Ogrodowe domki dla dzieci (dla dziewczynki i dla chłopca)

Ogrodowy domek dla dzieciWraz z nadejściem lata, nasze dzieci przenoszą swoją aktywność do ogrodu. Warto urządzić im w naszej przestrzeni przydomowej ciekawe miejsca do zabaw. Jedną z największych atrakcji z pewnością będą domki do zabaw.

Prawie każde dziecko marzy o ciekawie urządzonej kryjówce, w której może schować się przed rodzicami i do której może zapraszać swoich kompanów. Najbardziej atrakcyjne dla dzieci są zawsze domki na drzewach. Nie jest jednak łatwo stworzyć taki domek: potrzebne jest drzewo o sprzyjającej budowie, na którym dodatkowo trzeba stworzyć rusztowanie, na którym wspierałby się domek. Aby konstrukcja była bezpieczna, potrzebne są nie lada umiejętności techniczne.

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie kupno domku w gotowej postaci w jednym ze sklepów z wyposażeniem ogrodów. Wybór jest naprawdę duży: na rynku dostępne są domki drewniane, plastikowe i metalowe. Są to domki na słupach lub parterowe. Mogą być wykonane z desek lub z bali. Ciekawym rozwiązaniem mogą być domki modułowe, połączone z innymi atrakcjami dla dzieci, tj. huśtawki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie lub karuzele.

Ogrodowy domek dla dzieci

Wybierajmy domki dostosowane do wieku dzieci. Fot. Ogrodosfera

Wybierajmy te domki, które zbudowane zostały zgodnie z powszechnymi zasadami bezpieczeństwa, a także takie, które są dostosowane do wieku dzieci. Dotyczy to nie tylko rozmiaru, ale też jakości materiału, z którego domki są zrobione, a także tego, czy w konstrukcji znajdują się elementy narażające dziecko na uszkodzenie ciała. W wyborze domku do zabaw, koniecznie też trzeba wziąć pod uwagę preferencje i osobowość dzieci. Chłopcy zwykle cieszą się z domków, których aranżacja stwarza możliwość urządzania bitew i tworzenia zabaw w statek piracki. Dziewczynki natomiast najczęściej cieszą się z domków, w których mogą urządzać zabawy w sklep lub "w dom".

Ogrodowy domek dla dzieci

Moduł nawiązujący do statku pirackiego. Fot. Ogrodosfera

Szczególnie atrakcyjne dla dzieci jest umiejscowienie domku w nietypowym miejscu. Stąd tak duża popularność wspomnianych domków na drzewie. Częściowym zamiennikiem dla domków na drzewie mogą być domki zbudowane na słupach. Jeśli dodatkowo obsadzimy je gęstymi roślinami pnącymi, wówczas dziecko będzie mogło poczuć się w takim domku jak w wielkim pniu drzewa. Kupując domki n a słupach, zadbajmy o to, aby drabinka prowadząca do jego wnętrza miała wygodne dla dziecka szczebelki, zabezpieczającą barierkę oraz aby była wykonana z materiału, którego nawierzchnia nie stanie się szybko zbyt śliska.

Ogrodowy domek dla dzieci

Domki drewniane wsparte na słupach mogą częściowo

zastępować domek na drzewie. Fot. Ogrodosfera

Z drewna, czy z plastiku?

Osoby, które potrzebują domku wspartego na słupach lub domku modułowego, nie mają wyboru: musi być to konstrukcja drewniana. Dziecięce ogrodowe domki do zabawy z tworzywa sztucznego nie mogą zwykle osiągać takich rozmiarów jak przeciętnej wielkości domki drewniane. Są więc przeznaczone głównie dla najmłodszych dzieci. Wynika to ze specyfiki materiału, jakim jest plastik: nie możemy zbudować z niego zbyt rozłożystej budowli, bo tworzywo zacznie zmieniać swój kształt i będzie zagrażać korzystającym zeń dzieci.

Ogrodowy domek dla dzieci

Fot. Domki ogrodowe plastikowe są przeznaczone

głównie dla małych dzieci. Fot. Ogrodosfera

Jeśli jednak potrzebujemy domku o stosunkowo niewielkich rozmiarach i mamy wybór między domkiem plastikowym, a drewnianym, wówczas należy dążyć do kompromisu pomiędzy trwałością drewna, a atrakcyjnością domku plastikowego. Domki plastikowe mogą bowiem występować w najróżniejszych kształtach i kolorach. Można dokooptować do nich tunele (z materiału lub z transparentnego tworzywa sztucznego), a także moduły pomocne do urządzania zabaw tematycznych.

Ogrodowy domek dla dzieci

Domki plastikowe mogą być wyposażone w moduły

pomocne w urządzaniu zabaw tematycznych. Fot Ogrodosfera

Domki plastikowe są zdecydowanie tańsze niż domki drewniane, są wygodne w eksploatacji (aby je umyć, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką lub spłukać wodą ze szlaucha). Są bezpieczne dla dzieci: ich rogi zwykle są zaokrąglone, nie są wywrotne, nie przepuszczają wilgoci, a ich podłoga jest stworzona z tworzywa sztucznego izolującego od chłodu żywego podłoża. Zimą, domki plastikowe mogą zostać przeniesione do domu, gdzie zabawa może dalej trwać w najlepsze. Dodatkowo, dzięki niewielkiej wadze, domki plastikowe można ze swobodą przenosić z miejsca na miejsce. Dzięki temu, zapewnimy dziecku wciąż nowe możliwości wykorzystania domku. Szukając nowych miejsc w ogrodzie, warto wybierać te, które są osłonięte przed wiatrem oraz przed słońcem. Istotną wadą domków plastikowych jest bowiem to, że szybko się nagrzewają.

Ogrodowy domek dla dzieci

Zimą, domki plastikowe mogą zostać przeniesione do domu,

gdzie zabawa może dalej trwać w najlepsze. Fot. Ogrodosfera

Porównując domki drewniane z domkami plastikowymi, należy wziąć pod uwagę również taki czynnik jak awaryjność. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają domki z drewna. Drewno jako materiał naturalny, o ile jest odpowiednio zaimpregnowany, nie odbarwia się ani nie pęka pod wpływem słońca lub gdy zostawimy go zbyt długo na słońcu. Domki z drewna mają optymalny mikroklimat, co oznacza, że panuje w nich odpowiedni dla zdrowia poziom wilgotności oraz temperatura. Gdy jeden z elementów domku drewnianego ulegnie awarii, wówczas żadnym problemem nie będzie dla nas wymiana lub naprawa tej części, bez nadwyrężenia estetyki całej konstrukcji. Niestety jednak, za każdym razem, gdy będziemy chcieli zmienić umiejscowienie domku drewnianego, będzie to wiązało się z koniecznością rozbrojenia go na części pierwsze.

Ogrodowy domek dla dzieci

Drewniany domek dla dzieci, Fot. Ogrodosfera

Komentarze