Oprawki LED - charakterystyka, zastosowanie i jak wybrać odpowiednie?

Oprawki LEDOstatnie lata to gwałtowny wzrost popularności oświetlenia LED. Z tego też powodu rośnie popyt na oprawki LED. Do czego one służą i jak wybrać odpowiednie? Czy wybór właściwych opraw ma duże znaczenie? W poniższym artykule odpowiadamy na te i wiele innych istotnych pytań dotyczących opraw LED.

Dlaczego oświetlenie LED?

Dlaczego właściwie oświetlenie LED zyskało tak dużą popularność? Głównym powodem jest na pewno energooszczędność tego rozwiązania. Lampy ledowe pochłaniają minimum energii, co oznacza niskie rachunki za prąd oraz korzyść dla środowiska. Jednocześnie LED to wysoka jakość światła. Właśnie dlatego oprawki LED https://www.micros.com.pl/optoelektronika/oprawki-led-i-led-y-w-obudowie/ występują dzisiaj zarówno w domach, jak i w samochodach oraz bardzo wielu innych miejscach. Dzisiaj oświetlenie LED jest już bowiem powszechne. Warto wskazać także na sprzęt elektroniczny, w którym stosuje się oświetlenie LED, pełniące najczęściej funkcję kontrolek.

Oprawki LED i ich funkcje

Czym jest oprawka LED? Tak naprawdę oprawki to po prostu obudowy LED. Występują w wielu formach, w zależności od rodzaju oświetlenia LED, jego przeznaczenia i funkcji, jakie ma pełnić oprawka LED. Rzecz w tym, iż obudowy LED mogą mieć bardzo wiele, zupełnie różnych zadań do wykonania. Wszystkie oprawki LED pełnią funkcję ochronną - zarówno dla źródła światła, jak i dla użytkownika. Dzięki odpowiedniej oprawie nie występuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego źródła światła. Ponadto obudowa stanowi zabezpieczenie przed zalaniem czy innymi czynnikami zagrażającymi. Natomiast użytkownik jest chroniony przed poparzeniem lub porażeniem prądem.

Warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach oprawki LED są niezbędne, aby możliwy był montaż oświetlenia. Ponadto zadaniem oprawek jest też nieraz kierunkowanie strumienia światła. Kolejna funkcja to wsparcie w uzyskaniu pożądanego poziomu rozsyłu światła. Należy też zaznaczyć, że oprawki LED mogą pomagać odprowadzać ciepło. To szczególnie ważne w przypadku mocnych źródeł światła.

Jak wybrać odpowiednie obudowy LED?

Zastanawiasz się, jak wybrać właściwe oprawki LED? Zadanie może nie być wcale proste. Rzecz w tym, iż oprawka LED musi być dostosowana do danego oświetlenia LED. Chodzi tu zarówno o rozmiar źródła światła, jak i jego moc. Trzeba też zastanowić się nad przeznaczeniem danej obudowy. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma pełnić dana oprawka LED. Jeśli masz jakieś wątpliwości, możesz skonsultować się z fachowcem ze sklepu elektronicznego, który udzieli Ci stosownej porady. Jedno jest pewne - zawsze warto stawiać na najwyższą jakość, kupując oprawki LED tylko od sprawdzonych producentów.

Komentarze