Ogrzewanie podłogowe - zalety, montaż krok po kroku

Ogrzewanie podłogoweWygodną i efektywną alternatywą dla tradycyjnych grzejników montowanych w pomieszczeniach jest ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego są łatwe montażu i nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń - zarówno do łazienek i kuchni, jak i sypialni, salonu czy przedpokoju. Takie ogrzewanie będzie odpowiednie nie tylko pod płytki, ale również pod panele, drewno czy wykładziny.

Wiele osób wybiera ogrzewanie podłogowe ze względów estetycznych, chcąc uniknąć wieszania kaloryferów na ścianach. Konwencjonalne grzejniki zabierają bowiem sporo przestrzeni i ograniczają możliwości aranżacyjne.

Ogrzewanie podłogowe - zalety

Taki nowoczesny system ogrzewania mieszkania ma liczne zalety. Są to:

1. Estetyka wnętrza
Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniu bez zakłócania jego estetyki. Decydując się na to rozwiązanie, unikniemy konieczności montażu kaloryferów na ścianach. Dzięki temu nie stracimy cennej przestrzeni i zyskamy większe możliwości dowolnej aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników nie wymaga ono prowadzenia mocno rzucających się w oczy rurek wzdłuż ścian czy sufitów.

2. Równomierne ogrzewanie pomieszczeń
Instalacja grzewcza w postaci specjalnych rurek jest rozmieszczona równomiernie pod całą powierzchnią podłogi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia optymalną dystrybucję ciepła. W przypadku tradycyjnych grzejników ogrzane powietrze jest rozprowadzane mniej efektywnie, co może powodować istotne różnice w temperaturze w pobliżu grzejnika oraz w drugim końcu pomieszczenia. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, unikniemy tego problemu.

3. Wygoda użytkowania
System ogrzewania podłogowego sprawia, że podłoga jest po prostu ciepła, co czyni ją niezwykle przyjemną w użytkowaniu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w łazience, gdzie często chodzimy na boso, ale również w sypialni czy pokoju dziecięcym. Ten rodzaj ogrzewania sprawi, że nawet chodzenie po z natury chłodnej powierzchni płytek ceramicznych będzie czystą przyjemnością. Znacznie podniesie to nasz komfort życia w trudnym okresie jesienno-zimowym.

4. Wszechstronne zastosowanie
Ogrzewanie podłogowe w żaden sposób nie ogranicza wyboru okładziny podłogowej do pomieszczenia. Możemy je bowiem zamontować zarówno pod płytkami, jak i pod panelami, drewnianą podłogą czy wykładziną. Oczywiście należy zwrócić szczególna uwagę na rodzaj wybieranego materiału i oznaczenia na produkcie. Szukajmy informacji o tym, czy dana okładzina nadaje się do ogrzewania podłogowego. A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, poradźmy się profesjonalnego sprzedawcy.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

Najczęściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Tutaj szczególnie liczy się nasz komfort termiczny. Ponadto takie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne przy małym metrażu, ponieważ nie musimy montować zabierającego miejsce tradycyjnego kaloryfera.

Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzi się również w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Dzięki niemu my i nasze dzieci możemy bezpiecznie i komfortowo chodzić boso po podłodze.

Takie rozwiązanie jest praktyczne również w salonie, gdzie będziemy mogli swobodnie poruszać się boso czy w samych skarpetkach, a także na przedpokoju, gdzie zdejmujemy obuwie po wejściu do domu.

Montaż ogrzewania podłogowego - krok po kroku

Panuje powszechne przekonanie, że montaż ogrzewania podłogowego jest bardzo skomplikowany. Nie jest to prawda. Nowoczesne systemy są łatwe w montażu, funkcjonalne i trwałe. Oczywiście instalacja ogrzewania podłogowego to praca, którą powinien wykonać fachowiec, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, że wszystko będzie funkcjonować prawidłowo.

Na system ogrzewania podłogowego składają się takie elementy jak:

  • instalacja grzewcza,
  • odpowiedniego rodzaju podkład,
  • okładzina podłogowa w postaci płytek, paneli, drewna, podłogi laminowane czy wykładziny.

Dokonując wyboru okładziny podłogowej, pamiętajmy, że powinna ona mieć odpowiednią grubość i opór cieplny. Nie może ona być zbyt cienka, ponieważ wówczas będzie mało odporna na działanie wysokiej temperatury z instalacji, ani zbyt gruba, gdyż spowoduje to znaczne straty ciepła i zmniejszenie efektywności ogrzewania.

Zaprojektowanie instalacji ogrzewania podłogowego zostawmy specjaliście. Samodzielnie niefachowo wykonany plan oraz praca mogą bowiem skutkować nieprawidłowościami w działaniu całego systemu.

Ogrzewanie podłogowe montuje się w kilku krokach:

1. Podłoże i izolacja

Prace montażowe rozpoczyna odpowiednie przygotowanie podłoża oraz izolacja. Podłoże powinno być czyste, gładkie i dobrze wypoziomowane, aby ułożone na nim płyty izolacji cieplnej porządnie przylegały na całej powierzchni. Izolację cieplną wykonuje się ze sztywnych płyt poliuretanowych lub styropianu bądź wełny mineralnej usztywnionej żywicą. Dobra izolacja jest bardzo ważna, żeby jak najmniejsza ilość ciepła z instalacji wypromieniowywała do gruntu lub pomieszczenia znajdującego się na niższej kondygnacji.

2. Dylatacje

Przy montażu ogrzewania podłogowego bardzo istotne są również odpowiednie dylatacje, czyli szczeliny, którymi trzeba oddzielić poszczególne pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym oraz przy ścianach. W szczelinach stosuje się izolację brzegową w postaci taśmy z pianki polietylenowej.

3. Ułożenie rur

Instalację grzewczą wykonuje się z rur giętkich ze zwoju. Ich długość dobiera się tak, aby każdy z obiegów był wykonany z jednego odcinka przewodu. To bardzo ważne, ponieważ instalacja taka musi być idealnie szczelna, szczególnie w miejscach, do których po zakończeniu prac nie będzie dostępu, czyli w wylewce. Brak połączeń pomiędzy przewodami minimalizuje ryzyko powstania jakichkolwiek nieszczelności. Pętle rur formuje się w spirale lub meandry, a odległość pomiędzy poszczególnymi rurami wynosi zwykle od 10 do 20 cm. Im odstępy te są mniejsze, tym bardziej wyrównana temperatura podłogi.

Do ogrzewania podłogowego wykorzystuje się rury z tworzywa sztucznego z barierą antydyfuzyjną. Są one formowane w pętle i podłączane do rozdzielaczy z przyłączami. Początek każdej pętli rur łączy się z rozdzielaczem zasilającym, do którego jest doprowadzana woda grzewcza ze źródła ciepła na przykład z pompy ciepła lub kotła.

4. Wylewka

Instalacja ogrzewania podłogowego pokrywana jest warstwą podkładu cementowego o grubości 60-70 mm. Do tego typu prac wykorzystuje się wylewki anhydrytowe, cementowe podkłady o podwyższonej elastyczności lub cementowe wylewki samopoziomujące grubowarstwowe.

Pamiętajmy, że ogrzewania nie będzie można uruchomić przez około 3 tygodnie po jego instalacji, ponieważ jest to okres tak zwanego sezonowania podkładu.

5. Wybór i położenie okładziny podłogowej

Ostatnim etapem prac jest ułożenie wybranej okładziny podłogowej.

System ogrzewania podłogowego to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które umożliwia również znaczne podniesienie estetyki wnętrz, dzięki uniknięciu zakładania tradycyjnych grzejników. Dobrze założone systemy ogrzewania podłogowego są trwałe i bardzo rzadko ulegają awariom.

Komentarze