Piwniczka ogrodowa - dlaczego warto ją mieć i jak ją wykonać?

Piwniczka ogrodowaKiedyś piwniczki ogrodowe, które nazywane są także ziemiankami, były powszechnie spotykane. Później zastąpiły je lodówki, które każdy z nas ma w swoim domu. Teraz jednak można obserwować powrót piwniczek, które nie tylko pomagają w przechowywaniu produktów spożywczych, ale również mogą być atrakcyjną ozdobą ogrodu.

Piwniczka pasuje do każdego ogrodu - będzie świetnym dodatkiem zarówno w przestrzeni urządzonej w stylu rustykalnym, jak również może znaleźć się w ogrodzie nowoczesnym. Piwnica ziemna tego rodzaju nie jest obecnie bardzo trudna w wykonaniu. Co więcej, możemy zakupić nawet gotowe piwnice ogrodowe przeznaczone do szybkiego montażu w uprzednio wykonanym wykopie.

Jakie są głównie zalety wynikające z posiadania piwniczek ogrodowych? W jaki sposób można wykonać tego rodzaju konstrukcję?

Zalety piwnic ogrodowych

Przede wszystkim piwnica ogrodowa może być doskonałym wyborem dla tych osób, którym zależy na uzyskaniu obszernej przestrzeni do przechowywania różnych produktów spożywczych.

W piwniczkach ziemnych przez praktycznie cały rok panuje stała temperatura na poziomi od 4 do 8 stopni Celsjusza z podwyższoną wilgotnością n poziomie 80-90%.

Piwniczki najczęściej używane są jako miejsce przechowywania ziemniaków, marchwi, jabłek, oraz innego rodzaju warzyw i owoców, które wymagają niskiej temperatury, aby zachować na długo swoją świeżość. Można także magazynować w nich domowe przetwory. Zatem taka duża piwniczka doskonale sprawdzi się wtedy, gdy chcemy przechowywać większą ilość produktów spożywczych, które będą mogły posłużyć na długi czas.

Piwnice ogrodowe budowane są również przez amatorów win - piwniczka wykonana w gruncie będzie tworzyła doskonałe warunki do przechowywania win w beczkach oraz win butelkowanych, a także innych alkoholi, na przykład piwa i miodów pitnych.

Piwniczka ogrodowa może służyć również jako estetyczne miejsce do przechowywania różnych narzędzi ogrodowych oraz innych przedmiotów, które stosowane są przy pielęgnacji ogrodu. Oprócz tego może być pomieszczeniem technicznym, w którym istnieje możliwość zamontowania pompy do basenu czy sprzętu elektrycznego do oświetlania ogrodu.

Oczywiście, nie można zapominać o tym, że piwnice ogrodowe mogą być także przepięknym dodatkiem w ogrodzie - dzięki niemu każda przestrzeń nabierze stylowego wyglądu. Piwniczka może być obsadzona trawą, ale również można wykorzystać przy jej ozdobie różnego rodzaju krzewy i kwiaty, które stworzą przyjemną dla oka przestrzeń.

Jak wykonać piwniczkę w swoim ogrodzie?

Kiedyś piwniczki ogrodowe wykonywano od zera na miejscu - w tym celu najczęściej wykorzystywano cegły, którymi wykładano pomieszczenie od wewnątrz. Teraz jednak stanie się właścicielem piwniczki jest bardzo łatwe, ponieważ może być ona wykonana również na indywidualne zamówienie przez specjalizującą się w tej dziedzinie firmie.

Piwnica ziemna może być wykonana zarówno bezpośrednio w ogrodzie, ale również można zdecydować się również na kupienie gotowej konstrukcji, która będzie posiadała także schody prowadzące do jej wnętrza.

Aktualnie do produkcji najczęściej wykorzystuje się beton, który jest odporny na czynniki pogodowe, wytrzymały i trwały także pod wpływem nacisku, dlatego jest w stanie posłużyć na długi czas. Oczywiście, nadal wykonuje się również piwniczki z cegieł, ale ich realizacja zajmuje znacznie więcej czasu i pociąga za sobą również wyższe wydatki.

Piwniczki ziemne można wykonać także na terenach podmokłych - w tym przypadku także najlepiej sprawdzają się piwnice ogrodowe betonowe, które wykańczane są również odpowiednimi powłokami chroniącymi je przed negatywnym wpływem wilgoci. Dzięki temu konstrukcja nie będzie narażona na zalanie.

Gotowe piwnice ogrodowe - tanie i wytrzymałe

Gotowa piwnica ogrodowa to zdecydowanie najlepszy wybór, ponieważ można wykonać ją szybko, sprawnie i nie pociąga ona również za sobą bardzo wysokich kosztów. Piwniczka jest wtedy dostarczana na miejsce i następnie osadzana jest w uprzednio przygotowanym wykopie. W ten sposób właścicielem tego rodzaju konstrukcji można stać się jeszcze szybciej - bez potrzeby prowadzenia skomplikowanych, czasochłonnych prac murarskich.

Konstrukcje tego rodzaju dostępne są głównie w ofertach firm zajmujących się projektowaniem i produkcją zbiorników betonowych, na przykład takich jak szamba betonowe czy kanały samochodowe.

Zatem każdy, kto marzy o tym, aby stać się właścicielem piwniczki w swoim ogrodzie, może zrobić to teraz jeszcze łatwiej - wystarczy wybrać gotowe piwnice ogrodowe wykonane z betonu, które są solidne, funkcjonalne i tanie!

Autor: www.betonex.com.pl.

Komentarze