Pompa ciepła czy kocioł indukcyjny?

Kocioł indukcyjny czy pompa ciepłaCoraz więcej osób szuka alternatyw dla ogrzewania wykorzystującego paliwa stałe lub gazowe. Na pozycję lidera wśród takich technologii, wysuwają się powietrzne pompy ciepła wykorzystujące energię elektryczną do ogrzania budynku i wody użytkowej. Tę samą energię wykorzystują kotły indukcyjne, które, mimo że stanowią ciekawą alternatywę, nadal nie zyskały tak dużej popularności, jak pompy ciepła. W tym artykule wyjaśniamy podstawowe różnice między obiema technologiami i pomagamy dokonać wyboru.

Koszt inwestycji i eksploatacji - cena pompy ciepła i kotła indukcyjnego

Zarówno w kotłach indukcyjnych, jak i powietrznych pompach ciepła czynnikiem determinującym ostateczną cenę urządzenia będzie jego moc. Można jednak przyjąć, że kotły indukcyjne są o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent tańsze. Niestety (dla posiadaczy kotłów indukcyjnych), w przypadku kosztów eksploatacyjnych różnica jest podobna, jednak na korzyść pomp ciepła powietrze woda.

Różnicę tę determinuje sprawność urządzenia. Kotły indukcyjne mają sprawność na poziomie 99,9%, co oznacza, że z każdej 1 kWh energii elektrycznej wyprodukują niemal 1 kWh energii cieplnej. W pompach ciepła sprawność wyznacza współczynnik COP. Jest to wartość, która właśnie określa, ile energii cieplnej wyprodukuje urządzenie z każdej kilowatogodziny pobranej energii elektrycznej. W nowoczesnych pompach ciepła współczynnik ten wynosi między 4 a 6. To oznacza, że do wyprodukowania 4 kWh energii cieplnej (przyjmując najniższą wartość) potrzebujemy 1 kWh energii elektrycznej.

Gołym okiem widać, że pompa ciepła pobierze minimum 4 razy mniej energii elektrycznej od kotła indukcyjnego. Znając zapotrzebowanie energetyczne budynku, bardzo łatwo podliczyć ile pieniędzy zaoszczędzimy, decydując się na montaż pompy ciepła powietrze-woda, np. Shizen zamiast kotła indukcyjnego (oraz jak szybko zwróci się taka inwestycja).

Jak działa pompa ciepła i kocioł indukcyjny? - komfort eksploatacji

Zarówno kotły indukcyjne, jak i pompy ciepła charakteryzują się wysokim komfortem eksploatacji. Co to oznacza? Decydując się na takie rozwiązania, możemy zapomnieć o składowaniu i uzupełnianiu paliwa, jak to ma miejsce w przypadku kotłów na paliwo stałe.

Parametrami pracy pomp ciepła powietrze-woda oraz kotłów indukcyjnych możemy sterować z poziomu urządzeń mobilnych. Ludzie poszukujący źródła ciepła do domu bądź firmy coraz częściej zwracają uwagę na takie udogodnienie.

Przyjazność środowisku - montaż pompy ciepła czy kotła indukcyjnego?

Pompy ciepła to odnawialne źródła energii. Dzięki temu, inwestując w takie urządzenie, dbamy nie tylko o własny portfel, ale również o środowisko. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianej wcześniej, wysokiej sprawności pomp ciepła. Wykorzystujemy niewiele energii elektrycznej, efektywnie ogrzewając dom lub biurowiec. Niestety nie można tego powiedzieć o kotłach indukcyjnych. W tym przypadku stosunek energii pobranej i wyprodukowanej wynosi około 1:1.

Fakt, że pompy ciepła są przyjazne środowisku, niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść. Otóż tego typu inwestycje są niemal cały czas dotowane w różnych programach (lokalnych bądź unijnych). W taki sposób jesteśmy w stanie uzyskać sporą refundację inwestycji i jeszcze bardziej skrócić jej okres zwrotu.

Podsumowanie - pompa ciepła czy kocioł indukcyjny?

Na koniec warto dodać, że obie technologie doskonale "komponują się" z instalacjami fotowoltaicznymi. Systemy PV są w stanie produkować energię, która będzie zużywana przez kocioł indukcyjny lub pompę ciepła. Oczywiście w pierwszym przypadku, tej energii będzie trzeba znacznie więcej.

Na koszty użytkowania pomp ciepła powietrze-woda https://pompyshizen.pl/pompy-ciepla/ i kotłów indukcyjnych, ma również wpływ to, z jakiej korzystamy taryfy i w jakich strefach czasowych będzie pracowało urządzenie (w różnych strefach ceny prądu mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent). Trzeba jednak podkreślić, że pompa ciepła zawsze będzie wariantem bardziej oszczędnym niż kocioł indukcyjny. Nie dziwi więc fakt, że jest to technologia, po którą coraz chętniej sięgamy.

Komentarze