Ponadczasowe trendy w aranżacji wnętrz

Ponadczasowe trendy w aranżacji wnętrzKażdego roku w Mediolanie, Warszawie czy Katowicach oraz wielu innych miastach na całym świecie prezentowane są wnętrzarskie hot trendy na najbliższy sezon. Dekoratorzy pokazują nowe połączenia kolorystyczne oraz innowacyjne metody zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Jak spośród najnowszych propozycji wybrać tą, która pozostanie na topie dłużej niż jedne sezon?

Remont i aranżacja wnętrza wiąże się z dużym nakładem finansowym oraz rewolucją w życiu mieszkańców. Zanim więc przystąpimy do urządzania domu na nowo przyda się wyłonić spośród całej gamy nowości te propozycje, które pozostaną we wnętrzarskich trendach na dłużej.

Drewno, beton, biel, wanilia - wnętrzarskie pewniaki na najbliższych kilka sezonów

Od kilku sezonów obserwujemy tak zwane nieprzemijające trendy w aranżacji wnętrz.

Wśród nich dominuje neutralna i dobrze już znana kolorystyka.

Biel w połysku, to wnętrzarski pewniak utrzymujący się na topie przez wiele sezonów i nic nie wskazuje na to byśmy mieli go pożegnać w najbliższym czasie. Nadal bardzo modne są białe lakierowane meble do kuchni, salonu, jadalni, a nawet sypialni. Białe meble na wysoki połysk coraz częściej występują w trzech wariantach. Dobrze już wszystkim znanego duetu, czyli z lakierowanej płyty MDF (wiórowej) i akrylowej oraz nowości, w wersji ekskluzywnej, znacznie droższej lakierowanego prawdziwego drewna. Akrylowa płyta na wysoki połysk jest bardziej gładka od drewna i płyty wiórowej. Drewno posłuży nam dłużej niż MDF, jednak gołym okiem nie widać różnicy między tymi dwoma materiałami.

Nowością w tym sezonie jest również biel w macie i półmacie, która już występowała we wnętrzach, ale w postaci niewidocznych części mebla np.: skrzyń meblowych ukrytych pod frontami na wysoki połysk. Obecnie białe matowe meble pod względem popularności śmiało mogą konkurować z tymi na wysoki połysk. Ich zaletą jest znacznie niższa cena i łatwość w utrzymaniu. Ewentualne rysy na meblach są znacznie mniej widoczne, a sam materiał trudniej jest zarysować. Kolejnym plusem tego rozwiązanie jest również brak widocznych z daleka odcisków dłoni, które są zmorą właścicieli mebli na wysoki połysk.

Wanilia - waniliowe meble na wysoki połysk goszczą już w niejednym polskim domu i ciągle rośnie ich popularność. Waniliowy lakier sprawia, że wnętrze jest nie tylko eleganckie, ale też ciepłe, harmonijne i przytulne, aż chce się w nim być.

Naturalne drewno i jego imitacje to kolejny nieprzemijający trend. Drewno w aranżacji wnętrz występuje od zarania dziejów i ta tendencja z pewnością się nie zmieni. Oczywiście na przestrzeni lat modne są różne kolory i usłojenia. Pewniakiem od dobrych kilku dekad jest dąb, jasny, ciemny, gładki i strukturalny, praktycznie w każdej odsłonie. Sposób wykorzystania drewna w aranżacji wnętrz się zmienił. Kategorycznie odrzuciliśmy boazerię, czyli wykładanie ścian drenem, na rzecz drewnianych podłóg. Frezowane, fikuśne meble stylizowane na eksponaty z poprzednich epok zastąpiły modne, minimalistyczne meble z naturalnego drewna. Siłą przebicia takiego wyposażenia wnętrz jest materiał. Dekoratorzy wnętrz podkreślają wytrzymałość drewna, dlatego też elementy i meble z litego drewna są obrabiane tylko na tyle by można było stworzyć z nich meble. Minimalna obróbka ma pokazać jak wytrzymały jest to materiał, uwydatnić słoje i surową, masywną elegancję materiału.

Beton, który zawitał do wnętrz kilka sezonów temu i jak pokazują statystyki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jest to jeden z tych materiałów, którego zastosowanie w aranżacji wnętrz zatacza coraz to szersze kręgi.

Drewno, biel, beton w aranżacji wnętrz

Ponadczasowe rozwiązania dekoratorskie

Idealnie zaprojektowane wnętrze, to takie które przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów można odmienić zgodnie z panującymi trendami w aranżacji wnętrz. Zadanie nie będzie trudne, jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy bazę czyli, ściany, podłogę i meble. Aranżując wnętrze warto zastanowić się, czy będzie ono w przyszłości przechodziło liczne metamorfozy. Czy też raz wykończone i umeblowane pozostanie na długie lata, aż do kolejnego generalnego remontu. Jeśli waszym zamiarem jest możliwość podążania za najnowszymi trendami warto postawić na wspomniane wcześniej dekoratorskie pewniaki, o których mowa powyżej.

Ponadczasowe połączenie wanilii i drewna

Waniliowe meble na wysoki połysk doskonale komponują się z drewnem. Jeśli więc podłoga, blat kuchenny, czy wykończenie waniliowych mebli w salonie lub sypialni są otoczone drewnianą albo drewnopodobną, masywną ramą, to w dodatkach panuje zupełna dowolność. Począwszy od rolet czy zasłon, poprzez ozdobne poduszki i bibeloty można różnorodnie aranżować wnętrze nadając modny akcent pomieszczeniu. Waniliowe połyskujące meble i drewno nabiorą nowoczesnego charakteru dzięki stali nierdzewnej. Ich elegancję podkreśli natomiast głęboka czerń. Jeśli znudzi Wam się przytulne i ciepłe wnętrze dodatek betonu lub naturalnego kamienia, a także wszelkie imitacje tych materiałów sprawią, że waniliowe wnętrze nabierze surowego charakteru. Podobnie zadziała masywne, przypominające surowe deski lub bale drewno.

Beton, biały lakier i drewno - czyli niezawodne trio

Białe meble na wysoki połysk, drewno i beton to niezawodne trio w aranżacji wnętrz. Tak dobrane materiały i neutralne barwy dają szereg możliwości dekoratorskich. Zakładając, że w pomieszczeniu znajdą się białe meble na wysoki połysk z betonowymi lub szarymi imitującymi beton dodatkami. Podłoga, parapet i inne elementy konstrukcyjne będą drewniane lub drewnopodobne mamy idealną bazę, w którą można wkomponować dodatki we wszystkich barwach i wzorach.

W takim wnętrzu biało - czarny akcent w postaci pasów, grochów lub zygzaków sprawi, że będzie wyglądało nowocześnie i ekstrawagancko. Błyszczące lustra, kryształki i ozdobny żyrandol przekształcą je w aranżację glamour. Jeśli tego zestawienia kolorystycznego dołoży się barwy ziemi, a więc wszelkie odcienie brązów, beżu i zieleni w pasiastym deseniu otrzyma się styl skandynawski. Natomiast dodatki z naturalnego drewna sprawią, że aranżacja będzie się chyliła ku stylowi eco. Wszelkie mocne odcienie, które ostatnimi czasy coraz śmielej wkraczają do aranżacji wnętrz ożywią i odmienią przestrzeń. W tym wypadku to właśnie za pomocą kolorów można dowolnie i niewielkim nakładem finansowym przeprowadzać metamorfozy aranżacji.

Komentarze