Parapetowy ogródek ziołowy

Parapetowy ogródek ziołowyJesienią w ogrodzie zazwyczaj wykonuje się już tylko prace porządkujące, oraz przygotowujące ogród na przetrwanie zimy. Wszystkie warzywa, zioła i większość owoców są już zebrane. I co dalej?

Jeśli lubisz zajmować się swoim ogrodem, to doskonałym pomysłem będzie założenie niewielkiego ogródka na parapecie, gdzie będą mogły rosnąć świeże zioła przez całą długą zimę. A początek jesieni to najlepszy czas na jego założenie.

Zakładanie ogródka na parapecie

Zanim wszystko na dobre zacznie nam kiełkować i rozwijać się w piękne i pachnące zioła, warto wybrać odpowiednie miejsce. W okresie zimowym w mieszkaniach jest zazwyczaj ciepło, więc z temperaturą nie będzie problemu. Gorzej wygląda sytuacja ze światłem. Jak dobrze wiemy zimą dni są krótsze, więc znacznie mniej światła słonecznego będą miały nasze zioła. Wybierzmy więc najlepiej nasłoneczniony parapet w domu.

Jednak dobrze jest jeśli nasz ogródek nie znajdzie się w pobliżu kaloryfera. Przez ciepło bijące od niego ziemia będzie o wiele szybciej wysychała, co z kolei przełoży się na to, że będziemy musieli ją znacznie częściej nawilżać spryskiwaczem. Jeśli jednak przy każdym parapecie mamy w mieszkaniu kaloryfer, wówczas warto ogródek przykryć kloszem, aby wilgoć nie mogła zbyt szybko "uciekać".

Wybór ziół

To chyba jedno z przyjemniejszych zajęć w czasie tworzenia ogródka ziołowego na parapecie. Musimy jedynie pamiętać, że muszą to być zioła, które wytrzymają nietypowe, zimowe warunki w domu. I oczywiście powinniśmy wybrać te zioła, które lubimy i używamy w kuchni.

Odpowiedni wybór ziół

Jeżeli to nasz pierwszy raz z uprawą ziół na parapecie, to najlepiej będzie wybrać takie, które rosną szybko, i nie są zbyt wymagające w uprawie. Do tej grupy śmiało możemy zaliczyć bazylię, miętę, szczypiorek i pietruszkę, a dokładniej samą natkę. Przy szczypiorku i pietruszce nie musimy zaczynać ich uprawę od nasionka, a wystarczy w odpowiednim miejscu przyciąć główkę cebuli, lub korzeń pietruszki aby za kilka dni mieć pierwsze zbiory.

Fani rukoli i szpinaku również będą zadowoleni - te rośliny idealnie sprawdzają się na parapecie.

Ziołami nieco trudniejszymi w uprawie mogą okazać się tymianek, rozmaryn czy choćby szczypiorek wysiany przez nas z nasion. Ich okres wzrostu jest o wiele dłuższy niż choćby w przypadku bazylii.

Co dalej?

Mamy już wybrane miejsce jak i zestaw ziół, który wysiejemy do parapetowego ogródka. Musimy jeszcze kupić odpowiednich rozmiarów doniczki i ziemię. Ziemia pod uprawę ziół powinna być lekka, żyzna, i przede wszystkim przepuszczalna, ponieważ zioła nie mogą mieć zbyt mokrej gleby.

Do uprawy ziół najlepsze będą doniczki gliniane, ponieważ glina znacznie dłużej utrzyma wilgoć w ziemi. Używając plastikowych doniczek dokładamy sobie dodatkowych zajęć, takich jak choćby utrzymanie odpowiedniej wilgoci.

Gliniana doniczka

Po wsypaniu ziemi do doniczek czekamy aż nasz ogródek zacznie się rozrastać abyśmy mogli czerpać z niego świeże zioła.

Parapetowy ogródek ziołowy nie jest trudny do utrzymania, jedyne czego od nas wymaga to regularne podlewanie.

Autor - www.dladomu.com.pl.

Komentarze