Projektowanie kuchni - zasady. Popularne układy mebli kuchennych

Projektowanie kuchniZaprojektowanie kuchni jest pierwszym i najważniejszym krokiem do stworzenia idealnego wnętrza. Zanim jednak powstanie projekt należy zastanowić się jaki ma być efekt końcowy, oraz co można zrobić by pomieszczenie było atrakcyjne. Większość osób ma swój obraz idealnej aranżacji, jedni marzą o jasnym przestronnym wnętrzu z minimalistyczną zabudową w odważnych barwach, inni cenią przytulne wiejskie wnętrza kuchenne.

Dlatego już na etapie tworzenia projektu należy jasno przedstawić wszystkie oczekiwania dotyczące preferowanej kolorystyki, stylu w jakim kuchnia ma być urządzona, oraz funkcji jakie ma pełnić, zupełnie inaczej będzie bowiem wyglądał projekt kuchni, w której powstają posiłki dla całej rodziny, a inaczej w mieszkaniu dla singla.

Projekt kuchni

W przypadku kuchni estetyka nie jest jedynym aspektem projektu, ponieważ jest to pomieszczenie robocze, w którym większość czasu spędzana jest na gotowaniu i sprzątaniu po posiłkach, dlatego równie ważna jest ergonomia. Prawdziwy fachowiec najczęściej stara się połączyć oczekiwania i gust klienta z funkcjonalnością. W tym wypadku nie warto godzić się na kompromisy, czy wykonanie aranżacji tańszym kosztem. O ile w każdym innym pomieszczeniu można znieść pewne niedogodności na rzecz zaoszczędzenia niewielkiej kwoty, czy uzyskania lepszego efektu wizualnego, o tyle w pomieszczeniu, które w główniej mierze spełnia funkcję roboczą, a dopiero potem estetyczną należy zrobić wszystko by wykonywane w kuchni czynności zajmowały jak najmniej czasu.

Projekt kuchni powinien zatem uwzględnić podział na przynajmniej dwie strefy roboczą i jadalnianą, dzięki czemu kuchnia będzie bardziej ergonomiczna i uporządkowana. Ponadto aranżując kuchnię warto wybrać takie ustawienie mebli i sprzętów aby uczynić to pomieszczenie jak najwygodniejszym. Zawodowi projektanci wnętrz proponują aby sprzęty ustawić w takiej kolejności w jakiej są wykorzystywane podczas codziennych czynności.

Układy mebli kuchennych

Do najpopularniejszych projektów układów mebli kuchennych należą:

 • jednorzędowy, czyli zabudowa jednej ze ścian, na której pierwszym elementem jest lodówka, tuż za nią blat kuchenny i zlewozmywak, a pod nim kosz na śmieci, w te sposób produkty wyjęte z lodówki będzie można opłukać, tuż za zlewem powinien zaleźć się kolejny blat, następnie płyta do gotowania, piekarnik i ponownie blat, a na nim kuchenka mikrofalowa.

Aranżacja małej kuchni

 • dwurzędowy w literę U z meblami po obu stronach pomieszczenia, całość wygląda bardzo podobnie jedyną zmianą jest montaż płyty do gotowania po przeciwnej stronie zlewozmywaka. W takim układzie kuchni można zmieścić znacznie więcej szafek i szuflad, a więc warto zastanowić się nad takim rozmieszczeniem naczyń i żywności w szafkach by wszystko było naprawdę "pod ręką".

Niebieska kuchnia

 • w literę G, jest to zabudowa podobna do poprzedniej z dodatkiem wyspy kuchennej, która w naturalny sposób oddziela strefę roboczą od jadalnianej. W wielu nowoczesnych projektach kuchennych w wyspie montowany jest zlewozmywak, lub płyta do gotowania, a tuż nad nią nowoczesny i bardzo ozdobny okap kuchenny. Natomiast jedna ze ścian zamiast typowego dla ciągu szafek kuchennych połączonych blatem jest zabudowana bardzo modną i wyjątkowo praktyczną szafą AGD, w której oprócz piekarnika, mikrofalówki i zmywarki mieści się cała masa szafek i schowków.

Kuchnia z wyspą

  Uzupełnieniem zabudowy meblowej jest ściana ponad blatem, w ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się szkło dekoracyjne do kuchni z grafiką, której wzór można kupić w banku zdjęć lub wybrać fotkę z rodzinnego albumu, która zostanie powiększona do odpowiednich rozmiarów.

  W każdej z proponowanych aranżacji układ sprzętów będzie nieco inny, jednak zawsze będzie on odzwierciedlał kolejność wykonywanych czynności w kuchni.

  Projekt kuchni to nie tylko zabudowa meblowa, przy generalnym remoncie warto pomyśleć o wymianie podłogi i oświetlenia. W nowoczesnych kuchniach tradycyjne płytki można zastąpić panelami, lub deskami w strefie jadalnianej, warto również zamontować oddzielne oświetlenie dla każdej ze stref, mocne nad blatem kuchennym, lampę wiszącą lub w kuchniach w stylu glamour duży, połyskujący żyrandol z wieloma kryształkami w stylu pałacowym, oraz jedno wspólne, spokojne oświetlenie znajdujące się pośrodku sufitu.

  Komentarze