Popiół w ogrodzie - fakty i mity. Naturalny popiół drzewny

Popiół w ogrodzieCzy popiół z kominka, grilla lub kotła na drewno można bez problemu wrzucić do ogrodu? I czy to jest naprawdę dobre dla wszystkich roślin? Zależy to od tego, co zostało spalone, od rodzaju kominka, z którego pochodzą popioły (komin, kocioł na drewno...), od ilości popiołu do zrzucenia, charakterystyki gleby i roślin, które chcesz uprawiać. Oto kilka ogólników, które pomogą zrozumieć sytuację.

Popiół w ogrodzie - fakty i mity

Tylko prawdziwie naturalny popiół drzewny może być rozsypany

Aby nie zanieczyścić swojej ziemi lub ogrodu warzywnego (a tym samym warzyw i zdrowia), w Państwa interesie leży przestrzeganie prawa poprzez stosowanie wyłącznie naturalnych popiołów drzewnych, tj. bezpośrednio z drzew. Analizy wykazały, że regenerowane drewno - nawet jeśli wygląda naturalnie - bardzo często jest zanieczyszczone metalami ciężkimi i/lub substancjami toksycznymi pochodzącymi z pleśni, promieniowania UV lub obróbki ogniowej. Kleje, śruby i zszywki stosowane do łączenia drewna również mogą zanieczyszczać popiół. Istnieje długa lista przedmiotów, które nie powinny być spalane: palików ogrodowych, słupków ogrodzeniowych, palet SBB, skrzynek, części mebli, płyty wiórowej, belek, boazerii itp. Jeśli przedmioty te są spalane na wolnym powietrzu lub w kominie, powodują również poważne zanieczyszczenie powietrza i mogą uwalniać dioksyny. Jet to prawnie zabronione.

Ważne jest, aby wiedzieć, że po złożeniu na składowisku odpadów drewno odpadowe jest spalane albo w piecach komunalnych, albo w piecach domowych spalarni odpadów. W piecu cementowni temperatura jest wystarczająco wysoka, aby zniszczyć toksyczne substancje syntetyczne. Na przykład, potrzeba prawie 1000°C, aby zniszczyć PCB (substancje rakotwórcze) znajdujące się w starych farbach, klejach lub uszczelniaczach. A resztki metali ciężkich, które zanieczyszczają cement, pozostaną uwięzione w betonie. W spalarniach opary są wypłukiwane, a pozostałości po spalaniu umieszczane na kontrolowanych składowiskach odpadów, aby uniknąć zanieczyszczenia gleby i wody.

Popioły nie są ani kompletnym nawozem, ani kompostem

Pismo Święte mówi nam, że pierwszy człowiek narodził się z prochu, prochu lub ziemi. I że wszyscy do niego wrócimy, gdy umrzemy. Teksty te przypominają nam więc, że istoty żywe składają się ze składników gleby, a ich życie jest częścią niezmiennego cyklu, który ponownie przechodzi przez glebę. Jednakże martwe zwierzę lub roślina nie zwraca bezpośrednio tych samych składników do gleby, jeśli ulegają one powolnemu rozkładowi lub spaleniu.

Kiedy na przykład odpady ogrodowe są spalane w otwartym ogniu, duża część węgla i azotu jest odparowywana do atmosfery. Powstałe w ten sposób popioły nie zawierają już substancji organicznych ani azotu, co uniemożliwia zmianę gleby tak, jak w przypadku kompostu (bogatego w substancje organiczne) z tych samych odpadów. Ponadto popioły są obciążone tlenkami (wapnia, potasu, magnezu itp.), co czyni je bardzo alkalicznymi (wysokie pH).

Popioły mogą zwiększać pH gleby

Ze względu na tę zasadowość najlepiej jest unikać rozsypywania popiołu na glebie, której kwasowość chcesz zachować, tak jak w przypadku gleby wrzosowej, gdzie rosną hortensje, rododendrony, azalie, jagody lub klony japońskie. Jeśli gleba jest już lekko zasadowa, o pH powyżej 7,5, najlepiej jest nie dodawać popiołu. To samo dotyczy sytuacji, gdy poziom potasu jest wysoki (patrz na końcu artykułu, gdzie w razie potrzeby należy przeprowadzić analizę gleby). Mimo to, naturalne popioły drzewne są mile widziane w ogrodzie, gdzie przynoszą potas i trochę fosforu, ale nie powinno się przekraczać 250 gramów na metr kwadratowy rocznie.

Skoncentrowane naturalne popioły drzewne zawierają zbyt dużo metali ciężkich

Automatyczny kocioł na drewno, który spala pellety, produkuje bardzo mało popiołu: 1000 kg pelletu produkuje tylko 2 kg czarnego i drobnego popiołu. Ze względu na tak wysokie stężenie, popioły te zawierają zwykle zbyt dużo metali ciężkich, aby zalecać ich rozsypywanie w ogrodzie. Te metale ciężkie mają dwa źródła: te, które są naturalnie obecne w drewnie i te, które pochodzą ze zużycia narzędzi do pozyskiwania drewna.

Niewielkie ilości popiołu wytworzonego przez kotły opalane drewnem w domach prywatnych lub kominkach salonowych mogą być wyrzucane do odpadów domowych, ale duże kotłownie muszą zabierać je do oficjalnego punktu zbiórki. Większość firm dostarczających pelety i płyty wiórowe, a także niektórzy kominiarze, pozbywają się ich podczas wizyt.

Popioły z węgla drzewnego nadają się do użytku, ale nie popioły z węgla kopalnianego

Popiół z grilla może być bez problemu wykorzystany w ogrodzie, ale nie popioły z węgla drzewnego (brykiety), które spalają się w niektórych piecach grzewczych, ponieważ zawierają metale ciężkie (kadm, rtęć, ołów, selen...), a także arsen i siarkę. Ponadto, nie mają one żadnej wartości odżywczej dla gleby.

Naturalny popiół drzewny i jego prawidłowe wykorzystanie

  • Stosować wyłącznie naturalne popioły drzewne z kominka lub pieca (lub ogień ogrodowy, jeśli jest dozwolony).
  • Pozostawić popiół na kilka dni do ostygnięcia, a następnie rozprowadzić go na zewnątrz, aby zapobiec wybuchowi pożaru. Idealnie byłoby, gdyby prochy były przechowywane w metalowym pojemniku z pokrywką.
  • Nie należy przechowywać popiołu w hałdach na zewnątrz: deszcz może je zmyć i zmyć potas (K), jeden z najbardziej użytecznych składników odżywczych dla roślin.
  • Unikaj wyrzucania popiołu na ziemię, gdy wieje najmniejszy powiew wiatru (zwłaszcza, gdy masz na sobie ciemne ubranie!). Aby chronić siebie (prochy są bardzo alkaliczne), należy nosić rękawiczki, gogle, a nawet maskę przeciwpyłową, jeśli prochy są bardzo drobne.
  • Rozsypać popiół pod koniec zimy. Umieścić je w niewielkich ilościach u podnóża roślin (około 50 gr na m2) i wkomponować w glebę poprzez skrobanie powierzchni. Nie należy tworzyć paczek, aby nie uszkodzić żyzności gleby. Nie należy ich używać na młodych pędach lub nasionach, które kiełkują.
  • Należy unikać rozsypywania popiołu na terenach, na których rosną ziemniaki (zwiększone ryzyko wystąpienia chorób).
  • Nie stosować popiołu w połączeniu z nawozami bogatymi w azot (siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa), ponieważ prochy zwiększają pH i sprzyjają uwalnianiu się amoniaku.
  • Popiół może być dodawany do kompostu w małych ilościach (zmniejsza to jego kwasowość).

Komentarze