Podłoga olejowoskowana i olejowana - odpowiednia pielęgnacja

Podłoga olejowoskowanaPodłogi olejowane i olejowoskowane to popularne rozwiązanie, które zwraca uwagę swoją estetyką. Duże znaczenie ma systematyczna pielęgnacja takich powierzchni.

Podłoga drewniana to rozwiązanie, które ma bardzo wielu zwolenników. Drewno kojarzy się z przyjemną, domową atmosferą, jednocześnie jest gustowne. Taki materiał można z powodzeniem wykorzystać w każdym wnętrzu od bardzo tradycyjnego po nowoczesne. W każdej przestrzeni dobrze dobrana podłoga z drewna będzie efektownym elementem wykończenia. Dobrze zabezpieczone drewno należy do trwałych materiałów, dlatego jest rozwiązaniem dla osób, które szukają rozwiązań na pokolenia.

Olej zamiast lakieru

Jeszcze do niedawna podłoga drewniana była zazwyczaj pokrywana warstwą lakieru, który chronił drewno przed wilgocią oraz zarysowaniem, znacznie zwiększając jego żywotność. Obecnie jednak zdecydowanie częściej stosuje się inne preparaty służące do zabezpieczenia drewna. Najczęściej wybierana metoda to pokrywanie drewna tak zwanym olejowoskiem.

Różnice między olejem i olejowoskiem

Podłoga olejowana może oznaczać powierzchnię pokrytą olejem lub olejowoskiem. Są to dwa odmienne preparaty, które różnią się właściwościami oraz zapewniają inny stopień ochrony drewna. Jakie są najważniejsze różnice, o których trzeba pamiętać w czasie wybierania podłogi do domu lub mieszkania?

Obie metody zabezpieczania drewna pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów estetycznych. Podłoga olejowana wygląda estetycznie, a zastosowane preparaty podkreślają naturalny wygląd drewna. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że olejowosk zapewnia znacznie lepszą ochronę niż sam olej. Wynika to przede wszystkim z działania dodatkowego składnika, który znajduje się w tego typu preparatach, czyli wosku.

Olejowanie

Dlaczego wosk jest ważny?

Połączenie oleju oraz wosku pozwala na znaczne poprawienie ochrony drewna. Podłoga drewniana pokryta woskiem jest skutecznie chroniona przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Oczywiście olej jest także dobrym sposobem na impregnowanie drewna, jednak takie substancje wnikają głęboko w strukturę materiału i nie zapewniają wystarczającej ochrony podłogi.

Podłoga olejowana pokryta olejowoskiem zyskuje dodatkową warstwę ochronną w postaci twardej powłoki z wosku znajdującej się na powierzchni drewna. Dzięki temu powierzchnia chroniona jest wewnątrz oraz na zewnątrz.

Skuteczność takiego rozwiązania można dosyć łatwo zauważyć w praktyce. W przypadku podłogi, która została zabezpieczona jedynie olejem, wystarczy dłuższy kontakt z wodą, aby na jej powierzchni powstały trudne do usunięcia plamy. Dzięki wykorzystaniu wosku nie ma takiej możliwości, ponieważ płyny nie mogą przenikać do wnętrza drewna i tworzyć plam.

Zalety podłogi olejowanej pokrytej olejowoskiem można podsumować w kilku punktach. Jest to:

  • estetyczny wygląd, przypominający w dużym stopniu naturalne, surowe drewno,
  • większa odporność na uszkodzenia niż w przypadku podłogi impregnowanej wyłączenie olejem,
  • mniejsze wymagania dotyczące pielęgnacji.

Pielęgnacja podłóg olejowanych i olejowoskowanych

Prawidłowa pielęgnacja tego rodzaju podłóg wymaga przede wszystkim systematyczności oraz stosowania odpowiednich preparatów. Dzięki temu można zapewnić lepszą ochronę podłogi przed działaniem różnych niekorzystnych czynników, a także poprawić jej wygląd.

Podłoga olejowana

Taka podłoga drewniana wymaga systematycznego olejowania. Taki zabieg trzeba powtarzać regularnie, najlepiej co pół roku. Tylko takie postępowanie będzie gwarancją, że drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone przed takimi czynnikami jak wilgoć i zachowa estetyczny wygląd oraz pierwotny kształt. Do olejowania podłogi należy stosować wysokiej jakości preparaty.

Podłoga pokryta olejowoskiem

Dzięki wykorzystaniu olejowosku podłoga nie będzie wymagała aż tak pracochłonnej pielęgnacji. W takim przypadku wystarczy impregnowanie drewna raz na rok. Dzięki takim zabiegom można skutecznie uzupełnić braki wosku, który będzie powoli ulegał ścieraniu. Szczególną uwagę należy zwracać na fragmenty podłogi w ruchliwych miejscach, na przykład na środku pokoju, czy w pobliżu mebli, ponieważ tam wosk będzie ścierać się najszybciej.

Kluczowe znaczenie dla skuteczności takich zabiegów będzie miało głównie wykorzystanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych. Dotyczy to zarówno mycia podłogi, jak i impregnacji drewna. Na rynku dostępne są odpowiednie środki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji podłóg olejowoskowanych. Zawierają one różne woski, które pozwalają na uzupełnienie warstwy ochronnej drewna.

Impregnowanie podłogi olejowoskowanej nie jest trudnym przedsięwzięciem. Można to z powodzeniem zrobić we własnym zakresie. Sam zabieg można powtarzać raz do roku, co nie jest bardzo uciążliwe ani problematyczne dla osób posiadających takie podłogi. Systematyczne impregnowanie drewna sprawi, że będzie ono zdecydowanie bardziej odporne na wszystkie uszkodzenia, co przełoży się na dłuższą żywotność i lepszy wgląd podłogi.

Podłoga z drewna to bardzo dobra inwestycja do każdego domu i mieszkania. Wybór produktu dobrej jakość zagwarantuje wysoką trwałość oraz duże walory estetyczne takiego rozwiązania. Jednocześnie nie można zapominać, że w przypadku drewna bardzo dużo zależy od właściwej, systematycznej pielęgnacji. Bez systematycznej impregnacji podłoga szybko ulegnie uszkodzeniu, straci estetyczny wygląd i będzie wymagała dużo bardziej skomplikowanej i kosztownej renowacji w postaci cyklinowania.

Autor: www.artcorestudio.pl.

Komentarze

Marcelina
Takie podłogi lśnią czystością i gładkością coś wspaniałego osobiście jestem bardzo zainteresowany taka podłogą schludnie i bardzo estetycznie prezentują się te podłogi to jest profesjonalizm i jakość