Pompa abisynka - budowa, montaż, zalety

Pompa abisynkaPopularna pompa abisyńska to najtańsze i najprostsze w montażu źródło wody w ogrodzie. Możemy ją zamontować w ogródku o przepuszczalnym gruncie, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Ten rodzaj pompy zasysa wodę z głębokości zaledwie 6-8 metrów. Najczęściej nie jest ona odpowiednia dla celów spożywczych, jednak z powodzeniem możemy ją wykorzystać do podlewania ogrodu i czynności gospodarczych.

Pompa abisyńska to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwi podlewanie roślin ogrodowych i pomoże zaoszczędzić na opłatach za wodę wodociągową. Mając źródło wody zawsze pod ręką, unikniemy jej często kłopotliwego transportu z domu, a także zabezpieczymy podlewanie ogrodu, chociaż w podstawowym stopniu w przypadku przerw w dostawie wody wodociągowej.

Czym jest pompa abisynka?

Abisynka to niewielkie prostej budowy urządzenie służące do pozyskiwania wody gruntowej z płytko położonych źródeł. Jej zdolność zasysania wody nie przekracza 8 metrów. Nie ma też możliwości przesyłania jej na większe odległości, ponieważ w takiej pompie nie powstaje ciśnienie. Możliwe jest jedynie pompowanie wody na zasadzie wolnego wypływu do pojemnika przykładowo do wiadra, czy konewki. Ponadto założenie abisynki możliwe jest jedynie na lekkich przepuszczalnych glebach, ponieważ przebijanie się przez ciężkie ziemie gliniaste może uszkodzić filtr urządzenia.

Zalety pompy abisynki

Do zalet pompy abisynki możemy zaliczyć:

Łatwość montażu i prostota konstrukcji
Montaż tego rodzaju pompy nie jest ani bardzo czasochłonny, ani drogi, jednak wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej powierzyć go specjaliście. Studniarz wbije lub wywierci otwór, aby dostać się do pokładów wody i zamontuje urządzenie. Użytkowanie abisynki jest bardzo proste. Jej obsługa polega po prostu na mechanicznym pompowaniu wody za pomocą dźwigni.

Trwałość pompy abisynki
Urządzenie składa się z niewielu elementów, jego budowa jest bardzo prosta i niezwykle rzadko ulega ono jakimkolwiek awariom. Abisynki wykonuje się z materiału, który nie ulega korozji (żeliwo). Choć zaleca się demontaż pompy na zimę, to w praktyce najczęściej stosuje się jedynie jej zabezpieczenie przed działaniem niskich temperatur, co na większości obszaru Polski jest wystarczające.

Umożliwienie dostępu do wody w miejscach, gdzie nie ma podłączenia do prądu oraz wodociągów
Prosta pompa ręczna jest często pierwszym źródłem wody na nowo zakupionej działce, na którą nie zostały jeszcze doprowadzone media w postaci prądu oraz wody. Woda pozyskana dzięki niej okaże się bezcenna, gdy będziemy chcieli umyć ręce lub narzędzia. Również na już w pełni uzbrojonej działce warto mieć pompę abisyńską, ponieważ stanowi ona darmowe źródło wody, którą możemy wykorzystać do podlewania roślin. Korzystanie z niej w przypadku dużego ogrodu, może okazać się kłopotliwe ze względu na brak możliwości transportu wody na dalsze odległości za pomocą węża oraz jej niską wydajność (20-50 litów na minutę). Jednak z pewnością okaże się bardzo pomocna w podlewaniu grządek z warzywami, niewielkich rabat, czy kwitnących roślin tarasowych. Wystarczy napompować wody do wiadra lub konewki.

Duże walory dekoracyjne
Niektóre abisynki to prawdziwe małe dzieła sztuki. Wzornictwo tego rodzaju pomp jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno modele utrzymane w konwencji nowoczesnego minimalistycznego designu, jak i takie stylizowane na stare bogato zdobione pompy. Dostępnych jest wiele różnych wzorów z ciekawie wyprofilowanymi kranikami oraz rączką. Najczęściej rączka oraz kran pompy znajdują się w jednej linii, jednak dostępne są również modele boczne, gdzie kran i rączka ustawione są pod kątem 90 stopni. Wiele osób preferuje takie rozwiązanie, ponieważ korzystanie z pompy bocznej jest nieco wygodniejsze. Dodatkowy element dekoracyjny może stanowić podstawa kolumienkowa, na której umieścimy pompę. Zadbajmy o to, aby wybrany przez nas model abisynki pasował do reszty wystroju ogrodu oraz do stylu domu.

Montaż pompy abisynki

Studniarz założy na naszym ogrodzie abisynkę w ciągu jednego dnia. Dla osób z doświadczeniem nie jest to trudna praca. Przyjrzyjmy się bliżej montażowi i funkcjonowaniu pompy abisyńskiej:

1. Budowa i zasada działania pompy abisynki

Abisynka często bywa nazywana pompą kolumienkową, ponieważ stanowi ona cylindryczną żeliwną kolumnę, w której wnętrzu znajdują się:

  • korbowód,
  • tłok,
  • zawory zwrotne,
  • uszczelki.

Z kolei w części podziemnej znajduje się:

  • rura ssawna,
  • filtr siatkowy,
  • stożkowe ostrze lub świder.

W kolumnie pompy abisyńskie znajduje się tłok zasysający wodę ze skórzaną lub gumową uszczelką. Poruszamy nim za pomocą rączki spełniającej funkcję dźwigni. Energiczne pompowanie za jej pomocą sprawia, że słup wody w rurze ssawnej podnosi się i wypływa kranikiem. Wydajność pompy zależy w dużej mierze od jej wielkości i waha się pomiędzy 20 a 50 litrów na minutę. Modele o tej wyższej wydajności cechują się dużą średnicą rury oraz tłokiem. Abisynki są bardzo trwałe. Ich konstrukcja jest tak prosta, ze w zasadzie nie ma co się tam popsuć. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to regularna wymiana uszczelek na nowe. Robimy to raz na kilka lat.

2. Montaż abisynki

Chcąc założyć abisynkę na ogrodzie, poszukajmy lokalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. Specjaliści orientują się w wysokości poziomu wód gruntowych na danym terenie i pomogą wybrać najlepsze miejsce an montaż pompy. Abisynkę zagłębia się w gruncie za pomocą świdra lub stożkowego ostrza znajdującego się na dole rury ssawnej. Rura z otworami osłonięta filtrem siatkowym znajduje się ponad świdrem. Filtr umieszcza się głęboko w warstwie wodonośnej, co ma na celu uniknięcie zasysania powietrza w przypadku okresowego obniżenia poziomu wód gruntowych. Filtr i rura ssawna połączone są odpowiedniej długości mufą. Miejsce wyprowadzenia rury ponad poziom gruntu trzeba uszczelnić oraz utwardzić. Podstawa, na której umieszcza się abisynkę, powinna być trwała i mocna. Ze względów praktycznych najczęściej stawia się ją na kolumnie podwyższającej. Dzięki temu podczas pompowania wody nie trzeba się schylać.

3. Koszt założenia pompy abisynki

Cena abisynki jest uzależniona od jej wielkości i design, jednak przeważnie koszt całej konstrukcji mieści się w tysiącu złotych. Sam prosty model pompy to niewielki wydatek - zaledwie w okolicach 200-300 złotych. Jeśli doliczymy do tego wszystkie potrzebne elementy montażowe, to całkowity koszt wyniesie około 500-600 złotych. Oczywiście, jeśli interesuje nas ekskluzywny projektowany i wykonany na zamówienie model lub antyk, wówczas cena urządzenia może być znacznie wyższa.

Abisynka w ogrodzie to bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie. Stanowi ona z pewnością interesujący element małej architektury ogrodowej i cenne źródło wody, która znajdzie zastosowanie w podlewaniu warzyw, owoców i kwiatów, a także przy drobnych pracach remontowych, sprzątaniu, czy do umycia rąk po zakończeniu prac ogrodniczych.