Pielęgnacja tui, czyli prawidłowo zadbaj o swoje iglaki

Pielęgnacja tuiTuja to jedna z najpopularniejszych roślin iglastych, którą można znaleźć w ogrodach w całej Polsce. Choć nie są one najbardziej wymagające, to jednak ich pielęgnacja musi przebiegać w odpowiedni sposób, aby rosły zdrowe i silne. Co należy wiedzieć o tujach? Jak o nie zadbać?

Historia i odmiany tui

Jej poprawną nazwą jest żywotnik. Tuja to zaczerpnięte z łaciny uproszczone określenie, które funkcjonuje na co dzień. Pochodzi z rodziny cyprysowatych i została przywieziona do Europy z Azji i Ameryki Południowej. Tam też pojawia się nadal w warunkach naturalnych i potrafi przetrwać nawet 200 lat, osiągając nawet do 60 m wysokości. W Polsce poprzez odpowiednią pielęgnację, jej możliwości przeżycia sięgają kilkudziesięciu lat. Przez ten czas we właściwych warunkach powinna utrzymywać zdrowy kolor i z powodzeniem dać się wygodnie formować według potrzeb właściciela.

Na rynku ogrodniczym istnieje kilka wiodących odmian tui. Bezsprzecznie najpopularniejszą z nich jest tuja Szmaragd, ceniona za swoją wyraziście zieloną barwę, rozbudowane możliwości przycinania oraz szybki wzrost. Może być również zastosowana jako część żywopłotu, który przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem odseparuje ogród od spojrzeń przypadkowych przechodniów. Jednak w przypadku tworzenia naturalnego ogrodzenia dużo lepiej radzi sobie odmiana o nazwie Brabant, mająca ciemnozielony kolor i jeszcze lepsze zdolności przystosowania się do wybranego uformowania przez opiekuna.

Właściwa pielęgnacja tui krok po kroku

Aby zasadzić tuję, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy to zrobić w okresie od kwietnia do końca października, co tak naprawdę przypada na cały sezon sadzenia roślin ogrodowych. Jeszcze ważniejsze jest rozróżnienie rodzaju sadzonki. Balotowane, czyli wsadzone korzeniami w siatkowy worek, powinny być umieszczane w glebie od końca sierpnia do początku listopada. Te pochodzące ze specjalnych pojemników są dużo bardziej uniwersalne. Należy jednak pamiętać o tym, że tuja zasadzona w zmarzniętej ziemi i cierpiąca z powodu zbyt zimnych temperatur może się nie przyjąć i w krótkim czasie uschnąć.

Przycinanie

Podstawą, na której opiera się pielęgnacja tui, jest regularne podlewanie i dbanie o właściwe zakwaszenie gleby, w której znajdują się jej korzenie. Te rośliny nie przetrwają letnich upałów bez odpowiednich dawek wody, dlatego warto obficie je podlewać. Nie zaszkodzi również zamontowanie nawodnienia w postaci zraszaczy. O samą jakość gleby można zadbać, obkładając podstawę roślin korą sosnową. Dzięki niej pH ziemi osiągnie optymalny poziom, a przy okazji tuje będą osłonięte przed wysuszaniem się okolic korzeni. Nastąpi również lepsza cyrkulacja powietrza. Nawożenie nie musi być priorytetem, jednak kiedy rośliny odpowiednio przyjmą się w ogrodzie, można przeprowadzić je kilka razy w roku za pomocą dostępnych nawozów do iglaków.

Warto również zadbać o odpowiednie odchwaszczenie, ponieważ niepożądani ogrodowi lokatorzy potrafią odebrać tui dużo wartości odżywczych, niezbędnych do właściwego rozwoju. Choć tuja uznawana jest za dominującą w ogrodzie i zazwyczaj radzi sobie z wieloma przeciwnościami, to jednak nie należy ryzykować. Trzeba również zachowywać odpowiednie odstępy między nią, a innymi roślinami, szczególnie iglakami, ponieważ konkurencja o pokarm i wodę może wyniszczyć jedną lub obie strony konfliktu.

Pielęgnacja tui

Przycinanie kluczem do sukcesu

Kluczowym elementem, z jakich składa się pielęgnacja tui, jest jej przycinanie. Można do tego użyć standardowego sekatora, jednak na rynku istnieją już maszyny lepiej sprawdzające się przy iglakach, takich jak żywotnik. Kiedy dany ogrodnik wybierze swoje narzędzie pracy, może również popuścić wodze fantazji. Tuja sprawdzi się z powodzeniem jako standardowa kula, wyeksponowany soliter czy wcześniej wspomniany żywopłot o różnych geometrycznych kształtach. Oczywiście w dalszym ciągu należy zachować zdrowy rozsądek, jednakże ryzyko zniszczenia rośliny jest niewielkie. Ma ona znakomite zdolności regeneracyjne. Wskazane jest przeprowadzenie od dwóch do trzech cięć w sezonie. W przypadku młodych tui pierwsze formowanie należy przeprowadzić, gdy osiągnie wysokość 1,5 m, co ma miejsce zazwyczaj po 1,5 roku od posadzenia.

Podsumowując, tuja nie jest najbardziej skomplikowaną w pielęgnacji rośliną, z czego też może wynikać jej obecność w wielu ogrodach na świecie. Zdecydowanie potrzebuje dużej ilości wody, aby móc rosnąć i się krzewić. Dodatkowo warto zadbać o podłoże, w którym się znajduje oraz o odpowiednio częste przycinanie. Ze wspomnianymi poradami twoje żywotniki z powodzeniem poradzą sobie z życiem w ogrodzie i będą pięknie wyglądać przez wiele lat pielęgnacji.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy firmie Green Solutions z Poznania, zajmującej się usługami z zakresu ogrodnictwa, m.in. projektowaniem i zakładaniem ogrodów.

Komentarze

www.ms-clean.com
Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie pielęgnacji roślin i terenów zielonych. Nasza oferta obejmuje: koszenie trawników, podcinanie drzew oraz krzewów, sadzenie nowych. W okresie jesiennym zapewniamy również grabienie liści i inne usługi.
http://ms-clean.com.pl/uslugi