Ogród w kolorach czerwieni i bordo

DziewczynkaCzerwienie i brodo to bardzo przyjemne dla oka, ciepłe kolory. Dlatego warto zastosować te odcienie przy aranżacji ogrodu. Dzięki takiemu połączeniu osiągnąć można dużą różnorodność oraz oryginalny efekt wizualny.

Czerwień i bordo

Kolory takie jak czerwony i bordowy występują w ciepłych odcieniach. Tego typu kolorystyka zazwyczaj nieco zmniejsza wizualnie wnętrza ogrodowe. Dlatego w przypadku małych przestrzeni, nie sprawdzają się te barwy w formie kolorów dominujących. Czerwień nie zawsze pasuje do każdego stylu ogrodowego. Należy zachować ostrożność w ogrodach wiejskich i naturalistycznych, ponieważ wiele gatunków roślin o intensywnym, czerwonym kolorze liści i kwiatów nie wyglądają w nich naturalnie. Dlatego warto bardzo szczegółowo przeanalizować ich stosowanie. Należy zachować umiar, ponieważ są to bardzo intensywne barwy. Jeżeli występują w zbyt dużej ilości, mogą okazać się zbyt przytłaczające. Dlatego warto bardzo dobrze rozplanować obecność tych kolorów w ogrodzie. Miłośnicy ciepłych barw z pewnością zechcą wyróżnić je zarówno na kwiatach, pędach, pąkach czy liściach, jak i owocach.

Kolorowy ogród

Kolor czerwony

Czerwień to najintensywniejszy kolor. Symbolizuje emocje i życie. Barwa ta kojarzona jest również z miłością, ponieważ stała się niejako jej natychmiastowo rozpoznawalnym herbem. Kolor czerwony pobudza do działania i intensywnie wpływa na ludzi znajdujących się w przestrzeniach otoczonych czerwienią. Dlatego warto stosować je w miejscach, gdzie odbywają się różne formy aktywnego wypoczynku. Mogą to być również tzw. strefy reprezentacyjne, które przyciągają wzrok i sprawiają, że przestrzeń jest w stanie nabrać bardziej większej dynamiki. W tradycyjnych strefach wypoczynkowych polecane jest raczej unikanie czerwieni.

Odcienie bordowego

Podobnie jak w przypadku barwy czerwonej, odcienie bordowego wywołują silny oddźwięk emocjonalny. Kolor ten kojarzony jest z romantyzmem, miłością, spacerami we dwoje oraz silnymi uczuciami. Jest to niezwykle ciepła i mocna barwa, która najczęściej stanowi bardzo kobiecy odcień. Osoby, które lubują się w odcieniach bordowego zazwyczaj słyną z pewności siebie oraz potężnej siły wewnętrznej. To właśnie dla takich osób przeznaczone są ogrody w odcieniach czerwonego i bordowego.

Kolorowy ogród

Rośliny w kolorze czerwieni i bordo

W wielu szkółkach spotkać można niezwykłe rośliny w odcieniach mocnej czerwieni i bordo. Najczęściej barwy te obecne są w kolorystyce kwiatów i owoców, a także roślin o bujnych pędach i liściach posiadających zbliżone odcienie. Liście zazwyczaj zabarwiają się na taki kolor jesienią lub wiosną, a niektóre nawet przez cały rok posiadają ciepłą kolorystykę. Również niektóre drzewa iglaste charakteryzują się młodymi przyrostami o oryginalnym kolorze malinowym. Żeby roślina wybarwiła się na odcień czerwieni lub bordowego, powinna znajdować się na stanowisku słonecznym lub co najmniej półcienistym. Aby liście lub pędy wykształciły określony barwnik nadający roślinom odpowiedni wygląd, muszą one intensywnie korzystać z promieniowania słonecznego.

Drzewa w kolorze czerwonym i bordowym

Przykładem może być chociażby ambrowiec balsamiczny, zwany również amerykańskim. Posiada bardzo intensywną kolorystykę liści jesiennych. Są one nieco podobne do klonu i klapowane. Przebarwiają się one na bardzo mocny kolor czerwony. W młodej formie drzewa mają kulisty kształt korony, który później osiąga stożkową postać. Innym ciekawym gatunkiem jest brzoza brodawkowata, posiadająca purpurowe wybarwienie kory oraz liści. Również buk pospolity może przybierać ciekawą postać z bordowymi liśćmi. Natomiast jabłoń purpurowa kwitnie bardzo obwicie na kolor karminowy lub malinowy. Młode liście również mogą mieć bordowy odcień. Jesienią zdobią je drobne, czerwone owoce.

Kolorowy ogród

Drzewa iglaste oraz byliny

Wyróżnić można również iglaste drzewa, które doskonale sprawdzą się w czerwono-bordowym ogrodzie. Należą do nich:

  • modrzew europejski - jego młode szyszki mają różowo-czerwony kolor, który w połączeniu z soczystą zielenią młodych igieł prezentuje się wyjątkowo malowniczo.
  • świerk Roseospica - to wyjątkowo zwarte drzewo, posiadające czerwone wiosenne przyrosty. Po okresie zimowym końcówki gałązek wyglądają bardzo efektownie i stanowią interesujący akcent podkreślający ogród. W takiej formie mogą utrzymać się nawet kilka tygodni.

Oprócz drzew iglastych, warto wymienić również byliny.

  • żurawki
  • rozchodniki
  • trawa ozdobna
  • krwawnik ozdobny

Jesienią tworzą one czerwone, płomienne kępy, które prezentują się bardzo malowniczo w ogrodzie. Większość bylin jest odporna na słabą ziemię oraz suszę. Wiele z tych odmian może kwitną na wiele innych kolorów, w zależności od określonego gatunku oraz jego odmiany.

Kolorowy ogród

Czerwone i bordowe krzewy

Przykładem intrygującego krzewu do ogrodu, może być rozległy dereń biały. Jego kora mieni się czerwonym kolorem. Ponieważ jest to krzew liściasty, może stanowić dekorację również zimą, kiedy jego liście opadną. Odmianę bordową posiada również pęcherznica kalinolista. Jej mocny odcień wymaga słonecznych stanowisk. Roślina wyróżnia się klapowanymi, podobnymi do kaliny liśćmi. Pęcherznica kalinolista kwitnie na biało, podobnie jak perukowiec podolski. Ten krzew również posiada odmianą o liściach bordowych, które zabarwione są bardzo intensywnie. Kwiatostany mają interesującą formę puchu. Owoce w kolorze czerwonym posiada głóg jednoszyjkowy lub dwuszyjkowy. Bardzo długo pozostają one na krzewie i wyglądają niezwykle malowniczo.

Autor: www.ogrodolandia.pl.

Komentarze