Aranżacja ogrodu w stylu włoskim

Ogród w stylu włoskimWłoskie ogrody kojarzą nam się z bujną soczystą zielenią, obfitością barw kwitnących kwiatów i zniewalającym aromatem ziół. Włoska przyroda i krajobrazy są urzekające. Smukłe cyprysy, kwitnące drzewa cytrynowe, bajeczne oleandry, piękne ogrody ziołowe i warzywne Italii budzą zachwyt od tysięcy lat. Całości dopełniają również piękne dzieła sztuki w postaci rzeźb i fontann zdobiących włoskie ogrody.

Aby mieć swój własny ogród w stylu włoskim wcale nie trzeba przeprowadzać się od Włoch. Możemy go z powodzeniem zaaranżować w Polsce. Choć są gatunki roślin wywodzące się z południa Europy, które nie będą dobrze rosły w naszym klimacie, to wiele pięknych roślin rodem z klasycznych i wiejskich ogrodów włoskich nadaje się do uprawy w Polsce. Dowiedz się jak zaprojektować i założyć ogród włoski.

Jak wygląda ogród w stylu włoskim?

Włoskie ogrody to kwintesencja piękna, harmonii i elegancji. Są one spełnieniem marzeń o ogrodzie pełnym kwitnących kwiatów i ziół w połączeniu w kojącym szumem wody oraz zachwycającymi dziełami sztuki.

Wiejskie włoskie ogrody przydomowe pełne ziół i warzyw zwane orto istniały od wieków. Natomiast eleganckie i wystawne pałacowe założenia ogrodowe rozkwitły w epoce renesansu, kiedy to zamożne rody włoskie z północy kraju zaczęły zakładać przy swoich rezydencjach piękne ogrody inspirowane kulturą i sztuką antyczną. Rosły w nich wyjątkowo dekoracyjne gatunki roślin, ale również znajdowały się piękne rzeźbione fontanny, altany i inne dzieła sztuki.

Wiele z tych pięknych ogrodów można zwiedzać do dziś. Zdjęcia i filmy o nich dostępne są również online, możemy więc w każdej chwili zapoznać się z ich aranżacją. Warto czerpać z nich inspirację, ponieważ ich piękno jest ponadczasowe.

Zanim przystąpimy do projektowania naszego własnego ogrodu w stylu włoskim, zastanówmy się jaki rodzaj założenia podoba nam się najbardziej. Ogrody Italii, choć wszystkie mają cechy wspólne, to jednak zdecydowanie się od siebie różnią. Można się spotkać zarówno z eleganckimi typowo parkowymi założeniami ogrodowymi, jak i rustykalnymi, naturalistycznymi ogrodami w stylu wiejskim. Przyjrzyjmy się cechom najpopularniejszych trendów ogrodowych rodem z Włoch.

Dwa podstawowe rodzaje ogrodów włoskich

1. Klasyczny ogród włoski

Ogród w klasycznym stylu włoskim z założenia ma stanowić przedłużenie architektury budynku, do którego przylega. Jest on stworzony na zasadzie złotego podziału. Bardzo ważne są nie tylko posadzone gatunki roślin, ale również forma, w jakiej poprowadzono nasadzenia. Włoskie ogrody klasyczne są geometryczne i symetryczne, panuje w nich harmonią i porządek. Nic tutaj nie jest przypadkowe.

Projektowanie takiego ogrodu warto zacząć na klasycznej bazie krzyża, dodając następnie elementy wpisane w okręgi trójkąty. Ogromną rolę w ogrodzie odgrywają wyznaczone zadbane ścieżki, które mogą być wysypane żwirem lub wyłożone brukiem. Nieodzownymi elementami włoskiego klasycznego ogrodu są również duże donice z roślinami i rzeźny rozmieszczone na końcach osi oraz w centralnych częściach ogrodu. Nie muszą to być dzieła ściśle nawiązujące do rzymskiej kultury starożytnej, którą fascynowali się renesansowi projektanci włoskich ogrodów. Świetnie sprawdzą się choćby elementy sztuki nowoczesnej. Ważne jedynie, aby wszystkie wybrane przez nas elementy dekoracyjne harmonijnie ze sobą współgrały i były utrzymane w podobnej stylistyce.

We włoskich ogrodach klasycznych królują strzeliste cyprysy i roślinność formowana na przykład pięknie przycięte bukszpany czy cisy. Możemy je wykorzystać również w naszym włoskim ogrodzie. Sprawdzą się również popularne i bardzo ładnie rosnące w naszym klimacie żywotniki, cyprysiki i formowane żywopłoty na przykład z cisów lub grabów.

2. Toskański ogród wiejski

Włoskie ogrody wiejskie zdecydowanie różnią się od dostojnych i eleganckich założeń klasycznych. Takie założenie ogrodowe jest typowo rustykalne, swobodne i ma w sobie odrobinę dzikości naturalnych łąk.

Centralną częścią włoskiego ogrodu wiejskiego w stylu toskańskim jest warzywnik, gdzie uprawiane są:

  • pomidory,
  • bakłażany,
  • kapusta,
  • fasolka i inne jarzyny.

Nie może też zabraknąć ogródka ziołowego. Jego granice nie są ściśle wyznaczone. Zioła są mile widziane właściwie w każdej części ogrodu.

W takim ogrodzie znajdziemy też typowe dla klimatu śródziemnomorskiego rośliny takie jak cytrusy, oliwki czy winorośl. W naszym klimacie również można je z powodzeniem uprawiać, jednak wyłącznie w donicach, ponieważ konieczne będzie ich przezimowanie w domu. Zdecydowanie warto posadzić winorośl - wiele gatunków świetnie się rozrasta i bardzo ładnie owocuje również w Polsce. Inspiracji oraz porad co do wyboru winnych szczepów poszukajmy choćby w dobrze prosperujących winnicach lubuskich.

W wiejskim ogrodzie w stylu toskańskim znajdziemy również wygodne i stylowe drewniane meble. Oczywiście nie może też zabraknąć wydzielonego miejsca na postawienie stołu, przy którym spotykają się i wspólnie biesiadują rodziny i przyjaciele.

Aranżacja ogrodu w stylu włoskim

Choć nasz klimat znacznie różni się od tego śródziemnomorskiego, to również w Polsce możemy urządzić piękny ogród w stylu włoskim. Nie chodzi przecież o to, by idealnie skopiować każdy element ogrodu i posadzić dokładnie te same gatunki roślin. Możemy urządzić nasz włoski ogród, również korzystając z rodzimych materiałów i roślin. Wystarczy, że zainspirujemy się ogólnymi założeniami na bazie, których powstają ogrody włoskie.

Projektując i zakładają ogród w stylu włoskim, weźmy pod uwagę takie elementy jak:

1. Wybór kolorów i materiałów

W kolorystyce ogrodów w stylu włoskim ogromną rolę odgrywa soczysta wyraźną ciemna zieleń. Na jej tle przepięknie prezentują się wyraziste barwy owoców i kwiatów:

  • czerwień,
  • żółć,
  • intensywne błękity,
  • amarant,
  • kolor pomarańczowy.

W ogrodzie takim królują naturalne materiały nawiązujące swoimi odcieniami do barw natury jak na przykład:

  • terakota w beżach i zgaszonych pomarańczach,
  • naturalne kolory drewna,
  • kamień naturalny w różnych odcieniach (piaskowiec, wapień, marmur),
  • terakotowe, gliniane lub ceramiczne donice,
  • parasole ogrodowe i markizy wykonane z tkanin naturalnych takich jak gruby len, bawełna czy płótno konopne w jasnych stonowanych barwach.

2. Rośliny do ogrodu w stylu włoskim

W klasycznym ogrodzie włoskim nie może zabraknąć strzelistych smukłych drzew. W Italii są to najczęściej cyprysy. W naszym klimacie możemy je z powodzeniem zastąpić tujami szmaragdowymi. Nie zapominajmy też o intensywnie zielonych dających się formować drzewach i krzewach.

W naszych warunkach idealnie sprawdzą się:

  • cisy,
  • bukszpan,
  • głogownik,
  • graby,
  • kalina,
  • laurowiśnia.

Nie zapominajmy też o kwitnących wiosną i latem krzewach. Możemy posadzić w dużych donicach piękne oleandry, ale sprawdzą się także rosnące w gruncie piękne forsycje, magnolie czy okazała kalina koralowa.

Z kole w ogrodzie w stylu toskańskim nie może zabraknąć ziół i warzyw. Choć w naszym kraju okres wegetacyjny jest znacznie krótszy niż na południu Europy, to wiele roślin wywodzących się z rejonów śródziemnomorskich pięknie rośnie, a niektóre nawet bez problemu zimują u nas w gruncie. Takie gatunki ziół jak rozmaryn, lawenda czy mięta spokojnie przetrwają zimę. Natomiast inne przykładowo bazylia, tymianek, szałwia czy oregano, muszą być wysiewane każdej wiosny. Warto też posadzić swojską pietruszkę, koperek czy majeranek, które często wykorzystywane są w naszej rodzimej kuchni. Wiejski ogród toskański ma bowiem mieć charakter typowo użytkowy. Zioła, owoce i warzywa w nim rosnące powinny służyć nam codziennie podczas przygotowywania posiłków.

W najbardziej nasłonecznionej części ogrodu koniecznie załóżmy choćby niewielki warzywnik. W toskańskich ogrodach krzaczki wręcz uginają się od pomidorów, a na grządkach rośnie seler naciowy i bakłażany. W naszym ogródku warzywnym możemy jednak posadzić takie warzywa, które my sami najbardziej lubimy i z których najczęściej korzystamy.

Na grządkach mogą znaleźć się choćby:

  • marchew,
  • pietruszka,
  • seler,
  • kapusta,
  • fasolka szparagowa,
  • pomidory przy palikach.

Warto też posadzić dobrze rosnące w naszym klimacie krzewy owocowe - porzeczki maliny, truskawki, agrest.

3. Elementy wodne w ogrodzie w stylu włoskim

Woda odgrywa szczególną rolę w ogrodach urządzonych w klasycznym stylu włoskim. Pięknie kontrastuje ona z ciemną zieleni drzew i krzewów, a także łagodzi nieco i harmonizuje geometryczne formy przeważające w takim założeniu ogrodowym.

Wodę możemy wprowadzić do naszego ogrodu w postaci:

  • niewielkiej fontanny,
  • oczka wodnego,
  • strumyka,
  • eleganckiego kamiennego basenu z roślinami wodnymi.

Z kolei w toskańskim założeniu ogrodowym pięknie będzie wyglądać kamienna studnia lub stylowa pompa abisyńska.

Jeśli chcemy, aby nasz włoski ogród zdobiły cytrusy, drzewa oliwne, drzewa figowe i oleandry, pamiętajmy, że rośliny te nie przezimują w naszym klimacie, dlatego konieczna jest ich uprawa w dużych donicach i przeniesienie do pomieszczenia na okres jesienno-zimowy. Decydując się na uprawę tych gatunków pamiętajmy, że są to rośliny osiągające znaczne rozmiary. Zastanówmy się wiec, czy posiadamy odpowiednio duże, jasne pomieszczenie, w którym temperatura w zimie nie spada poniżej 10 stopni, aby móc tam bezpiecznie przechować rośliny do wiosny.

Komentarze