Pielęgnacja choinki bożonarodzeniowej. Rodzaje choinek na święta

Choinka bożonarodzeniowaTrudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez żywej choinki. Najczęściej decydujemy się na zakup większego ciętego drzewka, nieco rzadziej natomiast na małą choinkę w doniczce. Piękny żywiczny zapach sosny, świerka czy jodły sprawia, że w domu panuje niezwykła atmosfera. Drzewko udekorowane bombkami, łańcuchami i światełkami przepięknie się prezentuje. Choinka może być ozdobą naszego domu w okresie bożonarodzeniowym nawet przez kilka tygodni. Trzeba ją jednak odpowiednio pielęgnować. Sprawdź, jak dbać o choinkę, aby długo była piękna i nie gubiła igieł.

Niestety, choinka, zwłaszcza ta cięta, w warunkach domowych, ma tendencję do żółknięcia i gubienia igieł. Niekiedy już w kilka dni po zakupie zaczynają one opadać, a niektóre gałązki stają się ogołocone, co wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście takiej sytuacji można zapobiec. Jeśli będziemy systematycznie dbać o drzewko, wówczas wytrzyma ono w dobrym stanie nawet ponad miesiąc.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie choinki?

Na to, jak długo będziemy cieszyć się piękną choinką, ogromny wpływ ma stan, w jakim jest drzewko w momencie jego zakupu. Zwróćmy więc szczególną uwagę na to, by:

  • igły były soczyście zielone, bez śladów zasychania czy żółknięcia;
  • choinka nie opadała;
  • pędy były sztywne i jędrne;
  • drzewko było gęste.

Unikajmy kupowania przecenionych powiędniętych choinek z pożółkniętymi i opadającymi igłami. Nie warto inwestować w takie drzewko. Z pewnością nie jest ono świeże i może się nawet zdarzyć, że straci wszystkie igły w zaledwie kilka dni po zakupie.

Jaką choinkę wybrać na święta? - rodzaje

Najczęściej kupowane drzewka bożonarodzeniowe to podstawowa zielona odmiana świerka - świerk kłujący Picea pungens. Jest on bardzo ładny, ale również najmniej trwały, dlatego zwróćmy uwagę na to, by drzewko było w idealnym stanie w momencie zakupu.

Odrobinę trwalszy jest świerk srebrny Picea pungens glacua, a zdecydowanie najdłużej postoi jodła Abies. Choć jodły są najdroższe, to warto zainwestować w takie drzewko, ponieważ nie tylko jest ono niezwykłej urody, ale również nie traci igieł w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku świerków. Często igły jodłowe pozostają na gałązkach nawet po zaschnięciu choinki. Takie drzewko będzie zdobić nasze mieszkanie nawet do dwóch miesięcy.

Jedyną wadą jodłowych choinek jest ich wysoka cena. Ponadto jodła nie ma silnego żywicznego zapachu, którego wielu z nas oczekuje po świątecznym drzewku.

Do najrzadziej wybieranych i najtrudniej dostępnych drzewek bożonarodzeniowych należą sosny. Sosna zwyczajna Pinus sylvestris nie jest tak popularna, jak świerki i jodły ze względu na swoje charakterystyczne rzadko rozmieszczone gałązki. Jednak jeśli nie przeszkadza nam taki pokrój drzewka, to warto zdecydować się na zakup choinki sosnowej, ponieważ igły utrzymują się na niej bardzo długo i wydziela ona przyjemny i bardzo intensywny żywiczny roznoszący się po całym domu zapach.

Pielęgnacja choinki bożonarodzeniowej

Co zrobić, aby choinka nie gubiła igieł i długo wyglądała pięknie? - Zarówno choinka cięta, jak i ta w donicy postoi dłuższej, jeśli będziemy ją odpowiednio pielęgnować. Zapewniając drzewku dobre warunki i wykonując na bieżąco proste zabiegi pielęgnacyjne, możemy zapobiec opadaniu igieł i znacznie przedłużyć żywot naszej choinki. Warto więc zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami pielęgnacji drzewka bożonarodzeniowego.

Zasady pielęgnacji świątecznej choinki

1. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi choinka
Po zakupie nie wnośmy choinki od razu do ciepłego mieszkania. Zahartujmy ją najpierw przez co najmniej 2-3 godziny w chłodnym pomieszczeniu na przykład na klatce schodowej, w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy chłodnym przedsionku przy wejściu do domu. Po okresie hartowania możemy już ustawić choinkę w miejscu docelowym. Najlepiej byłoby, gdyby temperatura w pokoju, w którym będzie stać choinka, nie przekraczała 20 stopni. Unikajmy również stawiania drzewka w okolicy źródeł ciepła takich jak kaloryfery, piecyki grzewcze czy kominki. Warto również często wietrzyć pomieszczenie.

2. Przygotowanie pnia drzewka ciętego
Jeśli zakupiliśmy drzewko cięte, to przed umieszczeniem go w specjalnym stojaku choinkowym, warto przyciąć pień o około 3 cm. Jego końcówka może być nieco przyschnięta, co bardzo utrudni roślinie pobieranie wody. Ze względów praktycznych warto również usunąć kilka dolnych gałązek - łatwiej będzie umocować choinkę w stojaku. Obcięte gałązki można wykorzystać do zrobienia stroika świątecznego lub włożyć do wazonu. Po przycięciu pnia zaleca się również umieszczenie choinki na 2-3 minuty w wiaderku z lekko ciepłą (nigdy gorącą!) wodą. Dzięki temu drzewko będzie później lepiej pobierać wodę z naczynia w stojaku.

3. Podlewanie choinki
To kluczowa kwestia, aby drzewko na długo zachowało piękny wygląd. Choinkę trzeba regularnie nawadniać. W przypadku tego w doniczce ziemia powinna być przez cały czas lekko wilgotna. Nigdy nie dopuszczajmy do całkowitego przeschnięcia podłoża, ponieważ wtedy drzewko może zareagować gwałtownym zrzucaniem igieł. Natomiast w przypadku choinki ciętej, regularnie wymieniajmy wodę w pojemniku u podstawy stojaka. Do podlewania najlepiej sprawdzi się ustana woda kranowa o pokojowej temperaturze.

4. Stosowanie specjalnej odżywki, która przedłuży żywotność choinki
Drzewko w doniczce wystarczy podlewać samą wodą. Natomiast do tego ciętego, warto zakupić specjalną odżywkę przedłużającą trwałość roślin o nazwie Chrysal. Kupimy ją w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. Preparat dodaje się do wody, w której zanurzony jest pień choinki. Zapobiegnie on pojawianiu się w niej bakterii gnilnych i zapewni drzewku zastrzyk substancji odżywczych.

5. Dekoracja choinki
Kolejną bardzo ważną kwestią jest rozsądne podejście do dekoracji żywej choinki. Nie przeładowujmy jej ozdobami, ponieważ na mocno obciążonych gałązkach igły będą szybciej opadać. Żywe drzewko wygląda najpiękniej, gdy jest nam nim umiarkowana i wyważona ilość ozdób. Najpiękniej będą prezentować się te naturalne takie jak cukierki, pierniki, małe jabłka, szyszki czy pęczki zasuszonych owoców jarzębiny. Sprawdzą się też dekoracyjne wstążki. W kwestii światełek zasada jest właściwie tylko jedna - wybierzmy te bezpieczne, czyli z certyfikatem jakości. Nigdy nie kupujmy bardzo tanich kiepskiej jakości lampek choinkowych na bazarku, ponieważ grozi to powstaniem pożaru.

6. Zabezpieczenie choinki
Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie drzewka przed małymi dziećmi i zwierzakami domowymi. Pomoże w tym usunięcie kilku dolnych gałązek choinki i powieszenie na niej tylko lekkich nietłukących ozdób, aby w razie ich strącenia nie doszło do groźnego skaleczenia potłuczonymi kawałkami szkła. Zatem zamiast bombek szklanych, lepsze będą te plastikowe. Doskonale wyglądają również ekologiczne ozdoby choinkowe wykonane ze słomy lub drewna. Są one bezpieczne dla wszystkich domowników, przyjazne dla środowiska naturalnego i bardzo ładne.

Nie każdy z nas może sobie pozwolić postawienie w mieszkaniu świątecznego drzewka ze względów finansowych bądź z powodu małego metrażu. Świetną i niedrogą alternatywą dla żywej choinki są gałązki iglaste włożone do wazonu. Możemy je kupić na bazarku lub poprosić o podarowanie nam kilku sztuk rodzinę czy sąsiadów, którzy kupują duże drzewko i będą przycinać jego dolne gałązki. Udekorujmy je pięknie bombkami i innymi ozdobami, a w naszym domu zapanuje wyjątkowy świąteczny nastrój. Aby gałązki stały w wazonie jak najdłużej, warto codziennie zmieniać wodę na świeżą.

Komentarze