Pleśń śniegowa na trawniku - przyczyny, jak ją zwalczyć?

Pleśń śniegowa na trawnikuCzęsto po zimie trawnik nie jest w najlepszej kondycji. Po stopnieniu śniegu widoczne stają się brzydkie obumarłe brązowo-żółte fragmenty darni. Oczywiście może się zdarzyć, że trawa po prostu przemarznie. Wówczas konieczne jest jej dosianie w ogołoconych miejscach. Sytuacja jest dużo poważniejsza, gdy odwilż odsłoni źdźbła trawy pokryte białym lub różowawym nalotem pleśni, na którym z czasem pojawiają się czarne lub brązowe punkciki. Dowiedz się, czym jest pleśń śniegowa na trawniku, jakie są jej przyczyny oraz jak ją zwalczyć?

Choroba znana jako pleśń śniegowa trawnika, zawsze wymaga zdecydowanej interwencji. Jeśli nie będziemy jej zwalczać, wówczas z pewnością grzyb rozniesie się po całym naszym zieleńcu i będzie się go bardzo trudno pozbyć. Taka sytuacja - niestety - często kończy się obumarciem trawnika. Na szczęście chorobom grzybowym można zapobiegać. Jeśli zaczniemy działać szybko, to z pewnością także uda nam się usunąć pleśń i uratować nasz zieleniec.

Pleśń śniegowa trawnika - co to jest?

Zboża i trawy mogą być atakowane przez różne gatunki grzybów chorobotwórczych. Do tych najczęściej powodujących problemy należy pleśń Microdochium nivale. To właśnie z nią mamy do czynienia na zapleśniałych po zimie trawnikach.

Choć grzyb może zaatakować praktycznie każdy gatunek trawy, to jednak najczęściej pojawia się na takich gatunkach, jak:

 • kostrzewa czerwona,
 • życica roczna,
 • życica trwała.

Pleśń śniegowa zaczyna się rozwijać na trawniku już jesienią, ale jej objawy z reguły zauważamy dopiero na przedwiośniu, gdy topnieje śnieg. Taka niekorzystna warstwa pojawia się na źdźbłach, co jest wyraźnie widoczne na naszej murawie w postaci białych placków obumarłej trawy. Nie sposób ich nie zauważyć. Początkowo takich obumarłych fragmentów przeważnie jest niewiele. Jednak, jeśli zignorujemy problem, to pleśń bardzo szybko się rozprzestrzeni i zniszczy całą darń.

Przyczyny pleśni śniegowej na trawniku

Dlaczego na darni po zimie pojawia się pleśń? Przyczyn jest kilka, należą do nich:

 • jesienne przenawożenie,
 • brak przygotowania do zimy,
 • długa i ciepła jesień.

Jesienne przenawożenie trawnika
Wiele osób nawozi intensywnie swoje ogródki do późnej jesieni, stosując silnie działające nawozy z dużą zawartością azotu. Takie nawozy powodują intensywny wzrost trawy i sprawiają, że ma ona ładny soczyście zielony kolor. W okresie jesiennym jednak ich stosowanie jest niekorzystne, ponieważ zaburza naturalny cykl przygotowywania się roślin do zimy, dlatego w tym czasie powinniśmy całkowicie zaprzestać nawożenia trawnika. Ostatni raz zastosujmy na darń nawóz pod koniec sierpnia i najlepiej niech to będzie nawóz o niskiej zawartości azotu.

Brak przygotowania trawnika do zimy
Bardzo częstą przyczyną pleśnienia trawy jest też jej zaniedbanie. Nieodpowiednie przygotowanie darni na zimę lub zupełny brak jej przygotowania niesie ze sobą naprawdę duże ryzyko zaatakowania  przez chorobę grzybową. Jesienią należy skosić nasz zieleniec i go uprzątnąć. Skoszone części roślinności dokładnie wygrabiamy. Należy także na bieżąco usuwać opadające na murawę liście, które zimą (pod wpływem wilgoci) butwieją, a pod śniegiem często rozwija się pod nimi pleśń.

Długa i ciepła jesień
Na ten czynnik - niestety - nie mamy żadnego wpływu. Długa, ciepła i bardzo mokra jesień sprzyja powstawaniu idealnych warunków do rozwoju grzybów pleśniowych. Z tego powodu w latach z taką właśnie pogodą warto szczególnie dokładnie sprzątać trawnik jesienią, a także zadbać, aby panowały w nim dobre warunki powietrzno-wodne - pomoże nam w tym regularne napowietrzanie darni.

Jak zapobiegać pleśni śniegowej na trawniku?

Kompleksowa jesienna pielęgnacja trawnika zapobiegnie pojawianiu się pleśni śniegowej. Rozpocznijmy ją już od końca sierpnia, kiedy to warto zastosować na darń specjalny potasowo- fosforowy nawóz jesienny. Konieczne jest też skontrolowanie odczynu gleby. Powinien on mieścić się w granicach od lekko kwaśnego do obojętnego. Zbyt zakwaszona, ale i zbyt zasadowa gleba sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej trawnika.

W przypadku, gdy odczyn gleby jest wyraźnie kwaśny, możemy jeszcze przed zimą zastosować wapnowanie. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się go już wykonywać późną jesienią. Odpowiednim terminem będzie koniec lata lub początek jesieni.

Bardzo ważne jest także skoszenie murawy przed zimą. Zbyt długie pokładające się źdźbła trawy stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni.

Jeżeli już w poprzednich latach pojawił się na naszym trawniku problem pleśni, wówczas warto profilaktycznie zastosować na niego preparat grzybobójczy.

Aby nie przygniatać i nie uszkadzać źdźbeł trawy zima pod warstwą śniegu, postarajmy się też, jeśli to możliwe unikać chodzenia po murawie aż do wiosny. Ponadto nigdy nie zrzucajmy na trawę dużych ilości śniegu odgarnianych na przykład z chodnika podczas odśnieżania.

Pleśń śniegowa trawnika - jak z nią walczyć?

Walkę z grzybem na murawie powinniśmy rozpocząć od razu po jego zauważeniu. Najczęściej jest to wczesna wiosna, gdy topnieje śnieg. Nie zwlekajmy, ponieważ im szybciej doprowadzimy zieleniec do porządku, tym mniejsze będą straty.

Rekultywacja zagrzybionego trawnika powinna przebiegać w kilku prostych krokach:

 1. wygrabienie trawnika – usuwamy z zieleńca wszelkie zanieczyszczenia, które zostały na niego nawiane podczas zimy. Wygrabiamy też dokładnie uschnięte źdźbła trawy;
 2. usunięcie silnie porażonej grzybem trawy - w miejscach, gdzie darń jest mocno uszkodzona przez grzyb, należy jak najszybciej usunąć trawę wraz z glebą do głębokości 5-6 cm. Miejsce to uzupełniamy później czystą ziemią;
 3. zastosowanie środka grzybobójczego - kolejnym krokiem jest potraktowanie całego zieleńca specjalistycznym środkiem grzybobójczym. Takie preparaty znajdziemy w centrach ogrodniczych. Pamiętajmy, aby przy ich stosowaniu ściśle przestrzegać zaleceń producenta, zarówno w stosunku do zalecanej dawki, jak i środków ostrożności podczas aplikacji;
 4. dosianie trawy w ogołoconych miejscach - tam, gdzie usunęliśmy porażoną darń i uzupełniliśmy wyrwę świeżą ziemią, możemy już przystąpić do siewu nowej trawy;
 5. odpowiednia pielęgnacja trawnika - na koniec zieleniec trzeba koniecznie napowietrzyć. Są na to różne sposoby. Możemy na przykład wykorzystać do tego wał ogrodowy z kolcami, aerator mechaniczny, widły ogrodowe lub przy trawnikach o niewielkiej powierzchni kolczaste nakładki na buty;
 6. piaskowanie i nawożenie trawnika - po zakończeniu aeracji warto posypać trawnik odrobiną piasku, co pomoże rozluźnić nieco darń. Powinniśmy też dostarczyć zniszczonej po zimie trawie składniki odżywcze w postaci nawozu, aby mogła się zregenerować.

Główną przyczyną pojawiania się pleśni śniegowej na trawnikach jest ich nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminów nawożenia oraz uprzątnięcie i odpowiednie przygotowanie zieleńca do zimy. Ponadto, jeśli zima była długa i bardzo śnieżna, to warto od razu po odwilży zadbać o odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest jego napowietrzenie, aby nadmiar wody mógł swobodnie odparować i nie zalegał zbyt długo w darni. Jeśli będziemy regularnie dbać o naszą murawę, to ten problem nie powinien już powracać w przyszłych latach.

Komentarze