Panele podłogowe - laminowane, drewniane, winylowe

Panele podłogowe - rodzajeWśród wielu rodzajów paneli podłogowych dostępnych na rynku, wyróżniamy: laminowane, drewniane lub winylowe. Pomijając względy wizualne, wybór należy uzależnić również od pomieszczenia, w którym będą się one znajdować, jego przeznaczenia, a także sposobu ogrzewania.

Powinno się również zwrócić uwagę na jakość wylewki, na której zostaną położone, oraz w przypadku zamontowanych już drzwi, ilości miejsca jakie znajduje się pod nimi. Aby mieć pewność, że drzwi będą mogły swobodnie się otwierać trzeba dopasować odpowiednią grubość paneli z uwzględnieniem podkładu.

Panele laminowane posiadają trzy klasy ścieralności: AC3, AC4, AC5. Klasa AC3 przeznaczona jest do pomieszczeń o niskim natężeniu ruchu np. sypialnia. Analogicznie AC4 spełnia wymogi wyższego natężenia np. przedpokój, a AC5 przeznaczona jest do obiektów użyteczności publicznej jak sklep, czy hotel. Laminaty występują najczęściej w grubościach 7, 8, 9, 10 i 12 mm, rzadkością jest już 6 mm. Montaż jest w systemie bezklejowym. Każda z desek jest łączona na zasadzie kliku, tworząc podłogę pływającą. Warto przed zakupem w sklepie, jeżeli istnieje taka możliwość złożyć ze sobą dwie do trzech desek, aby sprawdzić jakość piór łączeniowych. Przed przystąpieniem do prac montażowych powinno się zapoznać z gwarancją producenta, której udziela on na ścieralność. Może ona wynosić nawet 30 lat, lecz trzeba spełnić kilka warunków, które w zależności od producenta i wyrobu, mogą się różnić. Najczęściej są to jednak: proste podłoże, na które kładziemy atestowaną folię paroizolacyjną, zabezpieczającą podłoże przed szkodliwą wilgocią oraz zalecany podkład. Warto zwrócić uwagę, że gwarancja nie obejmuje ścierania na łączeniach paneli, co niestety najczęściej się zdarza.

Jeśli już zdecydowaliśmy, która klasa paneli będzie odpowiadała naszym wymaganiom nie wolno zapomnieć o podkładzie, którego mamy szeroki wybór na rynku. Różnią się one grubością, sposobem montażu, oraz izolacją akustyczną. Jeśli posiadamy w domu ogrzewanie podłogowe, również jesteśmy zmuszeni wybrać specjalnie do tego stworzony podkład, wyróżniający się różnymi parametrami przepuszczalności ciepła. W dzisiejszych czasach wszystkie panele nadają się na ogrzewanie podłogowe pod warunkiem, że jest ono wodne, nie elektryczne.

Podczas wyboru paneli laminowanych trzeba zwrócić uwagę na sposób montażu. Mamy do dyspozycji między innymi deski łączone na gładko, które po zamontowaniu tworzą jedną całość. Plusem w tym rozwiązaniu jest łatwość utrzymania podłogi w czystości. Jednak podczas składania musimy tworzyć pasy z kilku desek na całej długości i łączyć je ze sobą, co może być kłopotliwe przy dużych pomieszczeniach. Kolejną wadą w późniejszym czasie, w miarę użytkowania są widoczne "rozejścia" panela ze względu na jego pracowanie. Aby uniknąć wizualnego "rozchodzenia się" paneli, dobrym wyborem mogą okazać się deski z V-fugą. Jest to rowek, który zostaje po złożeniu podłogi, wyglądający jak fuga w płytkach ceramicznych, dzięki któremu panel imituje deskę drewnianą i estetycznie maskuje wyżej wymienione "rozejścia". Jeżeli zdecydujemy się na ten typ paneli, warto zapytać sprzedawcy, czy posiadają one plastikowy zamek, dzięki któremu montaż odbywa się sztuka za sztuką, co znacznie ułatwia pracę.

Z kolei panele drewniane najczęściej mają grubość 14 mm i wysokość 220 cm (laminaty 128 lub 138 cm). Posiadają dwa systemy montażu: bezklejowy, czyli identyczny jak przy panelach laminowanych oraz system klejowy. Przy zastosowaniu systemu bezklejowego należy zastosować specjalistyczny podkład pod deskę naturalną, często droższy od tych stosowanych pod laminaty. Natomiast przy montażu z użyciem kleju, należy zajrzeć do instrukcji montażu w celu zapoznania się z zalecaną przez producenta chemią budowlaną, dostosowaną do danego produktu.

Podłoga drewniana ze względu na możliwość odrestaurowania, nie posiada klas ścieralności. Możemy ją cyklinować i malować, dlatego trzeba zwracać uwagę na grubość wierzchniej warstwy przeznaczonej do tego typu celów. Im grubsza warstwa, tym więcej razy możemy poddać materiał obróbce. Ważny natomiast jest rodzaj drewna, z jakiego deska jest wykonana. Im twardsze (np. dąb), tym bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne typu upadające przedmioty. Podłogi z drewna są cieplejsze od laminowanych, na pewno przyjemniej stanąć na nich bosą stopą, nadają się więc idealnie do sypialni. Natomiast położone w przedpokoju szybko będą musiały zostać odnowione. Nie sprzyja im piasek pod butami, który szybko je zarysuje.

Idealnym wyborem do kuchni, czy pokoju dziecinnego będą panele winylowe. Są one w 100% odporne na wodę i na pewno najbardziej wytrzymałe ze wszystkich obecnie dostępnych na rynku. Nie straszne im są stłuczone szklanki, zabawki, czy fotele na kółkach. Najczęściej występują w grubościach 5 mm i kilku wersjach montażowych. Można wybrać deskę na klik, jak w pozostałych przypadkach lub samoprzylepne, ewentualnie na tak zwany "obcy" klej. Do tego typu podłogi również należy zastosować specjalnie przeznaczony podkład, chyba że wybierzemy model z wklejonym już podkładem na spodzie panela. Przy wyborze wersji samoprzylepnej, warto wyposażyć się w metalowy wałek przydatny podczas montażu, gdyż podłoga jest giętka i mogą pojawić się fale. Minusem paneli winylowych na pewno jest dość wysoka cena zarówno samego panela, jak i podkładu pod niego. Również wizualnie, niestety odznacza się widoczną sztucznością ale to już kwestia indywidualnego gustu.

Bez względu na wybór, przed przystąpieniem do prac montażowych należy zapoznać się instrukcją i kartą gwarancyjną producenta, która jest w każdej paczce produktu. Niezbędne są również kliny montażowe, listwy przypodłogowe wraz z elementami wykańczającymi typu narożniki, listwy progowe, oraz narzędzia do cięcia. Przydatny w zależności od zamka będzie dobijak, a na sam koniec elastyczny kit do podłóg aby uzupełnić luki między futrynami, a podłogą. Jeżeli jednocześnie decydujemy się na zakup drzwi pamiętajmy o kolejności montażu. Przy drzwiach z ościeżnicą regulowaną najpierw kładziemy podłogę (ewentualnie zostawiamy miejsce pod futryną na jej wsunięcie), natomiast przy drzwiach z ościeżnicą prostą w pierwszej kolejnością przystępujemy do montażu drzwi.

Komentarze

Budo-Rem
Wybór duży ale i trudny. Panele to mały koszt i łatwy montaż ale drewniane możemy po kilku latach odświeżyć, cyklinując i kładąc nowy lakier. Znów w panelach mamy większy wybór wzorów, kolorów czy faktur. Trudny wybór ale warto się nad tym zastanowić . Czy taniej i szybciej czy drożej ale z naturalnych surowców.
Wiktoria34
Uwielbiam panele. To bardzo dobry sposób na szybką odmianę podłogi. Układa się je naprawdę bezproblemowo. Ostatnio w sypialni mąż układał samodzielnie z moją pomocą i wyszło całkiem fajnie. Teraz cieszę się nową podłogą która powstała dosłownie w pół dnia. Teraz zawsze będę wybierała panele bo są bezkonkurencyjn e.