużo większą siłą ssącą. Do tego dochodzą różnego rodzaju akcesoria ułatwiające obsługę i zbieranie śmieci z trudnodostępnych miejsc czy innych instalacji jak np. instalacja kominkowa. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, bezpieczne i ciche.

Użytkownik nie musi przenosić zwykle ciężkiego odkurzacza. Sprzątanie polega na obsłudze lekkiego węża.

W jaki sposób zainstalować odkurzacz centralny?

W jaki sposób zainstalować odkurzacz centralny? Przede wszystkim powinni zająć się tym specjaliści, gdyż nieodpowiedni montaż będzie przyczyną nieprawidłowego działania całego systemu.

Oddanie montażu odkurzacza centralnego w ręce doświadczonej firmy zaoszczędzi wielu kłopotów i wydatków. Aby zainstalować taki układ, w budynku powinny działać wszelkie potrzebne instalacje. Dlatego nie ma problemu, jeśli do zakupu odkurzacza dojdzie w trakcie dużego remontu w starym budynku.

Komentarze