Szyby okienne w oknach połaciowych dachowych - rodzaje

Okno połaciowe dachoweSzyby okienne w oknach połaciowych dachowych. W standardzie okna połaciowe mają zestaw szybowy składający się z dwóch tafli o grubości 4 mm, oddzielonych od siebie ramką dystansową. Od zewnątrz jest to szyba hartowana, a od wewnątrz szyba z powłoką niskoemisyjną. Natomiast wnętrze pakietu wypełnione jest gazem szlachetnym - argonem. W oknach energooszczędnych tafli jest więcej, a zamiast argonu stosuje się krypton.

Szyby okienne dachowe niestandardowe

Oprócz tego okna osadzane w dachu mogą mieć także szyby niestandardowe:

  • Szyba witrażowa - jest to szyba z trwałym, indywidualnym wzorem, umieszczonym od strony wnętrza pakietu. Proces tworzenia witrażu polega na nałożeniu konturów rysunku z żywicy na szkło oraz wypełnieniu ich kolorową żywicą. Linie z żywicy nie przepuszczają światła. Kolory wypełniające są półprzezroczyste, w zależności od intensywności barwnika.
  • Szyba z powłoką łatwozmywalną - od zewnątrz szyba ta pokryta jest łatwozmywalną powłoką, która ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń. Powłoka reaguje z promieniami UV, rozkładając zanieczyszczenia organiczne, które są zmywane przez wodę albo deszcz. Należy wiedzieć, że ponieważ szkło ma powłokę hydrofilową, woda zamiast kroplami spływa po powierzchni równą warstwą, zabierając ze sobą zanieczyszczenia. W porównaniu ze zwykłym szkłem, wysycha ona bardzo szybko, a woda nie pozostawia zacieków.
  • Szyba absorpcyjna - szyba ta ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia, dlatego umieszcza się ją od zewnątrz. Nie jest przezroczysta, lecz niebieska, brązowa, grafitowa albo zielona. Świetnie sprawdza się w oknach, które mają być zamontowane od strony południowej i południowo-zachodniej.
  • Szyba ornamentowa - jedna z powierzchni tej szyby jest gładka, a druga ma regularne lub nieregularne wzory o różnych motywach. Podobnie jak w szybie witrażowej, wzór jest umieszczony od wewnątrz pakietu szybowego.
  • Szyba antywłamaniowa klasy P4 - szyba ta ma zwiększoną odporność na rozbicie oraz przebicie. Szyba antywłamaniowa umieszczona jest od wewnątrz pomieszczenia, a tworzą je dwie warstwy szkła o grubości po 4 mm, które przełożone są folią z PVB o grubości 1, 52 mm.
  • Szyba dźwiękoizolacyjna (izolacja akustyczna) - szyba ta redukuje w dużym stopniu przenikanie hałasu do pomieszczenia. Zbudowana jest z szyby hartowanej zewnętrznej oraz specjalnie laminowanej szyby wewnętrznej. Szyba wewnętrzna posiada warstwę dźwiękoizolacyjnej folii, która dodatkowo ogranicza przenikanie hałasu. Zestaw szybowy wypełniony jest kryptonem. Okno z taką szybą pozbawione jest nawiewnika.

Komentarze