Ostróżka ogrodowa (wyniosła) - kwiaty, odmiany. Jak pielęgnować ostróżkę?

Ostróżka ogrodowaOstróżka ogrodowa to wyjątkowo lubiany gatunek - nic dziwnego, bowiem jej kwiaty są szczególnie dekoracyjne i kwitną przez całe lato. Ponadto rośliny są wysokie, reprezentacyjne oraz stanowią idealną podstawę do stworzenia oryginalnej aranżacji ogrodu. Często spotyka się je w ogrodach wiejskich, rustykalnych oraz urządzonych w stylu romantycznym. Będą one jednak także pasować do niewielkich ogrodów miejskich, a także do ogrodów leśnych i łąkowych. Poznaj gatunki, kwiaty oraz zasady uprawy ostróżki ogrodowej.

Rośliny te mogą stanowić też bardzo interesujące dopełnienie eleganckich ogrodów w klasycznym stylu francuskim czy angielskim. Niższe odmiany nadają się również do uprawy w dużych donicach na balkonach i tarasach.

Uprawa ostróżki ogrodowej nie należy do trudnych. Choć roślina potrzebuje dobrych warunków stanowiskowych, to nie wymaga ona wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto kwiaty te ładnie i szybko się rozrastają, tworząc w ogrodzie przepiękne kwitnące połacie. Są dostępne są w wielu ciekawych odmianach różniących się kolorem kwiatów i siłą wzrostu. Oprócz tych klasycznie błękitnych, do wyboru mamy też białe, różowe oraz fioletowe.

Ostróżka ogrodowa (wyniosła) - kwitnący letni gatunek kwiatów do ogrodu

Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum), znana także jako ostróżka wyniosła, należy do rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Gatunek ten występuje naturalnie w Azji oraz w południowej, środkowej i wschodniej Europie. Dziko rosnące rośliny znajdziemy również w Polsce w Bieszczadach, Sudetach oraz Tatrach. Roślina ta jest też bardzo rozpowszechniona jako ozdobna bylina ogrodowa. Warto wspomnieć, iż to kolorowe piękno natury jest bardzo wysokim kwiatem - osiąga bowiem od 1,5 do 2 metrów wysokości. Ich łodygi są wzniesione i słabo rozgałęzione.

Liście ostróżki ogrodowej

Liście tego gatunku są duże, głęboko 5-7 klapowane z ząbkowanymi brzegami. Osadzone są na łodygach naprzeciwlegle na grubych ogonkach.

Liście ostróżki wyniosłej

Liście ostróżki ogrodowej

Kwiaty ostróżki ogrodowej

Kwiaty tej rośliny są niezwykłe. Znajdują się one na szczytach łodyg na długich szypułkach i są zebrane w grona. Pojedyncze kwiaty mają długość do 20 mm i są opatrzone takiej samej długości dekoracyjną ostrogą. U podstawowego gatunku mają one kolor lazurowego błękitu lub niebiesko-fioletowy. U odmian występują też inne warianty kolorystyczne.

Kwiaty ostróżki ogrodowej

Kwiat ostróżki ogrodowej

Owoce ostróżki wyniosłej

Jej owocem jest niewielki, lekko niebieskawy mieszek. Nasiona są oskrzydlone.

Odmiany ostróżki ogrodowej

Najpiękniejsze odmiany to:

  • Augenweige - o jasnoniebieskich kwiatach z delikatnym różowym połyskiem, która osiąga od 120 do 170 cm wysokości;
  • Azurwerg - niebieskokwiatowa, niska, dorastająca zaledwie do 120 cm wysokości;
  • Berghimmer - o błękitnych kwiatach z białym oczkiem. Rośliny osiągają maksymalnie 180 cm wysokości;
  • Diamant - piękna, biała, o wysokości do 160 cm;
  • Finsteraarhorn o wyjątkowo dekoracyjnych fioletowo-niebieskich kwiatach z brązowym oczkiem i wysokości do 170 cm;
  • Gletshcherwasser w kolorze intensywnie niebieskim i wysokości maksymalnej 160 cm;
  • Innocence - piękna odmiana białokwiatowa;
  • Sweethearts - o różowych kwiatach;
  • Tempelgond - o fioletowych kwiatach z ciemnym oczkiem;
  • Waldenburg o kwiatach w kolorze ciemnoniebieskim;
  • White Swan - biało kwitnąca, bardzo niska, która osiąga zaledwie do 75 cm wysokości i jest polecana nie tylko do uprawy ogrodowej, ale także do pojemników na balkon lub taras.

Odmiana ostróżki wyniosłej o jasnoniebieskich kwiatach

Odmiana ostróżki ogrodowej o jasnoniebieskich kwiatach

Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

Roślina ta jest łatwą w uprawie byliną, ale aby ładnie kwitła latem, a nawet powtórzyła kwitnienie we wrześniu lub październiku trzeba jej zapewnić jak najlepsze warunki wzrostu. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że rośliny te są bardzo silnie rosnące, dlatego dobrze jest zapewnić im podpory - dotyczy to w szczególności najwyższych odmian. Mogą one mieć postać klasycznych cienkich palików (na przykład bambusowych, plastikowych lub metalowych). Za podpory mogą służyć też różnego rodzaju murki czy ogrodzenia. Poniżej zawarte są wymagania uprawowe ostróżki ogrodowej.

1. Stanowisko dla ostróżki wyniosłej

Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, ale nie bardzo silnie nasłonecznionych. Nie sadźmy jej więc w palącym słońcu na stanowiskach wychodzących na południe.

Idealnie byłoby, nawet gdyby dolne części łodyg były ocienione. Uzyskamy to z łatwością przy dosyć gęstym sadzeniu roślin lub jeśli posadzimy pomiędzy nimi niższe byliny. Zaaranżujemy więc nasz ogród tak, by zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki.

Postarajmy się także wybrać dla tych kwiatów miejsce osłonięte od wiatru, ponieważ są to rośliny wysokie, ale dosyć delikatne i silne wiatry mogą je połamać lub poprzewracać.

2. Podłoże dla ostróżki ogrodowej

Mają one dosyć duże wymagania w stosunku do gleby. Co prawda tolerują nieco słabsze lekkie gleby, ale słabiej na nich kwitną, wymagają częstego podlewania i mogą się przewracać.

Idealne podłoże dla tej rośliny to gleba żyzna, próchniczna, dosyć zasobna i umiarkowanie wilgotna. Z kolei jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest lekka i słabszej jakości, to przed posadzeniem ostróżek poprawmy jej jakość, mieszając ją z nawozem naturalnym w postaci kompostu lub obornika.

3. Ostróżka ogrodowa - podlewanie i nawożenie

Wymagają one regularnego nawadniania, szczególnie w okresie letnim podczas upałów trzeba je codziennie podlewać. Najlepiej robić to wieczorem lub wcześnie rano.

Ostróżka wyniosła w ogrodzie

Ostróżka w ogrodzie

Gatunek ten ma też duże potrzeby pokarmowe. Koniecznie więc przez całą wiosnę i lato dokarmiajmy te rośliny: wiosną warto zastosować kompost, a latem kontynuować nawożenie biohumusem.

4. Rozmnażanie ostróżki wyniosłej

Byliny te bardzo ładnie się rozrastają i mogą przez wiele lat rosnąć na tym samym stanowisku. Konieczne jest jednak odmłodzenie ostróżek wyniosłych raz na kilka lat. Z tego powodu co 5-6 lat warto rozmnożyć nasze rośliny przez podział.

Jeśli po raz pierwszy sadzimy te rośliny w naszym ogrodzie, to poszukajmy w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych gotowych sadzonek tych roślin. Sadzimy je do gruntu na wiosnę - najlepiej po 15 maja, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków.

Możliwe jest też rozmnażanie przez siew nasion, jednak pamiętajmy, że rośliny uzyskane z samodzielnie zebranych nasion w niewielkim stopniu powtórzą cechy roślin matecznych.

Pasjonaci tychże bylin próbują je także rozmnażać z sadzonek pędowych, jednak dla niedoświadczonych ogrodników jest to bardzo trudne ze względu na to, że łodygi są puste w środku.

Choć nasza tytułowa roślina to przepięknie kwitnąca i łatwa w uprawie bylina ogrodowa, to warto jeśli w zrezygnować z niej w aranżacji naszego ogrodu, jeśli w naszym domu są małe dzieci. Ostróżka ogrodowa jest bowiem gatunkiem trującym. Zawiera ona silnie działające szkodliwe substancje z grupy alkaloidów. Co prawda jest ich o wiele mniej niż na przykład w silnie trującym tojadzie mocnym, stąd zakwalifikowano ją jako roślinę lekko trującą, jednak może ona wywołać bardzo nieprzyjemne objawy. Spożycie części roślin skutkuje najczęściej pojawieniem się nudności, wymiotów oraz drgawek. Znacznie rzadziej dochodzi do niewydolności serca oraz problemów z oddychaniem. Niemniej jednak roślina ta może stanowić poważne zagrożenie dla małych dzieci, osób starszych oraz zwierząt domowych.

Komentarze