Piaskownica dla dzieci - drewniana, plastikowa, zamykana

Piaskownica do ogrodu dla dzieciMałe dzieci uwielbiają zabawy w piaskownicy. Niestety, te powszechnie dostępne na placach zabaw nie zawsze są bezpieczne. Mogą być zanieczyszczone odchodami zwierząt, szkłem czy niedopałkami papierosów. Jeśli więc mamy choćby niewielki przydomowy ogródek, to warto postawić w nim naszą własną piaskownicę. Piaskownica ogrodowa nie jest ani droga, ani trudna w montażu, a z pewnością nasze pociechy spędzą na zabawie w niej wiele niezapomnianych chwil. Zarówno samą piaskownicę, jak i piasek niezbędny do jej wypełnienia nabędziemy w każdym sklepie budowlanym.

Piaskownica w ogrodzie - wybór miejsca

Piaskownice należy ustawić w takim miejscu, aby była dobrze widoczna z każdego miejsca ogrodu, a najlepiej także z domu. W ten sposób będziemy mogli stale czuwać nad bezpieczeństwem bawiącego się w niej dziecka.

Unikajmy stawiania piaskownicy w takich miejscach jak:

  • pod drzewami, ponieważ może tam łatwo dojść do zabrudzenia piasku przez opadające igliwie lub liście,
  • przy samym płocie, gdyż ktoś może wrzucić do niej jakieś śmieci, przechodząc chodnikiem. Ponadto dziecko podczas zabawy może wyrzucać piasek poza teren ogrodu, co bywa bardzo kłopotliwe.
  • w miejscu silnie nasłonecznionym. Piaskownicę ustawmy w jasnym miejscu ogrodu, ale niewystawionym na silne bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez cały dzień, ponieważ dziecko podczas zabawy może ulec poparzeniu słonecznemu lub dostać udaru cieplnego.
  • w okolicy oczek wodnych i stawów - są to miejsca szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, do których powinny one zbliżać się wyłącznie pod ścisłym nadzorem rodziców.
  • przy kłujących krzewach lub trujących roślinach. Nie stawiajmy piaskownicy przykładowo przy pergoli, po której pnie się róża, gdyż maluch może dotknąć roślinę i pokłóć się kolcami. Zwróćmy również szczególną uwagę na to, jakie gatunki roślin sadzimy w sąsiedztwie piaskownicy. Jeżeli w domu jest małe dziecko, to nie tylko przy piaskownicy, ale i w całym ogrodzie nie sadźmy żadnych gatunków trujących.
  • w pobliżu warzywnika czy ogródka owocowego. Lepiej umiejscowić piaskownicę z daleka od grządek, na których uprawiamy warzywa i owoce, gdyż dziecko mogłoby je niechcący zniszczyć.
  • w pobliżu grilla i innych urządzeń ogrodowych. Nie stawiajmy piaskownicy przy wybudowanym na stałe lub postawionym na lato w ogrodzie grillu ani w pobliżu szop czy składzików, gdzie znajdują się narzędzia ogrodnicze takie jak grabie, motyki czy kosiarka. To bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

W praktyce najlepszym miejsce na piaskownicę będzie trawnik w pobliżu okna lub drzwi wejściowych do domu czy też miejsce w niedalekim sąsiedztwie naszego ogrodowego kącika relaksu z leżakami, lub stolikiem i krzesłami. Będziemy tam mieli dziecko cały czas na oku.

Piaskownica drewniana czy plastikowa?

I jedna i druga ma zarówno zalety, jak i wady.

Piaskownica plastikowa

Piaskownica plastikowa jest tańsza od drewnianej, ponadto jest bardzo łatwa w montażu, lekka i dostępna w wielu wzorach i kolorach. Do jej wypełnienia potrzeba mniej piasku niż w przypadku piaskownicy drewnianej, a w upalne dni z łatwością możemy go wysypać, nalać wody i przekształcić pojemnik w niewielki basenik kąpielowy dla dziecka.

Bardzo łatwo jest też utrzymać piaskownicę plastikową w czystości. W praktyce wystarczy ją po prostu przetrzeć mokrą szmatką. Wadą plastikowych urządzeń jest niewątpliwie to, że szybko nagrzewają się w słońcu. Uważajmy też, aby piaskownica nie miała ostrych brzegów, ponieważ łatwo można się nimi skaleczyć. Dokonując zakupu, trzeba również zwrócić szczególną uwagę na to czy piaskownica posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa i jest wykonana z nietoksycznych materiałów.

Piaskownica drewniana

Z kolei piaskownica drewniana to rozwiązanie ekologiczne i ładnie komponujące się z otoczeniem. Piaskownice dziecięce najczęściej wykonywane są z drewna iglastego na przykład z sosny, modrzewia czy świerku. Oczywiście również drewniana piaskownica musi mieć atesty bezpieczeństwa. Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane nietoksycznymi bezpiecznymi dla dzieci środkami oraz mieć płaską i gładką powierzchnię pozbawioną wszelkich zadziorów i ostrych krawędzi.

Piaskownica drewniana wymaga większej ilości piasku, jest droższa od plastikowej i wymaga regularnej konserwacji. Jeśli jednak możemy sobie na nią pozwolić, to zdecydowanie warto wybrać właśnie taki model, ponieważ jest przyjazny środowisku naturalnemu.

Modele piaskownic ogrodowych dla dzieci

Modeli piaskownic ogrodowych jest całe mnóstwo. Różnią się one między sobą nie tylko rodzajem materiału, z którego są wykonane, ale również kształtem i dodatkowym wyposażeniem. Przyjrzyjmy się nieco bliżej najpopularniejszym modelom piaskownic ogrodowych:

Piaskownica zamykana
To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pomaga zabezpieczyć piasek przed zabrudzeniem przez zwierzęta domowe i dzikie oraz przez liście. Taka piaskownica jest po prostu zamykana specjalną pokrywą. Możemy ją zakładać każdego dnia na noc czy na przykład, gdy pada deszcz, aby uniknąć nadmiernego nasiąknięcia piasku wodą. Zamknięta piaskownica może również służyć jako wygodne siedzisko na przykład podczas przyjęcia ogrodowego dla dorosłych przy grillu, gdy zabraknie nam krzeseł.

Piaskownica z daszkiem
To świetny wybór, jeśli nasz ogród jest bardzo nasłoneczniony. Dziecko nie powinno przez dłuższy czas bawić się w pełnym słońcu. Niezbędny cień może zapewnić właśnie daszek nad piaskownicą. Modele z daszkiem ochronią też piasek w czasie opadów deszczu oraz zabezpieczą go przed zabrudzeniem przez przelatujące ptaki.

Piaskownica otwarta
To najtańszy i najczęściej wybierany model piaskownicy. Taka piaskownica zazwyczaj jest kwadratowa, a jej brzegi stanowią wygodne siedziska. Ten prosty model sprawdzi się, jeśli nie mamy psa ani kota i nie musimy obawiać się zabrudzenia piasku przez zwierzę.

Piaskownica ławeczkami
Takie modele są często większych rozmiarów, więc będą pasowały do ogrodu o dużym metrażu. Ławeczki do kompletu z piaskownicą zapewnią wygodną zabawę z dzieckiem bądź pozwolą na wygodny odpoczynek przy jednoczesnym sprawowaniu opieki nad bawiącym się w piaskownicy maluchem.

Piaskownica ze stolikiem wodnym
To bardzo lubiany przez dzieci model, który ma wbudowany niewielki zbiornik na wodę. Dzieci chętnie z niego korzystają podczas zabawy - na przykład moczą piasek, aby łatwiej było stworzyć z niego babki i różne ciekawe budowle.

Zestaw ogrodowy z piaskownicą
Jeśli dysponujemy miejscem w ogrodzie i środkami finansowymi, możemy zdecydować się na zakup całego zintegrowanego zestawu ogrodowego dla dziecka, w skład którego mogą wchodzić przykładowo piaskownica i zjeżdżalnia lub piaskownica i huśtawka, a nawet mały drewniany domek. Taki mini plac zabaw to dla maluchów ogromna frajda.

Dokonując zakupu piaskownicy, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Sprawdźmy dokładnie, czy piaskownica ma wszystkie wymagane atesty i nie jest uszkodzona. Pozwólmy też dziecku uczestniczyć w procesie wyboru urządzenia. W końcu to właśnie nasza pociecha będzie z niego korzystać. W sprzedaży dostępne są różne piękne modele, które bardzo podobają się maluchom przykładowo piaskownice w kształcie kwiatka, żółwia, a nawet auta. Sprawmy dziecku przyjemność, takim modelem, który najbardziej się mu podoba.

Komentarze