Pleśń śniegowa na trawie

PleśńJedną z częściej spotykanych chorób atakujących nasze trawniki jest pleśń śniegowa. Pojawia się ona wówczas, gdy na trawie długo leży śnieg. Czy można z nią walczyć? Jak ją rozpoznać? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Kiedy powstaje pleśń śniegowa?

W zdecydowanej większości przypadków pleśń śniegowa pojawia się wówczas, gdy śnieg topnieje. Rozwija się ona pod śniegiem. Za czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej uważa się długie utrzymywanie śniegu i jego wolne topnienie podczas wiosennych roztopów. Wówczas, pod pokrywą śniegową, panują bowiem idealne warunki do rozwoju grzyba wywołującego tą niezwykle groźną chorobę: jest ciepło, a jednocześnie naprawdę wilgotno. Kiedy na źdźbłach trawy zauważymy białą pleśń, możemy być niemalże pewni, że nasz trawnik zaatakowała pleśń śniegowa. Jeśli nic nie zrobimy, trawnik dość szybko pokryje się brązowymi plamami.

Odpowiednie przygotowanie trawnika do sezonu zimowego

Aby uchronić nasz trawnik przed rozwojem pleśni, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować go do zimy. W sierpniu trzeba zasilić go nawozem jesiennym, który cechuje się niską zawartością azotu, a wysoką fosforu oraz potasu. Jesienią trawnik kosimy naprawdę nisko, a następnie wygrabiamy całą skoszoną trawę. Istotne jest, aby zrobić to bardzo dokładnie. Z pracami tymi musimy uporać się przed pierwszymi opadami śniegu. Kiedy już pokrywa śnieżna pojawi się na trawie, staramy się po niej nie chodzić. Tym samym uchronimy trawę przed łamaniem.

Jak walczyć z tą częstą chorobą?

Niektórzy specjaliści zalecają, aby stosować zapobiegawczo preparaty chemiczne. Na pewno z zabiegu tego nie należy rezygnować, jeśli już kiedyś mieliśmy problem z pleśnią śniegową. Również wiosną - po dostrzeżeniu objawów pleśni - należy sięgnąć po metody chemiczne. Sprawdzi się to jednak wyłącznie wówczas, gdy obszar zajęty pleśnią jest niewielki. W przypadku dużych fragmentów trawnika zaatakowanych przez chorobę niezbędne jest usunięcie całej spleśniałej trawy. Co ważne, robimy to z podłożem, zwracając uwagę, aby usunięta warstwa nie była mniejsza niż pięć centymetrów. Następnie spryskujemy puste miejsca środkiem chemicznym przeznaczonym do zwalczania pleśni śniegowej. Po wykonaniu tych zabiegów trawnik można uzupełnić, wysiewając trawę od nowa. Koniecznie trzeba sięgnąć po podłoża organiczne dobrej jakości.

Z pleśnią śniegową atakującą nasze trawniki można naprawdę skutecznie walczyć. Przedstawione wskazówki pozwolą ją pokonać, co z kolei zaowocuje pięknym, zadbanym trawnikiem.

Autor: www.target.com.pl.

Komentarze