Ogrzewanie konwekcyjne vs ogrzewanie na podczerwień - różnice w zastosowaniu obu rozwiązań

OgrzewanieIstnieje wiele sposobów na zapewnienie ciepła w domu. Jedne są bardziej tradycyjne, inne technologie dopiero z wolna zdobywają zwolenników. W ostatnim czasie pojawiło się rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla dobrze znanych systemów konwekcyjnych. Jest to ogrzewanie oparte na promieniowaniu podczerwonym. W jaki sposób działają oba rozwiązania? Czym się różnią i czy warto postawić na podczerwień?

Sposób działania klasycznego ogrzewania konwekcyjnego

W polskich warunkach klimatycznych posiadanie wydajnego i efektywnego ogrzewania w domu jest prawdziwą koniecznością. Okresy jesienno-zimowej słoty potrafią ciągnąć się w nieskończoność, temperatura wówczas drastycznie spada, nie ma słońca, a za to znacząco wzrasta wilgotność.

W większości domów stosuje się standardowe ogrzewanie konwekcyjne, bazujące na kaloryferach. W tym przypadku ciepło rozchodzi się w pomieszczeniu, przez unoszenie nagrzanych warstw powietrza do góry, gdzie powoli się wychładzając, zaczyna opadać.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Instalacja nie jest specjalnie rozbudowana i należy do stosunkowo prostych i tanich w montażu. Niestety, podczas samego użytkowania ogrzewanie kaloryferowe niesie ze sobą sporo niedogodności. Podstawową jest drastyczna różnica w temperaturze powietrza pod sufitem i przy podłodze, która może wynosić nawet 10 stopni Celsjusza.

Dodatkowo w tym przypadku nośnikiem ciepła jest powietrze, co sprawia, że im dalej dany przedmiot lub osoba znajdują się od źródła ciepła (np. kaloryfera), tym mniej będzie ono odczuwalne.

Ponadto ogrzewanie konwekcyjne wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Sprawia to, że poruszają się również drobinki kurzu i roztocza, czyli bardzo mocne alergeny, które znacząco utrudniają życie alergikom.

Podczerwień w służbie domowego ciepła

Przejdźmy teraz do systemów ogrzewania, opartych na podczerwieni. W ich przypadku przesył energii nie jest w żadnym stopniu powiązany z powietrzem. Ciepło pojawia się dopiero, gdy energia zostanie zaabsorbowana przez przedmioty i osoby, znajdujące się na jej drodze.

Mówiąc wprost, w przypadku systemu ogrzewania na podczerwień źródłami ciepła są wszystkie obiekty stałe, na które trafia fala elektromagnetyczna. Jest nim zatem ściana, podłoga, szafa i domownicy.

Czym się charakteryzuje ten tym ogrzewania? Przede wszystkim temperatura we wszystkich częściach pomieszczenia jest zbliżona, nie ma tak wielkich różnic, jak przy ogrzewaniu konwekcyjnym.

Nie ma również problemu unoszenia się w powietrzu roztoczy, gdyż podczerwień nie powoduje w żadnym stopniu cyrkulacji powietrza. Jedynym rodzajem wpływu, jaki ma ono na powietrze we wnętrzu, jest jego ujemna jonizacja. Ma to dobry wpływ na samopoczucie i zdrowie przebywających w pomieszczeniu osób.

Promieniowanie podczerwone jest mocno absorbowane przez przegrody (ściany, sufit itp.), z tego też powodu wpływa pozytywnie na ich kondycję, zapobiegając zagrzybieniu i pojawieniu się niebezpiecznych plam wilgoci i pleśni.

Rodzaje promieniowania podczerwonego, stosowanego w ogrzewaniu

W systemach ogrzewania opartych na podczerwieni stosuje się trzy długości fali: fale krótkie (IR-A), fale średnie (IR-B) oraz fale długie (IR-C). Czym się one różnią? Można dokonać znaczącego uproszczenia i stwierdzić, że im krótsza jest fala podczerwona, tym więcej ciepła jest emitowane przez grzejnik.

Każdy z rodzajów, ze względu na swoje właściwości, może być używany w różnych przestrzeniach. Technologia krótkofalowa bywa z powodzeniem stosowana na powierzchniach wielkogabarytowych, na przykład w halach produkcyjnych, supermarketach itp. Za to długie fale najlepiej sprawdzają się w zamkniętych i niewielkich pomieszczeniach domowych lub w saunach na podczerwień, które zaczynają mieć coraz więcej zwolenników.

Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie?

Każdy dom ma swoją specyfikę i potrzebuje znalezienia rozwiązania, które da wystarczającą ilość ciepła. Ogrzewanie na podczerwień, jeśli zdecydujemy się na produkt wysokiej jakości, jest nowoczesne i zdecydowanie energooszczędne. Sprawdza się w większych pomieszczeniach, jak i w domowym zaciszu, niosąc ze sobą szereg korzyści. Warto je rozważyć w trakcie projektowania instalacji cieplnych do naszych wnętrz.

Autor: www.econovli.pl.

Komentarze