Pigwa pospolita - uprawa. Sadzonki, przycinanie, rozmnażanie pigwy pospolitej

Uprawa i pielęgnacja pigwy pospolitejPigwa pospolita stosunkowo rzadko pojawia się w naszych ogrodach. Tymczasem jest to krzew lub drzewko, które z miododajnymi kwiatami i wyróżniającymi się żółtym kolorem owocami prezentuje się bardzo ozdobnie. Owoce dodatkowo są materiałem na pyszne, a przede wszystkim zdrowe przetwory. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzić do ogrodu pochodzącą z Azji tą piękną roślinę przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź jak uprawiać i pielęgnować pigwę pospolitą.

Pigwa pospolita - charakterystyka

Pigwa pospolita zaliczana jest do rodziny różowatych i może przyjmować formę krzewu lub drzewa osiągającego kilka metrów wysokości. Wywodzi się z terenów Azji. W Polsce jest uprawiana rzadko. Znacznie częściej jest stosowana przez sadowników jako podkład pod szczepienie innych gatunków. Jej mocno owłosione liście z wierzchu mają ciemnozieloną barwę, natomiast od spodu odznaczają się szarozielonym odcieniem. Jesienią przybierają żółty i pomarańczowy kolor. Pigwa zakwita końcem maja lub początkiem czerwca. Pojawiają się wówczas na gałęziach białe, miododajne kwiaty o około 5 cm średnicy.

Owoce pigwy w zależności od odmiany swoim kształtem mogą przypominać jabłka lub gruszki. Początkowo mają zieloną barwę, by z czasem przebarwić się na cytrynowożółty kolor. Są twarde, kwaśne i nie nadają się do jedzenia na surowo, ale można z nich przygotować wiele przetworów. Czas ich zbioru przypada zazwyczaj na październik. Doceniane są przede wszystkim za swoje właściwości zdrowotne. Zawierają bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu doskonale wspierają naszą odporność.

Pigwa pospolita często mylona jest z pigwowcem, a obie nazwy się utożsamia ze sobą. Tak naprawdę są to dwie różne rośliny. Różnią się kolorem kwiatów, wielkością owoców oraz wymaganiami.

Podłoże oraz stanowisko dla pigwy pospolitej

Pigwa pospolita należy do roślin dość wrażliwych na przemarzanie, dlatego należy jej zapewnić ciepłe i osłonięte stanowisko. Z tego powodu nie nadaje się raczej do uprawy w sadzie znajdującym się na otwartej przestrzeni. Znacznie łatwiej znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w przydomowym ogródku. Pigwa preferuje glebę żyzną, średnio zwięzłą o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie pH. Najlepiej by wynosił on około 5,9-6,5. Na zbyt zasadowym podłożu może się u niej pojawić chloroza, czyli zaburzenie w wytwarzaniu chlorofilu. Pigwa pospolita nie lubi także zastojów wody ani zbyt przesuszonej gleby, ponieważ ma stosunkowo płytki system korzeniowy.

Uprawa i pielęgnacja pigwy

Kwestia jak uprawiać i pielęgnować pigwę nie jest bardzo skomplikowana. Wybór odpowiedniego stanowiska jest kluczowy dla jej dobrego rozwoju i obfitego owocowania. Natomiast zabiegi wykonywane później wokół drzewka można nazwać kosmetycznymi.

Sadzenie pigwy pospolitej

Pigwa jest wrażliwa na mróz - z tego powodu najczęściej poleca się sadzić ją wiosną, by przed nadejściem zimy zdążyła się dobrze przyjąć w nowym miejscu. Przygotowując dołek, należy wziąć pod uwagę, że z czasem rozmiary krzewu czy drzewka znacznie wzrosną. Dlatego odstęp od kolejnej sadzonki nie powinien być mniejszy niż 3 m. Sam dołek powinien mieć około 30 cm głębokości oraz szerokości. Umieszcza się w nim sadzonkę, a po jej przysypaniu lekko ugniata się ziemię wokół. Następnie pigwę dobrze jest obficie podlać. Wokół warto także rozrzucić nieco obornika. Ze względu na płytki i nierozbudowany system korzeniowy początkowo roślina może nie być zbyt stabilna, dlatego korzystnie jest obok pigwy wbić palik i przywiązać do niego sadzonkę.

Nawożenie pigwy

Pigwa pospolita nie potrzebuje silnego nawożenia. Szczególnie ostrożnie należy postępować z nawozami azotowymi, ponieważ roślina za nimi nie przepada. Co 2-3 lata możemy podać jej środek zawierający potas oraz fosfor. Należy przy tym pamiętać, że korzenie pigwy są położone płytko, ale szeroko, dlatego śmiało powinniśmy sypać nawóz nawet poza średnicę jej korony.

Podlewanie pigwy

Pigwa ze względu na płytko położony system korzeniowy ma ograniczone możliwości pobierania wody. Jest w stanie przetrwać przejściowe susze, ale może to źle wpłynąć na jej owocowanie. Dlatego dorosłe okazy pigwy możemy podlewać 4-5 razy w czasie sezonu - przed pojawieniem się kwiatów, w czasie kwitnienia, w momencie wzrostu nowych pędów i podczas rozwoju owoców. Młode okazy możemy podlewać częściej.

Przycinanie pigwy

Przycinanie nie stanowi tak ważnego elementu pielęgnacji pigwy pospolitej, jak w przypadku innych krzewów. Tym bardziej, że owoce pojawiają się na gałązkach jednorocznych. Zazwyczaj ogranicza się ten zabieg do usuwania pędów wyraźnie uszkodzonych czy chorych. Cięcia prześwietlającego dokonuje się co jakiś czas, dbając, by korona pigwy była luźna, ale regularna. Ze względu na wrażliwość pigwy na mróz cięcie należy przeprowadzać wiosną po ruszeniu wegetacji. Dzięki temu także łatwiej jest ocenić, które pędy ucierpiały na skutek niskich temperatur.

Zimowanie pigwy pospolitej

Pigwa pospolita w naszym klimacie wymaga zimą ochrony przed mrozem, dlatego przed nadejściem tej pory roku należy wokół jej pnia usypać kopczyk. Dobrze jest także rozłożyć ściółkę w szerszy okrąg. W ten sposób ochronimy korzenie pigwy przed przemarznięciem.

Rozmnażanie pigwy

Pigwę można rozmnażać na kilka sposobów - przez nasiona, odkłady lub sadzonki pobrane z pędów.

  • Fragmenty z pędów pigwy na sadzonki pobiera się w czerwcu. Każdy z nich powinien obejmować 2-3 węzły. Sadzonki należy umieścić pod skosem w podłożu stanowiącym wymieszany torf oraz piasek. Powinny mieć zagwarantowaną temperaturę od 20℃ do 25℃. Ich ukorzenienie się może trwać maksymalnie do 6 tygodni;
  • Rozmnażanie pigwy przez odkłady jest metodą znaną ogrodnikom uprawiającym krzewy owocowe. Sposób ten polega na przygięciu pędu do gruntu i obsypaniu jego fragmentu ziemią. Można go także dodatkowo przytwierdzić za pomocą drutu. Po jakimś czasie pęd się ukorzeni, a z bocznych pączków wyrosną nowe pędy. Gdy będą mierzyły 15-20 cm, można oddzielić je od rośliny macierzystej i przenieść na docelowe stanowisko;
  • Nasiona do rozmnożenia możemy pobrać z dojrzałych owoców pigwy. Ważne jest, by dokonać tego nie później niż 4 tygodnie po ich zebraniu. Nasiona należy umyć i wysuszyć. Najlepiej jest wysiać je jeszcze w październiku. Należy je wówczas umieścić w gruncie na głębokości około 20-30 mm, a na wierzchu rozłożyć warstwę ściółki. Po ich wykiełkowaniu powinno się dwukrotnie przerzedzić młode roślinki. Ostatecznie między nowymi sadzonkami powinno pozostać około 20 cm odległości.