Pelargonie - odmiany, uprawa

PelargonieOd lat najpopularniejszymi kwiatami zdobiącymi nasze balkony są pelargonie. Sprawdzają się zarówno solo, jak i w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi oraz ozdobnymi z liści. Do wyboru mamy wiele odmian barwnych z takich grup jak pelargonie bluszczolistne, rabatowe, oraz wielkokwiatowe zwane angielskimi.

Tak chętnie sadzimy pelargonie na naszych balkonach i tarasach, ponieważ są to rośliny niezwykle dekoracyjne, kwitną przez całe lato, są odporne na okresowe przesuszenie i rzadko atakują je jakiekolwiek choroby i szkodniki. Pelargonie zaleca się sadzić na balkonach i tarasach, gdy minie ryzyko wiosennych nocnych przymrozków, czyli w maju, jednak w praktyce możemy rośliny posadzić już w kwietniu.

Rodzaje pelargonii

Pelargonia to roślina z rodziny bodziszkowatych, wywodząca się z Afryki. U nas jest traktowana jako jednoroczna, a w naturze jest byliną lub półkrzewem o wysokości do 3 metrów. Liście pelargonii są dłoniasto-klapowane i zawierają olejki eteryczne nadające im charakterystyczny zapach. Kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany i kwitną od późnej wiosny do późnej jesieni. Owocem jest rozłupnia.

Pelargonie uprawiane jako rośliny balkonowe możemy podzielić na następujące grupy:

 1. pelargonie bluszczolistne,
 2. pelargonie rabatowe,
 3. pelargonie wielokwiatowe.

Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium peltatum, Pelargonium hederifolium)

Należą do najczęściej wybieranych roślin balkonowych. Ich długie płożące się łodygi zwisają, tworząc niezwykle efektowne kaskady pokryte licznymi kwiatostanami. Liście pelargonii z rodzaju bluszczolistnych są błyszczące, mięsiste kształtem przypominają liście bluszczu pospolitego. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne. Są one dostępne w wielu kolorach od białego, poprzez łososiowy, różowy, czerwony, czy amarantowy. Bardzo ciekawie prezentują się zwłaszcza odmiany o dwubarwnych kwiatach.

Ciekawe odmiany pelargonii bluszczolistnej

 • Fuchsia o kwiatach pojedynczych w kolorze różowym,
 • Sugar Baby o kwiatach pojedynczych jasnoróżowych,
 • Elegante o białych pojedynczych kwiatach,
 • Rouletta o kwiatach półpełnych karmazynowych,
 • Galille o kwiatach pełnych różowych.

Pelargonie rabatowe zwane ogrodowymi lub pasiastymi (Pelargonium hortulum, Pelrgonium zonale)

Mają wzniesione sztywne pędy i długoogonkowe liście o nerkowatym kształcie i falistych brzegach. Bardzo często na górnej stronie liści występują charakterystyczne wzory. Kwiaty wyrastają w dużych bardzo dekoracyjnych baldachach i są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych uzależnionych od odmiany. Ta grupa pelargonii również często pojawia się na naszych balkonach i tarasach. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie wiatru, gdzie długie pędy pelargonii bluszczolistnych często się łamią.

Interesujące odmiany pelargonii rabatowych

 • Flower Fairy White Splash o kwiatach pojedynczych biało-różowych,
 • Flower Fairy Rose o kwiatach w dwóch odcieniach różu,
 • Flower Fairy Violet o kwiatach purpurowych,
 • Trend Dark Red o kwiatach karminowych,
 • Carmen o kwiatach czerwonych.

Pelargonie wielkokwiatowe, zwane angielskimi lub królewskimi (Pelargonium grandiflorum, Pelargonium domesticum)

Także mają wniesione pędy. Charakteryzują się one dużymi owłosionymi 5-klapowymi liśćmi o pikowanych brzegach. Ten rodzaj pelargonii jest uprawiany nie tylko jako roślina balkonowa, ale również często jako domowa roślina doniczkowa.

Polecane odmiany pelargonii angielskich

 • Dark White o kwiatach w kolorze śnieżnobiałym,
 • Mona Lisa Weis o kwiatach białych z pięknymi różowymi przebarwieniami,
 • Aristo Burgundy o kwiatach karminowych,
 • Mikado o kwiatach łososiowych.

W domach często spotyka się też gatunki pelargonii o pachnących liściach. Nazywane są popularnie anginką. Najczęściej spotykane gatunki to pelargonia cytrynowa (Pelargonium graveolens) oraz pelargonia różana (Pelargonium radens).

Uprawa pelargonii - pielęgnacja

Pelargonie to rośliny łatwe w uprawie o niewielkich wymaganiach. Jeśli jednak chcemy, aby obficie kwitły przez całe lato, postarajmy się zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu w tym:

Stanowisko słoneczne lub półcieniste osłonięte od silnych wiatrów
Ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna w przypadku pelargonii bluszczolistnych, które mają długie dosyć łamliwe pędy,

Podłoże
Pelargonie preferują podłoże próchniczne o odczynie obojętnym. Kiepsko rosną w ziemi bardzo lekkiej torfowej, która bardzo szybko przesycha podczas upałów, szczególnie na balkonach i tarasach o wystawie południowej.

Podlewanie i nawożenie
Pelargonia dobrze znosi okresową suszę, jednak jest niezwykle wrażliwa na przelanie, dlatego zachowajmy umiar w jej podlewaniu. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy latem panują duże upały, ponieważ wtedy, konieczne jest codzienne podlewanie roślin. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy słońce nie operuje już tak silnie. Przy podlewaniu uważajmy, aby nie zalać bardzo liści roślin, ponieważ tego nie lubią. Aby pelargonie obficie kwitły przez cały sezon, powinniśmy raz na 7-14 dni podlewać je wieloskładnikowym nawozem do balkonowych roślin kwitnących, lub nawozem organicznym takim jak na przykład biohumus.

Zabiegi pielęgnacyjne
Pelargonie nie wymagają wielu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie usuwać zmarniałe liście oraz na bieżąco wyszukiwać przekwitłe kwiaty. W ten sposób stymulujemy rośliny do wytwarzania nowych pąków i zachowamy obfite ciągłe kwitnienie aż do późnej jesieni.

Choć pelargonie przeważnie traktowane są jako rośliny jednoroczne, to w naturze są one bylinami. Możemy je więc przezimować w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10-16 stopni. Zabieramy je z balkonu przed pierwszymi przymrozkami i ograniczamy podlewanie. Na wiosnę możemy rośliny ponownie wystawić na zewnątrz, jednak w praktyce te przechowane egzemplarze traktowane są raczej jako materiał do sadzonkowania. Z przechowanych przez zimę pelargonii możemy przygotować sadzonki pędowe i ukorzenić je w wodzie lub bezpośrednio w ziemi (tutaj warto skorzystać z ukorzeniacza).

Komentarze