Oświetlenie blatu roboczego w kuchni - o czym pamiętać?

Oświetlenie blatu w kuchniKażdy miłośnik gotowania doskonale wie, jak ważny jest przestronny blat kuchenny. I mimo że dobrze przygotowane miejsce przyrządzania potraw nie ma bezpośredniego wpływu na ich smak, to jednak może zdecydowanie poprawić komfort pracy. Spore znaczenie dla szybkości i dokładności krojenia, siekania, obierania i mieszania ma też oświetlenie umieszczone nad blatem - jak je dobrze zainstalować?

Oświetlenie kuchenne - dlaczego jest ważne?

Zabierając się za urządzanie kuchni, większość osób koncentruje się na wyborze odpowiednich szafek i urządzeń. Poważnym problemem jest też oczywiście dobór odpowiednich płytek czy sposobu wykończenia ścian. Dużo bardziej po macoszemu traktowane są lampy - które oczywiście być muszą, jednak ich najważniejszym zadaniem powinno być pasowanie do ogólnej kompozycji. Podejście takie jest niestety poważnym błędem, który jednak unaocznia się dopiero w momencie, gdy zaczynamy użytkować to pomieszczenie. Źle rozplanowane lub zbyt słabe oświetlenie LED zdecydowanie utrudnia wykonywanie wszelakich czynności - od przygotowania kanapek czy drinków, po gotowanie ekskluzywnych potraw. W końcu przecież wiele kuchennych czynności, takich jak krojenie, odmierzanie, mieszanie czy układanie wymaga naprawdę dużej dokładności. Osobnym problemem są w tym przypadku kwestie bezpieczeństwa. W warunkach kiepskiego oświetlenia dużo łatwiej o skaleczenie, oparzenie, czy też wystąpienie innych niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też poważne podejście do tematu świateł w kuchni jest jak najbardziej wskazane. Co więcej, jego umieszczenie musi być bezpośrednio powiązane ze sposobem ustawienia blatu roboczego, pieca i zlewu. Sprawia to, że błędy w tym zakresie mogą być bardzo trudne do bezinwazyjnego usunięcia.

Oświetlenie podszafkowe czy ogólne - czyli jakie lampy wybrać do kuchni?

Koncepcję oświetlenia kuchni zawsze powinno się tworzyć równolegle do pozostałych części projektu. Jak już wspomnieliśmy, kluczowe w tym przypadku jest takie ułożenie światła, by bez problemu padało przede wszystkim na blat roboczy - na którym wykonywanych jest większość prac. Jakie rodzaje oświetlenia można w tym przypadku wykorzystać?

Oświetlenie kuchenne - rodzaje

  • Oświetlenie sufitowe lub podwieszane - jest ono z założenia rozwiązaniem ogólnym, umiejscowionym z reguły na środku pomieszczenia czy aneksu kuchennego. W tym przypadku lampy są montowane na suficie lub też zwieszane z niego. Zaletą tej opcji jest równomierne oświetlenie całej kuchni.
  • Oświetlenie sufitowe kierunkowe - składa się ono z szeregu ruchomych reflektorów, które można regulować w dwóch płaszczyznach. Takie lampy sufitowe pozwalają na mocniejsze oświetlenie konkretnych obszarów.
  • Oświetlenie podszafkowe LED - w postaci listew lub taśm ledowych. Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je pod szafkami wiszącymi. Ich najważniejszą zaletą jest ukierunkowanie światła bezpośrednio na blat roboczy.
  • Lampy stojące do kuchni - w zależności od wybranego produktu mogą służyć jako oświetlenie ogólne lub też kierunkowe. Ich zaletą jest możliwość zmiany miejsca ustawienia i kąta padania światła.

Najczęstsze problemy związane z oświetleniem blatu roboczego w kuchni

Jak widać, sposobów na oświetlenie kuchni jest co najmniej kilka. Co więcej, o żadnym z nich nie można też powiedzieć, że jest jednoznacznie "zły" lub "dobry". Tak naprawdę wszystko zależy od przyjętych rozwiązań i rozplanowania poszczególnych elementów - wyjaśnia ekspert sklepu www.lampy.pl. Dlatego też poniżej przedstawiamy cztery najczęstsze problemy związane z różnymi sposobami oświetlenia kuchni i blatu roboczego.

  • Zasłonięcie światła ogólnego - czyli najbardziej klasyczna sytuacja, w której osoba stojąca przy blacie zasłania sama sobie stanowisko pracy. Dlatego też zaleca się, żeby zawsze montować dodatkowe oświetlenie nad blatem lub też lampy ogólne umieszczać pod kątem - by światło z nich padało na blat bardziej z boku.
  • Zbyt słabe oświetlenie podszafkowe - nierzadko wybierając taśmy czy listwy LED, nie zwraca się uwagi na ich moc lub też barwę światła. Efektem tego jest uzyskanie ciekawego efektu wizualnego, który jednak jest absolutnie niewystarczający do pracy.
  • Pojawienie się cieni - przyczyną takiego stanu rzeczy jest albo wybranie lamp z nietypowymi kloszami lub też umieszczenie na drodze światła różnych przedmiotów. Efekt w każdym przypadku jest podobny i z pewnością nieułatwiający gotowania.
  • Nienaturalne światło - optymalnym rozwiązaniem do kuchni są zawsze diody i żarówki o maksymalnie neutralnej barwie. Zbyt ciepłe lub zimne światło, nie mówiąc o oświetleniu kolorowym, mogą co prawda ciekawie wyglądać, jednak będą zaburzać odbieranie barw i utrudniać pracę.

Z całą pewnością odpowiednie lampy do kuchni to klucz do udanego gotowania. Dlatego też warto się do ich wyboru przyłożyć - by potem nie musieć wysilać wzroku podczas filetowania ryby czy ozdabiania tortu.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com.
Autor: pozitivo.

Komentarze