Pustaki ceramiczne Porotherm - właściwości, rodzaje, wymiary, cena

Pustaki PorothermPustaki ceramiczne to specyficzny rodzaj materiałów budowlanych. Ich cechą charakterystyczną są puste przestrzenie, w których znajduje się powietrze. Znacznie obniża ono współczynnik przenikania ciepła (lambda), czyli podnosi własności termoizolacyjne materiału. Z tego powodu, coraz więcej inwestorów decyduje się na użycie Porothermu.

Skład pustaków i metoda ich wytwarzania

Pomimo, że Porotherm to system pustaków ceramicznych, to nie składają się one wyłącznie z gliny. Oprócz niej, zawierają dodatki wody i mączki drzewnej lub trocin. Uformowane pustaki wypala się w temperaturze do 900 stopni Celsjusza. Składniki roślinne spalają się i pozostawiają po sobie puste przestrzenie. W nich znajduje się powietrze, które pełni funkcje termoizolacyjne.

W każdym pustaku znajdują się otwory, które są rozmieszczone w uporządkowany sposób. Zbiera się w nich powietrze, które wydłuża obieg ciepła we wnętrzu pustaka.

Właściwości pustaków Porotherm

 • Niewielka masa - z racji swoistej (ażurowej) budowy, pustaki są dość lekkie pomimo sporych gabarytów.
 • Dobre własności termoizolacyjne - wysokość współczynnika przewodzenia ciepła (dla Porotherm 25 P+W) wynosi 0,313 W/(mK). Pustaki są stosowane głównie właśnie ze względu na ich własności termoizolacyjne. Dla porównania, cegła ceramiczna pełna ma współczynnik przewodzenia ciepła ponad dwukrotnie wyższy (lambda wynosi ok 0,7 W/(mK)).
 • Izolacyjność akustyczna - Im wyższa gęstość materiału budowlanego, tym lepiej izoluje on dźwięki. Porotherm 25 P+W izoluje dźwięki o natężeniu do 49 dB. W przypadku pustaków w standardzie AKU, wartość ta jest wyższa i wynosi 55 dB.

Rodzaje Porothermu i ich parametry

System Porotherm składa się z różnych rodzajów pustaków. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i właściwości, które dostosowują je do danej sytuacji i sposobu wykorzystania.

1. Pustaki w standardzie Porotherm P+W
Standard Porotherm P+W to standard najczęściej wybierany przez inwestorów. Nadaje się do stawiania budynków mieszkalnych. Pustaki te służą do konstruowania ścian nośnych wewnętrznych oraz docieplonych, ścian nośnych zewnętrznych. Nie są montowane przy użyciu zaprawy cienkospoinowej, lecz przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii - pióro-wpust. Od tego też pochodzi ich nazwa, czyli P+W. Metoda ta jest szybka oraz wyklucza używanie pionowych spoin. Dzięki temu minimalizuje się starty ciepła oraz zmniejsza się ryzyko powstawania mostków cieplnych.

Parametry:

 • Klasa wytrzymałości 10/15/20 – w zależności od wybranej konfiguracji produktu.
 • Współczynnik przenikania ciepła: U=1,03 W/(m²K).
 • Zużycie na metr kwadratowy: 10,7 sztuk.
 • Zużycie zaprawy: 16 litrów na metr kwadratowy.

Szczególnym przykładem tych pustaków są Porotherm 11.5. Służą one do budowy wewnętrznych ścian działowych. Charakteryzują się one mniejszą grubością niż pustaki stosowane do budowy ścian nośnych lub zewnętrznych.

Parametry:

 • Klasa wytrzymałości: 10.
 • Współczynnik przenikania ciepła: U=1,83 W/(m²K).
 • Zużycie na metr kwadratowy: 8 sztuk.
 • Zużycie zaprawy: 7 litrów na metr kwadratowy.

2. Pustaki Porotherm w standardzie Dryfix

Ich cechą charakterystyczną jest fabryczne wypełnienie wełną mineralną. Z tego powodu mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Nie ma potrzeby dodatkowego docieplania ścian. Ściany stawiane z tego typu pustaków stawia się bardzo szybko, ponieważ montuje się je na zaprawę cienkospoinową, czyli tzw. na sucho.

Parametry:

 • Klasa wytrzymałości: 7.5.
 • Współczynnik przenikania ciepła: U=0,16 W/(m²K) – dla ściany z tynkiem termoizolacyjnym, U=0,17 W/(m²K) – ściana bez tynku.
 • Współczynnik przenikania ciepła U=0,21 W/(m²K) ściana z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm lub U=0,22 W/(m²K) dla ściany bez tynku.
 • Zużycie na metr kwadratowy: 16 sztuk.
 • Zużycie zaprawy: 1 puszka na około 5 metrów kwadratowych.

3. Pustaki Porotherm w standardzie Profi

Pustaki w standardzie Profi montuje się na zaprawie cienkospoinowej. Używa się ich przy stawianiu zewnętrznych ścian budynków, których temperatura wewnętrzna ma wynosić około 16 stopni Celsjusza, np. w magazynach, niektórych halach produkcyjnych, garażach. Na standard Profi składają się pustaki szlifowane. Pustaków tych nie ociepla się z zewnątrz.

Parametry:

 • Klasa wytrzymałości 10.
 • Współczynnik przenikania ciepła: U=0,27 W/(m²K) dla ściany z tynkiem termoizolacyjnym o grubości 4 cm oraz U=0,30 W/(m²K) dla ściany bez tynku.
 • Zużycie na metr kwadratowy: 16 sztuk.
 • Zużycie zaprawy: 3.1 litra na metr kwadratowy.

4. Pustaki Porotherm w standardzie AKU

Standard AKU to wyjątkowy rodzaj pustaków. Charakteryzują się nie tylko świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi, ale także wykazują dużą izolację akustyczną. Jego montaż nie wymaga żadnych dodatkowych materiałów izolujących.

Parametry:

 • Klasa wytrzymałości: 20.
 • Współczynnik przenikania ciepła: U = 0,95 W/(m²K).
 • Wskaźnik izolacji akustycznej: Rw = 55 dB.
 • Zużycie zaprawy: 25 litrów na metr kwadratowy.
 • Zużycie na metr kwadratowy: 10,7 sztuk.

Wymiary Porotherm

Pustaki Porotherm tworzą spójny system, a co za tym idzie są produkowane wyłącznie w ustandaryzowanych wymiarach:

 • szerokość: 80, 188, 250, 288, 375, 380, 440 mm,
 • wysokość: 220, 238 mm,
 • długość: 188, 220, 248, 375, 498 mm.

Ujednolicone wymiary pozwalają na swobodne łączenie ze sobą poszczególnych elementów, takich jak elementy narożnikowe, połówkowe, czy też pustaki wentylacyjne. Pozwala to na tworzenie całych konstrukcji przy użyciu wyłącznie pustaków jednego typu.

Koszty budowy z wykorzystaniem Porothermu

Wykorzystanie pustaków Porotherm jest dość drogie. Z tego powodu producent pustaków stosuje rozwiązania pióro-wpust. Dzięki nim nie ma potrzeby stosowania spoin pionowych i wydawania pieniędzy na potrzebne do tego materiały.

Ceny materiałów budowlanych oraz robocizny są bardzo różne. Materiały potrzebne do postawienia z pustaków Porotherm 25 P+W jednego metra kwadratowego ściany mogą kosztować od 300 do 500 zł. Cena zależna jest od klasy wytrzymałości materiałów. Im jest ona wyższa, tym pustaki są droższe. Jeden pustak tego typu, o średniej wytrzymałości (czyli KL15) kosztuje ok 8,3 zł. Do ceny materiałów należałoby doliczyć także robociznę. Jej cena może znacznie przewyższyć koszty materiałów.

Zalety i wady systemu Porotherm

Zalety

 • Pustaki Porotherm tworzą spójny system, który pozwala na proste stawianie kompletnych budynków. Pustaki o mniejszej grubości wykorzystywane są do konstrukcji ścian działowych oraz warstwowych.
 • Doskonałe właściwości termoizolacyjne sprawiają, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych ociepleń. Dla inwestora oznacza to więcej pieniędzy w kieszeni.
 • Montaż pustaków jest szybszy niż budowa z tradycyjnej cegły. Rozwiązania typu pióro-wpust, minimalizują ilość niezbędnych materiałów. Mniej spoin oznacza też mniejsze ryzyko powstawania mostków cieplnych.
 • Pustaki są lekkie, co ułatwia ich transport oraz przechowywanie.

Wady

 • Stosunkowo wysoka cena pustaków oraz niezbędnych akcesoriów, np. zaprawy tynkarskiej Porotherm. W związku z tym, koszt budowy z ich wykorzystaniem jest dość wysoki.
 • Pustaki Porotherm mają stosunkowo niska odporność ogniową.

Komentarze

Maciej
Popularny materiał budowlany jakim jest niewątpliwie pustak typu Porotherm firmy Wieneberg posiada mnóstwo zalet. Niestety posiada też wady. Możemy je opisać, gdyż zastosowaliśmy ten materiał do budowy naszego domu jednorodzinnego . Jest to ważne w kontekście ewentualnych oczekiwań stawianych przed efektem końcowym jakim jest gotowa do użytkowania ściana zewnętrzna lub wewnętrzna budynku.
Poniżej kilka wad tego pustaka:
- materiał całkowicie nieelastyczny i nie modalny, to znaczy że wbijanie w niego gwoździ czy wkręcanie wkrętów to zajęcie dla bardzo zdesperowanych;
- nie odporny na ściskanie czy uderzenia poprzeczne, bardzo łatwo w ten sposób go uszkodzić a jeśli chodzi o ściany to je zniszczyć;
- nie można go kształtować tak jak na przykład suporeks czy cegłę, ani piłą ani młotkiem murarskim, u nas na budowie podejmował się takich operacji tylko najstarszy, bardzo doświadczony murarz, a i on tak zwanych odrzutów miał mnóstwo;
- pustak Porotherm ma doskonałą izolacyjność termiczną ale ze względu na prześwity między poszczególnymi pustakami musi być od razu otynkowany z obu stron. W przeciwnym razie można wydać majątek na opał. Dla spokojności i tak dodaliśmy styropian;
- ściany z Porothermu oddychają ale tylko gdy otynkujemy go tynkiem wapienno-piasko wym, wszelkie zaprawy gipsowe czy strukturalne eliminują tę zaletę z miejsca i trzeba o tym wiedzieć;
- no i na koniec narzekania – pustaki Porotherm nie są najtańszym ani w ogóle tanim materiałem budowlanym chociaż pomimo swych wad jednym z lepszych.