Pielęgnacja trawnika latem - podlewanie, koszenie, wertykulacja

Pielęgnacja trawnika latemLato to piękna pora roku, na którą z wytęsknieniem czekamy. Jednak dla trawnika to wymagający czas - wysokie temperatury, susza lub wręcz przeciwnie gwałtowne ulewy i gradobicia nie służą dobrej kondycji trawy. Jak dbać o trawnik latem? Jak często podlewać, kosić i jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać? Sprawdź!

 

Podlewanie trawnika latem

Nawadnianie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnujących. Jednak ta prosta czynność jest często wykonywana niewłaściwie. Warto kierować się podstawową zasadą, czyli lepiej podlewać rzadziej i więcej, niż często a mało. Oznacza to, że korzystniejsze dla trawnika jest intensywne nawadnianie co kilka dni. Woda przenika wówczas do głębszych warstw gleby, dzięki czemu system korzeniowy rozbudowuje się i uodparnia na suszę. Natomiast delikatne zraszanie sprawia, że wilgoć gromadzi się jedynie w wierzchniej warstwie, przez co trawa jest słabo ukorzeniona i wrażliwa na niedobory wody.

Trawnik najlepiej podlewać rano, aby woda mogła przeniknąć do gleby oraz mogła zostać wchłonięta przez rośliny w czasie ich wegetacji. Nie zaleca się podlewania w pełnym słońcu, gdyż w tym czasie woda w dużej mierze wyparowuje zamiast przenikać w głąb warstw ziemi.

Nawożenie trawnika w sezonie letnim

Ładny wygląd i zdrowy wzrost trawnika w dużej mierze zależy od prawidłowego nawożenia. W sezonie wegetacyjnym trawę zasilamy 3-4 razy. W okresie letnim nawożenie należy przeprowadzić w czerwcu, a najpóźniej do połowy lipca oraz w połowie sierpnia. W pierwszym przypadku stosuje się nawozy uniwersalne. Warto pamiętać, że preparaty zawierające azot wykorzystujemy tylko do końca lipca, by trawa zdążyła przygotować się do zimy. Natomiast w sierpniu sięgamy po nawozy jesienne, które mają obniżoną zawartość azotu i zwiększoną dawkę potasu. Ten ostatni składnik jest zalecany zwłaszcza podczas upałów, ponieważ zwiększa odporność na suszę.

Zwalczanie chwastów i mchu

Jedną z cech idealnego trawnika jest brak chwastów i mchu. Niepożądane rośliny to niestety duży problem, ponieważ rosną szybko, są silniejsze od trawy i stanowią dużą konkurencję. Walka z chwastami jest uciążliwa i niektóre gatunki trudno zwalczyć. Niekiedy konieczne jest zastosowanie herbicydów, ale trzeba je usuwać także ręcznie, ponieważ są odporne na wszelkie preparaty. Pomocne w zwalczaniu chwastów jest regularne koszenie - są wrażliwe na niskie ścinanie i nie wydają wówczas nasion.

Równie męcząca i czasochłonna jest walka z mchem. Niekiedy trzeba zastosować kilka metod jednocześnie. Chemiczne środki są zwykle bardzo skuteczne, jednak nie dają długotrwałych efektów. Najprostszym sposobem jest mechaniczne usunięcie mchu poprzez wygrabianie go z trawnika przy pomocy zwykłych grabi lub wertykulatora.

Wertykulacja trawnika

Jeżeli trawnik nie wygląda jak zielony dywan, jest zbity, a po opadach lub podlewaniu woda długo nie wsiąka, konieczna jest wertykulacja. Wykonanie pionowych nacięć darni na głębokość około 5-15 mm pozwala usunąć filc, obumarłe części roślin i mech. Dzięki temu trawa zyskuje lepszy dostęp do tlenu i wody.

Najlepszy czas to wczesna wiosna, ale można także użyć wertykulatora pod koniec sierpnia. Przy tym latem zabiegu nie należy wykonywać podczas upałów. Po całym procesie trawnik trzeba obficie nawodnić, by darń nie wyschła.

Pielęgnacja trawnika latem

Koszenie trawnika w sezonie letnim

Kluczowe dla ładnego wyglądu i dobrej kondycji trawnika jest regularne koszenie. Częste ścinanie pobudza trawę do intensywnego wzrostu i krzewienia się oraz ogranicza rozwój chwastów.

Kosząc trawnik, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Im wyższa trawa, tym gorzej znosi koszenie. Lepiej często ścinać niewielką część źdźbła niż rzadko od razu znaczą ilość. Zaleca się, by jednorazowo kosić najwyżej ⅓ wysokości źdźbła.
  • Częstotliwość koszenia jest uzależniona od wielu czynników. Przyjmuje się, że w sezonie letnim trawa wymaga strzyżenia co najmniej raz w tygodniu. Niemniej tempo wzrostu jest różne, np. w lipcu rośnie znacznie wolniej, a późnym latem intensywnie.
  • Trawę należy kosić tylko kosiarką z ostrymi nożami. Unikniemy strzępieni i nieestetycznych, żółtych końcówek.

Koszenie trawy może wydawać się prostą czynnością, ale wymaga regularności i obserwacji tempa wzrostu trawnika. Tylko wówczas murawa zyska soczyście zieloną barwę i wygląd niczym gęsty dywan.

Zapomnij o koszeniu dzięki robotom koszącym!

Koszenie trawy w sezonie letnim wymaga dużych nakładów pracy i czasu. Ponadto sprzyjająca musi być także pogoda. Rozwiązaniem problemu są kosiarki automatyczne, które samodzielnie koszą trawę i zapewniają idealny wygląd trawnika każdego dnia oraz poprawiają jego kondycję.

Szczególnie warte uwagi są inteligentne roboty koszące Husqvarna, które od ponad 25 lat dbają o miliony trawników na całym świecie. Kosiarki Automower® wyposażone są w inteligentne funkcje, które w praktyce gwarantują doskonałe efekty koszenia. Żadne inne urządzenie nie zadba o trawnik w tak kompleksowy sposób. Co najważniejsze, bez naszego wysiłku i straty czasu.

Pielęgnacja trawnika latem

Roboty koszące Husqvarna poruszają się po ogrodzie samodzielnie w schemacie losowym w oparciu o instalację przewodów ograniczających i doprowadzających. Dodatkowo nawigacja może być wspomagana przez system GPS (wybrane modele). Ostre noże każdego dnia, bez względu na pogodę (także podczas deszczu) i porę ścinają niewielką część źdźbła, a pokos zostaje na trawniku, zamieniając się w odżywczy nawóz naturalny. Bez konieczności grabienia i utylizacji trawy. Roboty także automatycznie się ładują.

Dla Automower® wielkość trawnika, jego ukształtowanie oraz liczba przeszkód nie stanowią problemu. Roboty wyróżniają się doskonałą wydajnością w terenie. Koszą na wzniesieniach o nachyleniu nawet 70% (najlepsze modele z napędem na 4 koła). Większość modeli radzi sobie z pochyłością do 40%. Ponadto pokonują wąskie przejścia o szerokości 60 cm i docierają w każde miejsce w ogrodzie.

Najnowocześniejsze technologie to znak rozpoznawczy robotów Automower®. Wbudowane czujniki pomagają dostosować tryb pracy do takich czynników, jak tempo wzrostu trawy i warunki pogodowe (czujnik pogodowy). Dzięki temu robot automatycznie skraca czas pracy w suche, słoneczne dni dla ochrony trawnika i samego urządzenia. Ponadto w przypadku wykrycia obszarów z wyższą trawą, przełącza się w tryb poruszania spiralnego (koszenie po spirali), by wyrównać różnicę. Co więcej, roboty mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji w telefonie. Dodatkowo modele wyposażone w funkcję Automower® Connect można kontrolować z każdego miejsca na świecie i zintegrować z systemami Smart Home, np. Google Home, Fibaro.

Dowiedz się więcej o inteligentnej pracy robotów koszących: https://www.husqvarna.com/pl/ogrod-trawnik/artykuly-o-robotach-koszacych/inteligentne-funkcje-robotow-koszacych/.

Warto podkreślić, że praca robotów koszących Husqvarna jest bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Automower® są bardzo ciche (około 60 dB), nie generują spalin i cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej. Wyposażone są w szereg zabezpieczeń - m.in. noże w kontakcie z przeszkodą chowają się w dysku, ostrza automatycznie wyłączają się w przypadku podniesienia kosiarki, kod PIN do uruchomienia, alarm, śledzenie GPS w przypadku kradzieży. Proste w obsłudze i niezawodne roboty Husqvarna dbają o trawnik nawet przez 15 lat.

Jaki robot koszący wybrać?

Husqvarna wychodzi z założenia, że każdy ogród jest inny, dlatego zaprojektowała roboty koszące do każdego trawnika - małego i dużego, prostego i skomplikowanego, a także równego i ze wzniesieniami.

Dla właścicieli średnich ogrodów polecany jest model Automower® 315, który obsługuje powierzchnię o wielkości 1500 m² i kosi teren o nachyleniu 40%. Wyposażony jest w funkcję koszenia po spirali, czujnik pogodowy oraz Automower® Connect@Home, co oznacza, że robota można obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona z odległości do 30 m (łączność Bluetooth).

Pielęgnacja trawnika latem

Z kolei do rozległych trawników o dużym nachyleniu warto wybrać Automower® 435X AWD z serii X-Line, czyli robota z napędem na 4 koła i unikalną przegubową konstrukcją. Bez trudu pielęgnuje ogrody o powierzchni aż 3500 m² ze wzniesieniami o nachyleniu 70%! Robot jest w pełni przystosowany do pracy w trudnych warunkach. Posiada także wbudowany GPS, Automower® Connect z możliwością śledzenia w przypadku kradzieży, reflektory LED oraz gumowy zderzak. Automower® 435X AWD spełnia oczekiwania wymagających użytkowników.

Pielęgnacja trawnika latem

Jeżeli nie wiesz, jaki Automower® wybrać, Husqvarna oferuje Sieć Autoryzowanych Dilerów. Przedstawiciel na podstawie wizji lokalnej dobiera optymalny model robota, a następnie profesjonalnie montuje całą instalację. Ponadto sieć dilerska to także dostęp do serwisu oraz oryginalnych części i akcesoriów.

Komentarze